Connect with Us

Thirrja e Galdinit: Ndize Zjarrin!

Politikë

Thirrja e Galdinit: Ndize Zjarrin!

Publikuar

-

Nga Arian GALDINI
Jemi në një kohë të re e të jashtëzakonshme.
Politika shqiptare është duke prodhuar krizat e saj ciklike të radhës..
E në kohë të tilla, gjëja më e rëndësishme për një komunitet të ri është që të mbetet i vetmi komunitet i kthjellët dhe i patronditshëm e i paasimilueshëm nga krizat ciklike..
Kjo kërkon nga ne që të vendosim rregulla të qarta e strikte dhe po e bëjmë…
Sigurisht, që ndryshimi i kulturës organizative dhe vendosja e rregullave do të na bëjnë të humbasim shumë nga ne…
Por nuk ka asnjë problem…
Kemi qenë shumë shumë pak dhe u bëmë kaq.
Ndaj kushdo që ikën e sado të ikin prej rregullave të reja në LRE, rruga e mbarë…
Sepse ne gjithësesi jemi shumë e mjaftueshëm për ta përparuar dhe rritur Komunitetin tonë…
Në kohë të jashtëzakonshme kemi vendime e sjellje të jashtëzakonshme.
E rëndësishme është që ata që qëndrojnë e vijnë në LRE, e kuptojnë se LRE është mision që ka nevojë edhe për durim, edhe për rezistencë por sidomos për rregulla e kulturë strikte organizative…
Do tia dalim se s’bën..
Nuk ka rëndësi sa ikin e kush ikën prej nesh.
Rëndësi ka që ata që qëndrojnë e dinë se LRE ka nevojë për rregulla e kulturë të re bashkëjetese e organizimi në Komunitet…
Kush ikën sot, thjesht zgjedh të mos jetë më pjesë me ne.
Por ne që mbetemi e kush do të vijë në LRE, do ta dijë mirë e qartë se përse vjen e përse është në LRE…
Kjo qartësi është domosdoshmëri.
Të mendojmë për LREnë e së ardhmes.
E djeshma ishte e bukur me të gjithë dhe faleminderit të gjithëve për aq sa ishin e për çfarë ishin në të djeshmen e LRE…
Ne që mbetemi e jemi LRE, do mendojmë për të ardhmen e LRE.
Dhe kjo është puna jone e ky është misioni ynë, të mendojmë për të ardhmen e LRE.
Do tia dalim.
Ndize Zjarrin!
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përplasen makinat/ 7 persona përfundojnë në spital

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shtatë persona kanë mbetur të plagosur në një aksident në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë mbrëmjen e sotme.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, shkruan Gazeta Express.“Sot rreth orës 19:00, në lagjen Kodra e Trimave në Prishtinë, ka ndodhur një aksident trafiku, ku kanë qenë të përfshira dy automjete në lëvizje. Bazuar në të dhënat fillestare, si pasojë e këtij aksidenti lëndime trupore kanë pësuar 7 persona dhe të njëjtit janë dërguar për trajtimin e nevojshëm mjekësor”, deklaroi ajo.

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Shkodra si Bibliotekë!

LEXO EDHE:  Arian Galdini vizitë zyrtare në SHBA/ Takime në Departament të Shtetit dhe Kongres

Njësia rajonale e trafikut ka dalë në vendin e ngjarjes dhe është nisur një hetim për zbardhjen e shkaqeve që kanë sjellë deri te ky aksident.

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Krisja’ mes Berishës dhe Bashës/ Mërtiri tregon se çfarë do të ndodhë me PD së shpejti

Publikuar

-

Nga

Sociologu Ergys Mërtiri ka komentuar ‘përplasjet’ mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe ish-liderit Sali Berisha.

Në një intervistë për RTV Ora, Mërtiri tha se çdo dobësim i opozitës i shërben pozitës, teksa theksoi se PD-ja do e rimarrë veten pas këtij konflikti, që e pengon një forcë politike të ecë përpara.

“Çdo dobësim i opozitës, i shërben pozitës. Çdo përçarje, ku njëra palë hedh sulme në publik, kjo dëmton imazhin lidershipin e PD. Sado që PD të dalë e dëmtuar nga kjo histori, mendoj se PD do e marrë veten dhe do të dalë e fortë, pas këtij konflikti. Konflikti është pengesë që një forcë politike të zhvillohet dhe të ecë përpara, dhe të krijojë imazhin e duhur, por nga ana tjetër, konflikti i forcon njerëzit në politikë sepse ai që do të fitojë,do të ketë më shumë autoritet dhe peshë publike. Konflikti prodhon lider,” ka thënë Mërtiri.

LEXO EDHE:  Arian Galdini vizitë zyrtare në SHBA/ Takime në Departament të Shtetit dhe Kongres

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/Sfidë me dhe pa listë për Kryeministrin Edi Rama!Mërtiti shton se është krijuar një përshtypje se Basha nuk ka autoritet sepse ka qenë i detyruar të drejtojë me konflikte, teksa thekson se nëse kreu i opozitës e fiton këtë betejë, do të ketë më shumë fuqi në duar.

“PD deri më tani ka vuajtur nga fakti se Basha është parë sikur nuk është i fortë, nuk ka autoritet. Kjo vjen për shumë arsye, për faktin se ka qenë i detyruar të drejtojë me konflikte, ka qenë i sulmuar dhe roli i tij si kryetar ka qenë i dubluar. Nëse Basha do e fitojë këtë betejë, patjetër që do të çlirohet nga këto dhe do të ketë më shumë fuqi në duar për të qenë imponues. Nëse Berisha do të fitojë, patjetër që do të ketë at vrullin,” shton Mërtiri.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Astrit PATOZI/ AS LULI NUK KA ZGJEDHUR AMERIKËN DHE AS KJO E FUNDIT BASHËN

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,
Që të mos bëjnë debat kot Bejtja me Preçin, por edhe që të bien rehat të tjerët, as Luli nuk ka zgjedhur Amerikën dhe, as kjo e fundit nuk e ka zgjedhur Bashën.
Nëse do të ishte kaq euroatlantist Luli nuk do t’ua kishte plasur buzën atyre, që nga 2017-a e këndej, një herë duke ndërruar mendje në çastin e fundit, pas pazarit me Ramën, e pastaj duke djegur mandatet dhe duke bojkotuar zgjedhjet.
Nuk besoj se e dyshon njeri që për botën demokratike ka shumë më tepër vlerë moshyrja në zgjedhje dhe kërcënimi për t’i prishur ato me dhunë, sesa qëndrimi ndaj një personi, qoftë ky edhe “non grata” me damkë të fortë amerikane.
Ndaj edhe nuk ka asgjë të lavdishme në vendimin e Lulzim Bashës për të nxjerrë jashtë grupit të Partisë Demokratike Sali Berishën, përveç faktit që ai ka zgjedhur të mbrojë prapanicën e vet, duke shitur doktorin.
Ndërsa Amerika, sipas meje, nuk ka gjetur tek Lulzim Basha partnerin e besueshëm të vlerave të saj, por thjesht te keqen më të vogël dhe mashën e duhur për të arritur një objektiv të saj.
Ndaj e kanë trajtuar kaq pa respekt edhe në këtë rast dhe nuk besoj se do të trajtohet ndonjëherë si i vlerësuar në të ardhmen. Njësoj siç konsiderohen kudo në botë “të penduarit” e drejtësisë, të cilët për të shpëtuar lëkurën e vet, pranojnë të dorëzojnë shokët. Por vetëm kaq.
LEXO TE PLOTE