Connect with Us

Zyrtare/ LG ndalon prodhimin e telefonave të mençur

Teknologji

Zyrtare/ LG ndalon prodhimin e telefonave të mençur

Publikuar

-

LG njoftoi në muajin prill se po dilte nga biznesi i telefonisë celulare dhe duke pasur parasysh faktin se u desh kohë për të mbyllur operacionet, sot është dita e fundit për të prodhuar smartphone dhe tableta.

LG do të vazhdojë të mbështesë pajisjet ekzistuese dhe modelet premium në tre vitet e ardhshme me softuerë. Disa modele, përfshirë telefonat e serive Q, do të marrin Android 12, ndërsa modelet më të fundit premium do të shkojnë një hap më tej në Android 13.

Fabrika e LG Electronics në Vietnam, ku prodhohen shumica e telefonave celularë të LG, do të shndërrohet në një fabrikë të pajisjeve shtëpiake, raporton businesstoday.

LEXO EDHE:  Ja se si po ju tradhëton partneri juaj!

LG tashmë ka bërë tranzicionin e disa prej kapaciteteve të saj prodhuese në mënyrë që të mbajë të punësuar punonjësit e fabrikës së smartphone-ve. Punëtorëve të mbetur nga linjat e prodhimit celular do t’u jepen detyra të reja deri në fund të korrikut.-raporton Telegrafi.

Fabrika e Haiphong filloi punën në 2015 dhe prodhon TV dhe pajisje shtëpiake nën telefonët mobil. Kompanitë simotra LG Innotek dhe LG Display prodhojnë kamera dhe ekrane në atë vend.

LG është kështu në rrugën e saj për t’u bërë prodhuesi më i madh i pajisjeve shtëpiake, dhe shitjet në tremujorin e dytë janë të larta dhe arrijnë në 6.3 miliardë dollarë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Beyonce dhe Jay Z pronarët e makinës më të shtrenjtë në botë

Publikuar

-

Nga

Beyonce dhe Jay Z pronarët e makinës më të shtrenjtë në botë

Modeli “Boat tail” është një kabriolet me dy dyer dhe katër vende. Automjeti unik i kushtoi një çifti të fuqishëm rreth 28 milionë dollarë.

Mendohet se çifti që ka blerë makinën më të shtrenjtë në botë është Beyonce dhe Jay Z. Kjo makinë është e personifikuar nga çifti i famshëm.

Brendësia e makinës është lëkurë ngjyrë blu, një hije e veçantë e “Blue Ivy”, siç quhet vajza e çiftit.

LEXO EDHE:  Ja zgjidhja/ Nëse ju thyhet ekrani i celularit nuk keni pse e ndërroni

LEXO EDHE:  Si të bëni foto edhe kur nuk keni më vend në celular/ Del më në fund zgjidhja

Gjithashtu ka një bagazh prej druri ndërsa në dhomën e pasagjerëve përfshin një frigorifer që mban dy shampanjë, gota, pllaka porcelani dhe tavolina rrotulluese me korniza druri të përshtatshme./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rolls-Royce Motor Cars (@rollsroycecars)

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në heshtje zbulon shtatë iphone të ri/ Aparat fotografik të madh dhe bojë rozë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë ka depozituar publikisht numrat e modeleve për iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max.

Regjistrimi u vërejt nga Consomac , i cili e gjeti atë në bazën e të dhënave të Komisionit Ekonomik Eurasian (KEE).

Ai zbuloi numrat e modelit të shtatë iPhone-ve të rinj të referuar si A2628, A2630, A2634, A2635, A2640, A2643 dhe A2645.

Kjo do të thotë që disa modele, si iPhone 13 Pro Max, mund të vijnë në variacione pak më të ndryshme.

Për shembull, mund të ketë një version 5G të disa prej telefonave.

Diapazoni i çmimeve mund të ndryshojë shumë nga i përballueshëm në fund të lartë.

Regjistrimi ka çuar në një konfuzion pasi nuk ka numra të mjaftueshëm të modelit për versione të ndryshme amerikane dhe ndërkombëtare të secilit telefon.

LEXO EDHE:  Shkrim në letër apo në tablet?/ Studiuesit zbulojnë se cili është më i mirë për të aktivizuar trurin

LEXO EDHE:  Ja zgjidhja/ Nëse ju thyhet ekrani i celularit nuk keni pse e ndërroni

Thashethemet dhe spekulimet sugjerojnë se Apple do të sjellë së paku një iPhone rozë.

Ashtu si me të gjitha thashethemet dhe parashikimet, ne nuk do ta dimë me siguri derisa të marrim fjalë zyrtare nga vetë Apple.

IPhone 13 mund të jetë padyshim një azhurnim në iPhone 12 për sa i përket disa veçorive, por do të duhet të presim deri në fund të këtij viti për të parë nëse estetika e tij është shumë më ndryshe.

Një thashethem sugjeron që iPhone i ri do të ketë një  ekran gjithmonë të ndezur .

Kjo veçori u diskutua në një video në  YouTube  nga EverythingApplePro EAP.

Rrjedhjet gjithashtu duket se konfirmojnë një nivel të tkurrjes në ekranin e përparmë dhe kamerat e pasme me madhësi të madhe me stabilizim të përmirësuar të imazhit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  E pabesueshme/ Piktura e 1800-ës tregon një grua duke mbajtur në dorë një Iphone

LEXO EDHE:  Si ndikon përdorimi i Smartphonit në darkë në trupin dhe trurin tuaj!

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE