Connect with Us

Shuarja e aktorit të madh/ Meta shpreh ngushëllimet

Aktualitet

Shuarja e aktorit të madh/ Meta shpreh ngushëllimet

Publikuar

-

Shuarja e aktorit të madh/ Meta shpreh ngushëllimet

Presidenti Ilir Meta ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të aktorit dhe regjisorit të njohur Piro Mani.

Përmes një postimi në rrjetin social, Meta shkruan se Mani ishte një prej personaliteteve më të shquara në historinë e teatrit dhe të filmit shqiptar.

Presidenti u shpreh ngushëllime familjes dhe gjithë të afërmve që sot u lënduan nga ndarja nga jeta e aktorit të madh.

Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të Pirro Manit, njërit prej personaliteteve më të shquara në historinë e teatrit dhe të filmit shqiptar.
Aktor dhe regjisor i niveleve të jashtëzakonshme, si dhe pedagog i shkëlqyer për dekada, ai luajti dhe vuri në skenë me dhjetëra role dhe shfaqje , për t’u nderuar me shumë çmime dhe fituar duartrokitjet e respektin e merituar të artdashësve, duke lënë pas një trashëgimi të vyer kulturore, që na bën krenar të gjithëve dhe që përherë do të mbetet një shembull frymëzimi për brezat e artistëve të rinj.
U shpreh ngushëllimet më të ndjera Pavlinës dhe familjes Mani, të afërmve dhe të gjithë komunitetit të artistëve për këtë humbje të madhe, që na lëndoi sot të gjithëve.
Të prehet në paqen e merituar!”, shkruan Meta në njëpostim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Duke nisur nga e hëna pritet të ketë një rrijte të ndjeshme të temperaturave.

Shërbimi Meteorologjik grek nuk përjashton që termometri të arrijë deri në 42 gradë Celsius.

“Nga e hëna vjen një valë e re e të nxehtit nga Afrika e Veriut e cila fillimisht do të prekë Greqinë perëndimore.

Por nga e marta deri në fund të javës nxehtësia do të mbizotërojë në të gjithë vendin, që pritet që të arrijë 40-42 gradë. Këto temperatura do të vazhdojë deri në ditët e para të gushtit” njofton shërbimi grek i Meteorologjisë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

Publikuar

-

Nga

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar në zonat e shkatërruara në Indi, si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm.

Dhjetëra mijëra njerëz janë evakuuar nga zonat më të prekura.

Rajonet si Goa dhe Maharashtra, janë prekur më së keqi, dhe shumë persona besohet se janë zhdukur afër qendrës financiare, Mumbai.

Të paktën 136 persona kanë vdekur në Maharashtra, ndërsa në Goa, qindra shtëpi janë dëmtuar.

Shumë faktorë është thënë të kenë ndikuar në vërshime, mirëpo ndryshimet klimatike, të nxitura nga ngrohja globale, besohet se kanë rritur mundësitë për shi ekstrem.

Shirat e rrëmbyeshëm kanë përfshirë edhe Evropën Perëndimore dhe disa pjesë të Kinës, në javët e fundit, ndërkohë Amerika Veriore është përballur me nxehtësi të madhe.

LEXO EDHE:  “Edhe 231 ditë nga fitorja”/ Kulluri ironizon nënpunësit e Bashës: U bë tamam si në 2017

Periudha e shirave të rrëmbyeshëm në Indi zgjat nga qershori në shtator, pothuajse çdo vit.

LEXO EDHE:  Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës/ Merret në pyetje Dvorani

Rrëshqitjet e dheut kësaj here kanë bllokuar rrugë, ndërsa operacionet e shpëtimit përbëhen nga helikopterë, zhytës dhe ekipe të marinës.

Ekspertë për motin kanë thënë se situatë e ngjashme pritet të jetë në këto zona të Indisë, edhe në ditët e ardhshme.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë se është i mërzitur nga humbjet e jetëve.

“Situata në Maharashtra, për shkak të shiut, është duke u vëzhguar me kujdes dhe ndihma do të ofrohet për të prekurit”, ka thënë ai përmes një postimi në Twitter./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Edi Ramës duhet t’i priten duart”/ Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Publikuar

-

Nga

“Edi Ramës duhet që t’i priten duart” / Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Anëtari i Kryesisë së PD, Roland Bejko ka folur mbi situatën brenda partisë dhe zërat kundër.

Në një intervistë për Fax news ai theksoi se duhet që Edi Ramës t’i priten duart, në kuptim të figurshëm, pra t’i shkatërrohet mekanizmi që ka krijuar për manipulimin e votave.

“Secili nga drejtuesit e qarqeve prezantoi mendimin e asaj sa ndikoi në rezultat ndërhyrja e qeverisë për të deformuar vullnetin e qytetarëve, pra duke mos e lënë votën e qytetarëve të rridhte e lirë.

Duke ndaluar këtë dhe duke gjetur një përkrahje të ndërkombëtareve të cilët luajnë rol të rëndësishëm, të jeni të sigurtë që nuk do të kemi më të njëjtin deformim të vullnetit të qytetarëve.

Duhet që Edi Ramës t’i priten duart, t’i shkatërrohet kjo inxhineri që ka krijuar për manipulimin e votave, dhe përfundimisht të kemi zgjedhje të lira. Analiza vazhdon”, tha Bejko.

LEXO EDHE:  Surprizë!/ Aktori i njohur i bashkohet Klanifornia

LEXO EDHE:  Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës/ Merret në pyetje Dvorani

Duke folur për zërat kundër në PD, Roland Bejko u shpreh se këto zëra vetëm sa e kanë pasuruar partinë.

Në fund ai kishte dhe një ftesë për zërat kundër të cilëve ju bëri thirrje që të luftonin së bashku për të mirën e partisë.

“Më ka ndodh dhe mua ta shoh vetën jashtë këshillit kombëtar por nuk jam larguar nga PD. Unë do t’i ftoja të qëndrojnë dhe të gjithë së bashku të luftojmë. PD doli mirë nga kuvendi në tërësi. Një parti politike nuk e pasuron vetëm elementi sasior por idetë dhe aksionet që përfundojnë me rezultate politike. Të gjithë ne kemi një qëllim, pra ta rimëkëmbim PD-në. Mbi të gjitha kemi nevojë të gjejmë një ekip pasionant . Kemi nevojë të krijojmë një lidhje të fortë midis qendrës dhe bazës”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE