Connect with Us

Militantët nuk janë ‘dele”/ Artan Fuga me propozime për PD

Politikë

Militantët nuk janë ‘dele”/ Artan Fuga me propozime për PD

Publikuar

-

Nga Artan Fuga/ Kali që na grabit kalorësin

Profesori Artan Fuga ka propozuar pesë masa për të demokratizuar Partinë Demokratike, ndërsa në selinë blu pritet të mbahet zgjedhjet për kryetar.

Sipas Fugës, militantët nuk janë dele që pasi e panë me dylbi fitoren në zgjedhjet për deputetë, tani të shohin se vota e tyre shkëmbehet me premtime boshe brenda partisë.

Ata qofshin nëse në vend të një kafeje të zjerë mirë u servirin lëng gështenjash”, shkruan Fuga në rrjete sociale.

Propozimi i pesë masave nga Artan Fuga

Si mund të dali partia demokratike nga vargjet e poezisë të Majakovskit në politikën reale!

Militantët nuk janë “dele”. Pasi e panë me dylbi fitoren në zgjedhjet për deputetë, tani të shohin se vota e tyre shkëmbehet me premtime boshe brenda partisë.

Ata qofshin nëse në vend të një kafeje të zjerë mirë u servirin lëng gështenjash!

Eshtë e pamundur të ndërtohet një shoqëri e lirë, demokratike dhe emancipuar kur partitë politike janë të ndërtuara jo si organizata të lira elektorale, që mobilizojnë qytetarët më të ndërgjegjshëm, më të ngritur dhe të interesuar politikisht, por në një masë të madhe janë ndërtuar si parti monolitike, leniniste!

Me parti leniniste, monolitike, me unitet të çelniktë, të drejtuar nga komitetete qendrore të paralizuara, dhe ku Lenini është partia dhe partia është Lenini sikurse këndonte Majakovski që tani adhurohet në Shqipëri, as mos na shkojë mendja jo për demokraci, por as për integrime europiano-perëndimore, madje as për sovranitet kombëtar të bartur nga qytetarët!

Partia – asgjë, sepse në fakt është thjesht instrument pushteti e kryetarit, dhe shpërndarëse postesh me premtimin “nëse vijmë në pushtet” për qindra të flakur nga posttet e nëpunësisë nga partia tjetër e ardhur në pushtet, “të flakurit që kanë flakur ata që i kanë flakur”, partia thjesht instrument kontrolli ndaj deputetëve që ndonëse kushtetuta shprehet se janë bartës të sovranitetit të kombit, janë ushtarë të partisë që poqese nuk binden i flak në cep të sallës si nxënësit e këqinj, është kanceri i një trupi të shëndoshë shoqëror.

Partia pasi hëngri sindikatat, kollufiti ojf, gëlltiti Kuvendin, piu çajin e grupit të deputetëve, anestezoi militantët me premtimin “flakim nga puna këta që na kanë flakur”, kafshoi për vdekje forumet brenda saj, u kthye në parti ku Lenini është partia dhe partia është Lenini!

Këtu fillon shkatërrimi i Shqipërisë! E gjithë vendimmarrja, buritë e propagandës, loja e kompromiseve, kryhet nga shumë më pak vetë sesa në kohën e Birosë!

LEXO EDHE:  Zbulohen “prapaskenat” e takimit të Këshillit Politik/ Deklarata “bombë” e Gjiknurit

Ka 5 masa të menjëhershme për të demokratizuar partinë:

1.Kryetari mund të zgjidhet sipas parimit një militant një votë, por këshilli kombëtar mund ta shkarkojë atë me 2 të 3 e votave të tij Nëse kjo nuk ndodh, kryetari pasi merr një herë në katër vite mandatin nuk pyet më për asnjeri sepse militantët që e kanë zgjedhur ikin në shtëpi, pas banakut të dyqaneve, në punët e tyre dhe nuk kanë ngenë të merren me bëmat e kryetarit. Partitë i shkatërroi parimi një militant një votë i zbatuar alla shqiptarçe, pra alla stalinistçe!

2.E drejta e pakicës që për vendimet e rëndësishme politike të partisë (përcaktimi i kandidatëve për deputetë, aleancat politike, qendrimet ndaj traktateve ndërkombëtare, votimi i ligjeve organike, etj) këshilli kombëtar t’i duhet një shumicë e cilësuar prej 2 të 3-tave. Kështu pakica dëgjohet. Partia në opozitë nuk mund të sillet në parti sikurse sillet ndaj saj mazhoranca në Kuvend, për çka ajo qahet.

3.E drejta e referendumit brenda partisë për të gjitha ato vendime për të cilat Këshilli kombëtar nuk i voton dot sepse pakica atje bëhet bllokuese. Nuk mund të kërkosh referendume në shtet kur nuk i njeh brenda partisë!

4.Deputeti është i lirë në vendimet dhe qendrimet e tij dhe nuk mund të kërcënohet me përjashtim nëse nuk mban qendrimet që i teken kryetarit të partisë. Deputeti nuk mund të dali kundër vetëm ndaj vendimeve të marra me referendum në parti ose me 2 të 3-tat nga Këshilli kombëtar.

5.E drejta e fraksionit që duhet kuptuar si duhet dhe jo sikur gjithkushi krijon partinë e tij në rrjetet sociale. E drejta e fraksionit është për të krijuar një rrymë brenda partisë që zhvillon brenda saj një qendrim të nuancuar politik brenda pranimit të programit të partisë. Fraksioni në parti ësht¨£e shëndeti i partisë, ndryshe partia flak si në përallat e Ibsenit të gjithë “armiqtë” e brendshëm dhe të jashtëm të saj. E gëzon popullin me sihariqe zbulimesh grupesh armiqësore. E drejta e fraksionit realizohet kur mblidhen një numur firmash mes militantësh, ose kur 20 perqind e këshillit kombëtar e pranon krijimin e një fraksioni si iniciativë e një grupi brenda partisë. Fraksioni ka të d rejtë të përfaqësohet në kryesinë e partisë dhe të ketë deputetët e vetë në bazë të shkallës së përfaqësimit të tij në parti./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama ndan pamjet nga gjimnazi “Sami Frashëri”/ Qytetarët i nxjerrin “bojën”, detaji që kapën në video

Publikuar

-

Nga

Këtë të shtunë kryeministri Edi Rama ka zgjedhur ta nisë ditën me pamje nga kantieri, ku po vijon puna për ndërtimin e gjimnazit “Sami Frashëri” në kryeqytet.

Teksa ka ndarë një video në rrjetet sociale, Rama thekson se puna po vazhdon pa u ndalur.

“Mirëmëngjes dhe me punën që nuk pushon për gjimnazin “Sami Frashëri”, ju uroj të gjithëve një pushim të bukur sot”, shkruan Rama.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë shpërthyer në komente, duke vënë në dukje një detaj, që është mungesa e gjelbërimit në kryeqytet.

LEXO EDHE:  Shkaktoi “tërmet” në Kuvend/ Ish-kreu i PD leksion Bashës: Ka një rrugë për largimin e Ramës, ja pse i do listat e mbyllura

LEXO EDHE:  Skualifikimi i Ibsen Elezit nga gara/ Zyrtari i PD-së hedh poshtë pretendimet e Bashës

Qytetarët theksojnë se betoni dhe kullat i kanë zënë frymën Tiranës.

Një qytetar, ndërsa komenton videon e Ramës, shkruan “Të merr malli për një peme, kur e shikon nga sipër…”

Më tej, një tjetër shkruan “Vetëm beton Tirana. Lanë nam, edhe liqenit ja kanë zënë frymën.”

Po ashtu një tjetër shkruan “Nuk shoh “natyrë” ku të rinjtë kalojnë pjesë të ditës apo ambjente sportive në natyrë?

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “E mira do ishte, qe ne vend te atyre kullave të kishte parqe, gjelbërim, ajër.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Publikuar

-

Nga

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Ditët e fundit në media apo edhe në rrjetet sociale, është lakuar shumë emri i Sekretarit të Përgjithshëm të Republikës së re, Gazment Bardhi.

Fillimisht në rrjete sociale dhe në media u komentua fakti, që Gazment Bardhi tashmë shoqërohet me badigardë.

Se kush e kërcënon Gaz Bardhin apo nga çfarë ka frikë ky i fundit, këtë përgjigje mund ta japë vetëm ai.

Por, një tjetër detaj që bie në sy, është fakti se duket se disa personazhe mediatikë apo politikë, janë “vërsulur” në kritika, a thua se fajin për humbjen e zgjedhjeve e ka Gaz Bardhi.

Kujtojmë këtu fillimisht professor Mark Markun, i cili në Kuvendin e PD ishte mjaft kritik për gjendjen ku ndodhet PD sot, për mënyrën e drejtimit, por sigurisht pa lënë mënjëanë, edhe Gazin e Lulit.

Më tej nëpër rrjete sociale kishte dhe shumë komente, qëndrime. Njëri e sulmonte, e tjetri e mbronte. Duke ardhur deri edhe tek “lëpirjet” e djeshme të kreut të degës numër 4 të PD në Tiranë, i cili e quante Gazment Bardhin, si kundërshtarin gjigant të Edi Ramës.

Por, të quash Gaz Bardhin si fajtor për humbjen e PD-së, apo ta quash kundërshtarin gjigant të Edi Ramës, kjo është më shumë sesa qesharake.

Por, dardha e ka bishtin prapa dhe detajet tregojnë një tjetër anë.

LEXO EDHE:  EKSKLUZIVE-DETAJE/Marinsi amerikan Brandon dhe roli i tij në PD

LEXO EDHE:  Shkaktoi “tërmet” në Kuvend/ Ish-kreu i PD leksion Bashës: Ka një rrugë për largimin e Ramës, ja pse i do listat e mbyllura

Me të ashtuquajturat “sulme” ndaj Gazment Bardhit, duket se përfitues ka dalë vetë kreu i Republikës së re, Lulzim Basha.

Përqëndrimi i vëmendjes tek Gazment Bardhi, e ka lënë të qetë Lulin, ndërsa ky i fundit vijon “betejat me mullinjtë e erës”, në ëndërrat në gjumin e tij të thellë.

Pra nga njëra anë gjasme sulmohet Gazment Bardhi, por ama Basha vijon i qetë pushimet. Gjë që në fakt të bën të dyshosh se është një skenar i pastër, që “Luli të flejë i qetë”.

Premtoi “beteja të mëdha” kundër regjimit Rama-Doshi, sikurse e cilëson ai, por në fakt të vetmen betejë që bëri është ajo për mbajtjen e karriges së kryetarit. Fillimisht me zgjedhjet e 13 qershorit, e më pas me ndryshimet në statut, duke “minuar” kështu karrigen e tij.

E tani që servilët ia “vërsul” Gaz Bardhit, ai mund vetë mund të vazhdojë të flejë i qetë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE