Connect with Us

Sprajt me kripë deti apo Sprajt me sheqer?/ Cili është çelësi për flokët tuaj më të mirë në plazh

Life Style

Sprajt me kripë deti apo Sprajt me sheqer?/ Cili është çelësi për flokët tuaj më të mirë në plazh

Publikuar

-

Nuk di për ty, por nuk kam flokë të mirë plazhi . E gjithë premisa “flokët e plazhit nuk kujdesen” më ka humbur.

Diçka në lidhje me strukturën time të veçantë të flokëve – jo plotësisht e drejtë as kaçurrela, nuk i përgjigjet mirë tharjes së ajrit natyrshëm – nuk më lejon kurrë të kem flokë të mirë kur jam në të vërtetë në plazh.  Flokët e plazhit më lënë të kujdesem shumë  për faktin se dukem më shumë si Medusa dhe më pak si një sirenë.

Sidoqoftë, kam zbuluar që spërkatjet me kripë deti më afrojnë shumë më shumë flokët surfer të valëzuar dhe të lumtur të ëndrrave të mia. Ajo që nuk e kuptova ishte se sa shumë dëmtime dhe kërdi shkaktoi në flokët e mia versioni im i preferuar i farmacisë, duke dëmtuar majat e mia dhe duke tharë flokët, gjë që tashmë nuk po shkëlqen mirë falë klorit dhe diellit këtë periudhë të vitit.

Në kërkimin tim për alternativa që të më ndihmonin të arrija flokët e mi më të mirë në plazh, kuptova që jo vetëm që lehtë mund të bëja një version DIY të llakut tim të preferuar të kripës, por që ndoshta duhet të kisha përdorur llak sheqeri në të gjithë kohën.

Sprajt Kripë Deti kundër Sprajt Sheqeri

Siç mund ta dini, llak i kripës është i shkëlqyeshëm për të shtuar pak përkulje në flokët tuaj. Ju nuk do të merrni kaçurrela perfekte, por do të zbuloni se llak i kripës së detit inkurajon lëvizje të valëzuar, më shumë strukturë dhe një kapje të zbehtë.

Ky është çelësi për ato vipa surfer të lartpërmendur. Çështja me shumicën e spërkatjeve me kripë është padyshim aspekti i kapjes. Ndërsa mund të shtresoni spritzes për të krijuar vëllimin dhe lëvizjen e dëshiruar, ekziston një vijë e hollë midis plazhit dhe krokanit.

Për të mos përmendur, spërkatja me kripë deti mund t’i lerë flokët tuaj të dehidratuar – dhe nuk ka asgjë të freskët në Kaliforni për flokët e thatë, të freskët ose flokët e dëmtuar. Nëse flokët tuaj janë dëmtuar nga ngjyrosja (si imi) ose kanë një tendencë të jenë të thatë ose të brishtë, llak sheqeri do të jetë një mundësi më e mirë.

Llak sheqeri është në thelb motra e llakut të kripës. Të dy sigurojnë kapje, por do të gjeni më shumë butësi me llak sheqeri. Ndryshe nga spërkatja me kripë deti, llak sheqeri krijon kapje dhe shkëlqim.

LEXO EDHE:  Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

Ashtë një mundësi e shkëlqyeshme kur dëshironi të shtoni lustrues dhe butësi. Especiallyshtë gjithashtu veçanërisht e mirë në zbutjen e fluturimeve të largëta dhe zbutjen e qimeve të thyera ose të foshnjave kur tërheq flokët përsëri në një simite ose bisht.

Mendoni për llakun e sheqerit si llak për mbajtjen e dritës dhe për llakun e kripës siç mbajnë mega. Ndërsa nuk do të merrni kapjen serioze me llak sheqeri që bëni me kripë deti, gjithashtu nuk do të tërhiqni lagështi nga flokët tuaj siç do të bënit me llak kripë.

Kjo u tha, nganjëherë ju duhet vetëm një valë më dramatike. Nëse flokët tuaj janë të shëndetshëm dhe tentojnë të qëndrojnë drejt, me shkëlqim dhe të lëmuar (me fat ju!), Do të dëshironi t’i drejtoheni llakut të kripës së detit për të marrë strukturën plazhi që ndiqni.

Si me të gjitha gjërat, do të dëshironi të përdorni llak me kripë deti me moderim. Kufizoni përdorimin në jo më shumë se disa herë në javë dhe sigurohuni që të pastroni plotësisht shampon dhe të rregulloni tresat midis përdorimit.

Lajmi i mirë është ky: Pavarësisht se cilën do të zgjidhni, ne kemi recetat për spërkatje të lehta që mund të bëni në shtëpi. Meqenëse shumë nga opsionet e llakut të kripës dhe sheqerit që gjeni në dyqane përmbajnë alkool, mund të jeni të sigurt se asnjëri nga këto opsione nuk do të jetë aq i tharjes ose i shpejtë për të zbehur ngjyrën e flokëve sa versionet e blera në dyqan.

Plus që të dyja janë tepër të lehta për t’u përdorur. Thjesht spërkatni flokët e thatë ose të lagur dhe skraponi për të krijuar kthesë.

Për llak kripë deti, do t’ju duhet:

2 1/2 lugë kripë deti

1 lugë çaji vaj kokosi të fraksionuar

1 lugë çaji aloe vera

1 gotë ujë

Për llak sheqeri, do t’ju duhet:

1 lugë sheqer

1 lugë çaji vaj kokosi të fraksionuar

1 dab aloe vera

1 gotë ujë

Procesi për të bërë çdo spërkatje është i njëjtë: Ju do të përzieni përbërësit përkatës në një shishe spërkatëse dhe do të shkundni për t’u kombinuar. Spërkateni në flokë të thatë ose të tharë me peshqir dhe filloni të krijoni lëvizje./ Helloglow

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 25 Shtator 2021

Publikuar

-

Nga

cna, lajme, lifestyle

Dashi

Mendja juaj po gumëzhin si një bletë e zënë sot. Mbani gjërat të lehta dhe shoqërore. Mos u përfshini shumë në detaje. Ju mund të prireni të shqetësoheni për rezultatet, por e vërteta është se problemet do të zgjidhen mjaft mirë nëse mbani një pamje të qartë të qëllimeve tuaja.

Demi

Ju jeni në krye të botës sot ashtu siç duhet të jeni. Qëndroni të fortë dhe të sigurt. Kjo është një kohë e mrekullueshme për ju, por jo një kohë për t’u përqendruar shumë në një gjë. Sigurohuni që të mbani të gjitha opsionet tuaja të hapura.

Binjakët

Hyni në veprim sot që të mos mbeteni prapa. Nëse uleni dhe prisni që dikush t’ju japë një ftesë, ndoshta nuk do të arrini kurrë atje ku dëshironi të shkoni. Çelësi tani është të ndërmarrësh hapin e parë. Kjo është një ditë e mirë për të marrë iniciativën dhe për të shkuar kudo që t’ju çojë batica.

Gaforrja

Ju mund të ndjeni pak konflikt në aspektin profesional kjo për shkak të ndonjë keqkuptimi. Mbajini të hapura kanalet e komunikimit sot sepse mund të nisni një bisedë të ngrohtë që mund t’ju çojë drejt një raporti afatgjatë. Bëjini një telefonatë një personi që e keni në mendje. Mund të jetë personi me të cilin të krijoni një lidhje.

Luani

Mund të mos ndiheni 100 për qind vetvetja sot. Atmosfera e ditës e bën të vështirë për ju të jeni aq të fortë dhe komandues sa jeni zakonisht. Mos kini frikë të gaboni sot, nesër është një ditë tjetër! Me paratë do të keni më shume fat sesa zakonisht sot.

Virgjëresha

Atmosfera e ditës i bën të gjithë shumë më të sjellshëm. Kjo përfshin të dashurin tuaj, i cili është mishërimi i ëmbëlsisë dhe dritës tani. Shkoni përpara dhe kërkoni çdo gjë që ju pëlqen; ka një shans shumë të fortë që ta merrni atë që doni.

LEXO EDHE:  Kreu i ARSH-së: Asnjë aks i bllokuar, kemi 5 mijë tonë kripë për sezonin dimëror

LEXO EDHE:  Kreu i ARSH-së: Asnjë aks i bllokuar, kemi 5 mijë tonë kripë për sezonin dimërorPeshorja

Sot duket sikur të tjerët janë të fiksuar pas imazhit, por ju e dini që kjo nuk është gjëja më e rëndësishme në këtë botë. Ju jeni të zhgënjyer nga dyert që mbyllen në fytyrën tuaj, por mos e bëni këtë. Dera e duhur do të hapet në kohën e duhur.

Akrepi

Dëgjoni instinktet tuaja në vend që të shtyheni nga njerëzit që thonë se e dinë se çfarë është më e mira për ju në punë. Harmonia përshkon atmosferën tuaj sentimentale sot. Në aspektin e financave, do të ndiheni i plotësuar.

Shigjetari

Kjo është një ditë që mund t’i bashkojë njerëzit në mënyra të çuditshme dhe të mrekullueshme. Kjo ditë do jetë e mbushur me unitet dhe bashkim. Tani është një kohë e mirë për të gjetur ose ndryshuar vendin e punës. Edhe një ndryshim i vogël mund të ketë një ndikim të madh në jetën tuaj.

Bricjapi

Kjo është një ditë e mrekullueshme për ju, kështu që shfrytëzojeni sa më shumë çdo moment. Të tjerët do të frymëzohen nga bëmat tuaja të mrekullueshme. Shfrytëzoni rastin për të dërguar dashurinë dhe bujarinë tuaj tek njerëzit që ju rrethojnë.

Ujori

Njerëzit mund t’ju bombardojnë në një mënyrë që ju bën të dëshironi të tërhiqeni në guaskën tuaj mbrojtëse. Lëreni avullin e tyre të shpërndahet para se të nxirrni kundërpërgjigjen tuaj të zgjuar dhe të përpunuar mirë. Ndjenja juaj e humorit me sarkazëm është pikërisht ajo që nevojitet.

Peshqit

Ka shumë karburant për zjarrin tuaj sot, dhe kështu që ju duhet të shfrytëzoni këtë mundësi për të ecur përpara drejt qëllimeve tuaja. Lidhja me të tjerët është një aspekt i rëndësishëm i ditës. Bëni çmos për të punuar me individë me mendje të njëjtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në televizion.

Së fundi Cindy është përfolur në media për  një lidhje dashurie me djalin e Jozefina Topallit, por ajo ka preferuar të shmanget duke mos dashur tu përgjigjet pyetjeve rreth jetës private.

E megjithatë, ndonëse nuk e pranoi as nuk e mohoi, lë vend ende për dyshime për një lidhje mes dyshes.

Pjesë nga biseda me Rudina Magjistarin

Rudina Magjistari: Nëse do të ta kërkonte i dashuri yt apo i fejuari yt do e lije televizionin?

Cindy Marina: Jo sigurisht që jo sepse normalisht po të ishte një person në krahun tim, ai do më mbështesë për çdo gjë dhe nëse ai më ndalon për një gjë të tillë, nuk mendoj se është personi i duhur.

Rudina Magjistari: Në fakt lajmet kanë dalë që është dikush është e vërtetë?

LEXO EDHE:  Kreu i ARSH-së: Asnjë aks i bllokuar, kemi 5 mijë tonë kripë për sezonin dimëror

LEXO EDHE:  Vaji i kokosit/ Si ta përdorni bekimin e natyrës për flokët

Cindy Marina: Për këtë nuk kam asnjë koment.Rudina Magjistari: Mirë kjo përgjigje e ka në një farë mënyre një nënpërgjigje të vetën.

Cindy Marina: Nuk e di.

Rudina Magjistari: Do presësh një moment tjetër ndoshta për të folur?

Cindy Marina: Të shohim, nuk e di (qesh).

Kujtojmë se Cindy Marina është një modele shqiptaro- amerikane e cila fitoi konkursin e Miss Universe Albania 2019.

Ajo përfaqësoi Shqipërinë në Miss universe ku u rendit në top 20 femrat më të bukura. Ajo u shpreh se ndihet shumë krenare dhe e privilegjuar që iu dha mundësia për të përfaqësuar Shqipërinë në kompeticionin e rëndësishëm të bukurisë.

Përveç modelingut Cindy është praktikuese e sportit të volejbollit për femra. Cindy nisi të luante volejboll që në moshën 14 vjeçare dhe ka patur shumë sukses./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik në pamjen e saj.

E ftuar në një intervistë për Elle ajo deklaroi se për shkak të ndryshimit të stilit dhe pamjes, humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale.

Sipas Billie është shumë e padrejtë që fansat e gjykojnë pasi vendosi të ndryshonte dhe për faktin që presin që ajo të jetë gjithmonë e njëjta.

Ajo ka theksuar se ka humbur mijëra ndjekës për shkak të ndërhyrjes në gjoksin e saj.Njerëzit i mbajnë këto përshtypje dhe kanë një lidhje, por është shumë njerëzore. Kam humbur 100,000 ndjekës vetëm për shkak të gjoksit tim. Njerëzit kanë frikë nga gjinjtë e mëdhenj”, tha ajo duke qeshur.

LEXO EDHE:  Ndryshon look aktorja bukuroshe

LEXO EDHE:  Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

Gjithashtu Billie tregoi se vendosi të ndryshonte flokët e saj jeshil dhe të kthehej në bjonde, në mënyrë që të jetë më në harmoni me publikun.

Nuk kisha ndërmend t’i bëja të tjerët të mendonin ndryshe për mua. Kisha një ngjyrë dhe humor të ndryshëm të flokëve. Unë doja që ky album të kishte vulën time. Një ditë tjetër, unë postova një video kur kisha flokë të gjelbërta dhe pashë njerëzit të thoshin, ‘më mungon ky Billy, Billy me flokë të gjelbra’. Unë jam akoma i njëjti person”, tha Billie në intervistën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE