Certifikata digjitale e vaksinimit/ Nga 1 Korriku qytetarët grekë do kapërcejnë lehtësisht kufijtë

30 Maj 2021, 21:23, Kosova & Bota CNA
Certifikata digjitale e vaksinimit/ Nga 1 Korriku qytetarët grekë do

Kjo do të jetë certifikata digjitale e vaksinimit që hap rrugët në BE. Këshilli Europian dha ?dritën jeshile? ditë më parë për këtë mjet që do të jetë metoda e re e udhëtimeve, të paktën derisa pandemia të largohet.

Kartën në foto do e përdorin qytetarët grekë që kanë bërë vaksinën ndaj COVID-19 ose kohët e fundit kanë bërë një test PCR.

Greqia ishte e para  që propozoi një model të ngjashëm për të lehtësuar udhëtimet brenda BE.

Tashmë me këtë kartë hiqen kufizimet brenda BE dhe qytetarët mund të identifikohen me këtë kartë e cila tregon automatikisht nëse qytetari që e disponon ka bërë vaksinën, ka bërë test PCR apo është rekuperuar nga COVID-19.

Nga 1 korriku gjithë qytetarët europianë që do e kenë këtë kartë dixhitale mund të kapërcejnë kufijtë lehtësisht me të./ CNA.al

Lajmet e fundit nga