Connect with Us

Në kohën dhe në momentin e duhur/ Fotot fituese të konkursit të njohur

Kuriozitete

Në kohën dhe në momentin e duhur/ Fotot fituese të konkursit të njohur

Publikuar

-

Në kohën dhe në momentin e duhur/ Fotot fituese të konkursit të njohur

Një imazh që tërheq vëmendjen është e një orangutan i cili është edhe fituesi i një konkursi prestigjioz të fotove.

Fotoja triumfuese është e fotografit kanadez Thomas Vijayan, i cili e bëri atë në Borneo. Fotoja duket se po shikon drejt qiellit, por me një inspektim më të afërt, ju mund të shihni se imazhi në të vërtetë tregon një reflektim të ngjashëm me pasqyrën në ujë poshtë një peme.

Will Nicholls, themelues i burimit online të fotografisë së natyrës Nature TTL, thotë: Imazhi i ‘Thomas’ është me të vërtetë unik dhe menjëherë ra në sy për panelin gjykues. Eshtë një nga ato fotot ku nuk mund ta kalosh pas. Perspektiva unike dhe përbërja do të thotë që ju menjëherë po përpiqeni të kuptoni se çfarë po shikoni saktësisht. ‘

LEXO EDHE:  Rama publikon pamjet e projektit për Portin e ri të Sarandës/ Turizimi do jetë në nivel tjetër

Tetë kategoritë e konkursit festojnë botën natyrore – sjellja e kafshëve, kurthet e kamerave, peizazhet, bota e vogël, qielli i natës, nën ujë, jeta e egër urbane dhe portrete të egra. Ekziston gjithashtu një kategori për fotografët nën 16 vjeç. Paneli gjykues përbëhej nga fotografë dhe ekspertë në botën natyrore, duke përfshirë aktoren e Byrekut Amerikan Shannon Elizabeth , e cila drejton një organizatë bamirësie në Afrikën e Jugut./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  BOOM- Modelja e fitnesit nuk përmbahet në fotot e fundit

LEXO EDHE:  Kaçurrelsja që “çmendi” shqiptarët/ Arta Elezaj fantastike në fotot e fundit

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Shoqërimi dhe takimet rastësore rrit konsumin e alkoolit tek të rinjtë, sipas një studimi të ri. Studiuesit në Uashington anketuan më shumë se 700 të rinj mbi statusin e tyre të marrëdhënies, zakonet e takimit dhe përdorimin e alkoolit gjatë dy viteve.  Ata zbuluan se kur ishin më të interesuar të shoqëroheshin dhe të dilnin rastësisht, ata kishin tendencë të pinin më shumë pije alkoolike.

Por kur ata ishin në marrëdhënie serioze, jo të interesuar për takime ose i jepnin më pak rëndësi miqësisë, përdorimi i tyre i alkoolit ishte dukshëm më i ulët. Kur jemi në takim, alkooli lehtëson marrëdhëniet romantike dhe seksuale, thonë ekspertët dhe ka të ngjarë të lehtësojë ato takime të para të vështira përtej tryezës së darkës.

Por gjetjet e studimit janë potencialisht shqetësuese, pasi ato sugjerojnë që të rinjtë që po shkojnë shpesh me takime po godasin shishen. Dhe sipas hulumtimit të vitit 2018 , pirja e më pak se katër pijeve në një natë vë të rriturit e rinj në rrezik të sëmundjes së zemrës.Sipas profesorit Duckëorth, rezultatet janë të rëndësishme sepse të rriturit e rinj janë në një rrezik më të lartë të përdorimit të alkoolit se çdo grupmoshë tjetër.

‘Të kuptuarit se çfarë po ndodh në jetën e tyre me kalimin e kohës është shumë e dobishme nëse duam të zbusim përdorimin e alkoolit me rrezik të lartë,’ tha ajo. ‘Ne mund të përqendrohemi në ndërhyrje që ndihmojnë në edukimin e të rriturve të rinj në atë që i motivon sjelljet e tyre.

“Ne jemi duke kapërcyer përdorimin e alkoolit me kërkimin mbi zhvillimin në një mënyrë kuptimplotë që mund t’i ndihmojë njerëzit me të vërtetë”.

Për studimin, Profesor Duckëorth dhe ekipi i saj rekrutuan 752 të rinj të rritur që jetonin në zonën e Seattle dhe të moshës midis 18 dhe 23. Pak më shumë se gjysma e kampionit – 56 përqind – ishin femra. Studimi përdori një shembull të komunitetit që nuk ishte i kufizuar vetëm në studentët e kolegjit.

LEXO EDHE:  Rama publikon pamjet e projektit për Portin e ri të Sarandës/ Turizimi do jetë në nivel tjetër

LEXO EDHE:  Mahnitëse: Publikohen pamjet nga seti fotografik i Jonida Maliqit për Eurovizion

Për 24 muaj rresht, sondazhet vlerësuan përdorimin e tyre të alkoolit për muajin e kaluar, si dhe motivet e tyre të pirjes shoqërore, rëndësinë e miqësisë dhe statusin e takimit / marrëdhënies.

Të qenit në gjendje të shikonte sjelljen e të rriturve për një periudhë më të gjatë i lejoi ekipit hulumtues të shihte se si lidhej përdorimi i alkoolit në shoqërimin dhe marrëdhëniet.Meqenëse sondazhi gjurmonte njerëzit çdo muaj, ata mund të studionin ndryshimet ndërsa pjesëmarrësit lëviznin brenda dhe jashtë statuseve të ndryshme të marrëdhënieve.

Gjithashtu, nëse periudha e vlerësimit kufizohej në tre muaj gjatë verës, për shembull, rezultatet mund të ishin anuar nga një tendencë më e madhe për të pirë kur moti është i mirë ose studentët janë me pushime.E rëndësishmja, kur pjesëmarrësit ishin vetëm, ata u ndanë në dy grupe – pavarësisht nëse ata dilnin rastësisht ose jo interesantë në takime.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që të rinjtë në marrëdhënie kanë tendencë të pinë më pak sesa beqarë, por ato studime nuk e ndanë termin ‘beqar’ në dy grupe të veçanta bazuar në faktin nëse të rriturit e rinj ishin të interesuar për takime.

Rezultatet zbuluan se ky dallim tregoi një ndryshim të rëndësishëm në përdorimin e alkoolit – datatorët e rastësishëm pinin më shumë pije alkoolike sesa ata që nuk datonin. Por studimi gjithashtu zbuloi se ‘rëndësia më e madhe mesatare e miqësisë ishte e lidhur me pirjen e më shumë pijeve’. Me fjalë të tjera, thjesht të qenit më i gatshëm për të shkuar dhe për të parë miqtë çon në konsum më të fortë, sugjeron studimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE