Connect with Us

“Silicon Six” akuzohen se kanë paguar gati 100 miliardë dollarë më pak tatime

Teknologji

“Silicon Six” akuzohen se kanë paguar gati 100 miliardë dollarë më pak tatime

Publikuar

-

“Silicon Six” akuzohen se kanë paguar gati 100 miliardë dollarë më pak tatime

Firmat më të mëdha të teknologjisë amerikane të njohura si “Silicon Six” janë akuzuar për fryrjen e deklaruar të tatimeve të tyre me gati 100 miliardë dollarë (70 miliardë funte) gjatë dekadës së fundit, raporton The Guardian.

Ndërsa Kancelari Rishi Sunak u bëri thirrje liderëve botërorë që të mbështesin një taksë të re të teknologjisë përpara takimit të nivelit të lartë të G7 në Mbretërinë e Bashkuar të javës së ardhshme.

Lidhur me pagesën më të ulët të tatime, një raport nga grupi i fushatës Fair Tax Foundation, veçoi kompanitë si Amazon, Facebook, pronarin e Google, Alphabet, Netflix, Apple dhe Microsoft.

Ajo tha se ata paguan 96 miliardë dollarë më pak tatime midis viteve 2011 dhe 2020 krahasuar me shifrat imagjinare të tatimit që ata citonin në raportet e tyre vjetore financiare.

Të gjashtë firmat e listuara dorëzuan 149 miliardë dollarë më pak tek autoritetet globale të tatimeve sesa do të duhej, nëse ato do të kishin tarifat e paguara atje ku operonin, tha Fondacioni FairTax.

LEXO EDHE:  “Vëzhguesit nuk u lejuan në dhomat e numërimit”/ Trump: Morëm 71 milionë vota të ligjshme

Në përgjithësi, ata paguan 219 miliardë dollarë në tatimin mbi të ardhurat gjatë dekadës së kaluar, 3.6% të të ardhurave të tyre totale prej më shumë se 6 trilionë dollarëve.

Tatimet e të ardhurave paguhet për fitimet, por studiuesit thanë se kompanitë e grupit të Silicon Six qëllimisht zhvendosin të ardhurat e tyre në vende me juridiksion dhe tatime të ulëta për të paguar më pak.

Kancelari Rishi Sunak ka thënë se ai dëshiron që administrata e Presidentit Joe Biden të nënshkruajë në një marrëveshje të tatimeve teknologjike në të njëjtën kohë. “Kompanitë e lartcekura nuk po paguajnë tatimet e duhur në vendet e duhura”, tha ai për Mail on Sunday. “Kjo nuk është e drejtë dhe kjo është diçka që unë dua të rregulloj”. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple në heshtje zbulon shtatë iphone të ri/ Aparat fotografik të madh dhe bojë rozë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë ka depozituar publikisht numrat e modeleve për iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max.

Regjistrimi u vërejt nga Consomac , i cili e gjeti atë në bazën e të dhënave të Komisionit Ekonomik Eurasian (KEE).

Ai zbuloi numrat e modelit të shtatë iPhone-ve të rinj të referuar si A2628, A2630, A2634, A2635, A2640, A2643 dhe A2645.

Kjo do të thotë që disa modele, si iPhone 13 Pro Max, mund të vijnë në variacione pak më të ndryshme.

Për shembull, mund të ketë një version 5G të disa prej telefonave.

Diapazoni i çmimeve mund të ndryshojë shumë nga i përballueshëm në fund të lartë.

Regjistrimi ka çuar në një konfuzion pasi nuk ka numra të mjaftueshëm të modelit për versione të ndryshme amerikane dhe ndërkombëtare të secilit telefon.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Ja risitë që sollën marrëveshjen

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Ja risitë që sollën marrëveshjen

Thashethemet dhe spekulimet sugjerojnë se Apple do të sjellë së paku një iPhone rozë.

Ashtu si me të gjitha thashethemet dhe parashikimet, ne nuk do ta dimë me siguri derisa të marrim fjalë zyrtare nga vetë Apple.

IPhone 13 mund të jetë padyshim një azhurnim në iPhone 12 për sa i përket disa veçorive, por do të duhet të presim deri në fund të këtij viti për të parë nëse estetika e tij është shumë më ndryshe.

Një thashethem sugjeron që iPhone i ri do të ketë një  ekran gjithmonë të ndezur .

Kjo veçori u diskutua në një video në  YouTube  nga EverythingApplePro EAP.

Rrjedhjet gjithashtu duket se konfirmojnë një nivel të tkurrjes në ekranin e përparmë dhe kamerat e pasme me madhësi të madhe me stabilizim të përmirësuar të imazhit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  Ish-ambasadori Cejku/ “Të njihet Kosova, kjo i hap rrugë marrëveshjeve të tjera”

LEXO EDHE:  “Vëzhguesit nuk u lejuan në dhomat e numërimit”/ Trump: Morëm 71 milionë vota të ligjshme

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Publikuar

-

Nga

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Instagram ka miliarda përdorues, por jo të gji dinë karakteristikat e tij të fshehura. Më poshtë po iu renditim 4 prej tyre.

1-Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju.

Shkoni te profili juaj, klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

2-Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini. Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri. Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat në qoshe.

LEXO EDHE:  “Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…

LEXO EDHE:  A u përpoq shërbimi sekret të fshihte incidentin me armë të djalit të presidentit amerikan?

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dallohet në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një “A” me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Fshih njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh miq.

Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni të heshtni Tregimet dhe Postimet e tyre. Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh. Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Tregime” ose të dyja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE