Connect with Us

Dy mënyra natyrore për të qetësuar një djegie nga dielli

Life Style

Dy mënyra natyrore për të qetësuar një djegie nga dielli

Publikuar

-

A e keni tepruar në pishinë apo liqen këtë fundjavë? Duket se gjithmonë e filloj verën me një djegie nga dielli për të më kujtuar se, oh !, kremrat kundër diellit dhe një kapelë nuk janë opsionale. Me shumë ditë të nxehta akoma përpara kësaj vere, këtu janë tre ilaçe natyrore të djegies nga dielli për lëkurën e butë.

Maskë për fytyrën pas diellit

Hunda dhe faqet e mia janë gjithmonë të parët që digjen. Ndoshta kjo është arsyeja pse unë kam më shumë se pjesën time të njollave dhe moshave në ato zona. Më vonë mund të merreni me zvogëlimin e pigmentit me lëng limoni, por tani për tani ngjiteni me një maskë qetësuese me përbërës shërues si aloe dhe mjalti.

Më besoni, lëngu i limonit është gjëja e fundit që dëshironi lëkurën tuaj tani! Pra, le të përqendrohemi në një maskë shëruese të lëkurës duke përdorur aloe dhe mjaltë.

1 lugë gjelle aloe

1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar

Kombinoni përbërësit dhe aplikojeni në fytyrë dhe në çdo zonë tjetër të djegur nga dielli. Aloe punon si një anti-inflamator në lëkurën e skuqur dhe është një nga përbërësit më të përdorur në djegie (plus siguron lehtësim të ftohjes).

Sigurisht që mund të përdorni xhel të përgatitur nga aloe vera, por të kesh një bimë përreth është gjithnjë i dobishëm – thjesht prisni me kujdes gjethen, zhvishem dhe vendosni xhelin e papërpunuar në një blender për të marrë një qëndrueshmëri të butë përpara përdorimit.

1 lugë gjelle aloe

1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar

Kombinoni përbërësit dhe aplikojeni në fytyrë dhe në çdo zonë tjetër të djegur nga dielli. Aloe punon si një anti-inflamator në lëkurën e skuqur dhe është një nga përbërësit më të përdorur në djegie (plus siguron lehtësim të ftohjes).

LEXO EDHE:  "Dielli është si në Tajlandë, dëbora si në Austri dhe festa si në Ibiza"/1500 skiatorë zhvishen në dëborë

Sigurisht që mund të përdorni xhel të përgatitur nga aloe vera, por të kesh një bimë përreth është gjithnjë i dobishëm – thjesht prisni me kujdes gjethen, zhvishem dhe vendosni xhelin e papërpunuar në një blender për të marrë një qëndrueshmëri të butë përpara përdorimit.

Banjë qetësuese nga djegiet nga dielli

Shtimi i sodës së bukës dhe tërshërës në një banjë lehtëson dhimbjen e djegies nga dielli, kruajtjen dhe inflamacionin.

1 filxhan tërshërë, të bluar

1/2 filxhan sodë buke

1 filxhan uthull molle

Kombinoni tërshërën e bluar dhe sodën e bukës në enë të mbyllur. Vizatoni një banjë të ngrohtë (aq të freskët sa mund të qëndroni) dhe shtoni 1/4 filxhan të përzierjes së sodës së bukës së bashku me 1 filxhan uthull molle. Relaksohuni në banjë për jo më shumë se 30 minuta dhe më pas vendosni me bujari një krem ​​hidratues shërues si aloe ose vaj kokosi në lëkurën ende të lagur kur të dilni.

Banjat e bollgur janë në të vërtetë një ilaç që shkon prapa për një kohë të gjatë për sëmundjet e irrituara të lëkurës – zakonisht ekzema dhe psoriaza – por akoma funksionon mirë në këtë rast për djegien nga dielli. Bollguri është i pasur me beta-glukan, një molekulë super miqësore me lëkurën që ndihmon në rritjen e lagështisë në lëkurë, duke mbështetur proceset natyrore të shërimit për një djegie nga dielli që zhduket më shpejt.

Nëse nuk keni tërshërë në dorë, provoni një banjë qumështi për të qetësuar lëkurën tuaj.

Atje e keni — tre ilaçet e mia të preferuara për kur keni qenë paksa trima dhe keni anashkaluar kremin mbrojtës të diellit për atë ditë./ Helloglow

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Me një vlerë maramendëse/ Adam Levine dhe bashkëshortja e tij pronarë të vilës luksoze në Los Angeles

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Kreu i grupit Maroon 5, Adam Levine dhe gruaja e tij, modelja Behati Prinsloo janë bërë  pronarë të  një pronë prej 32 milionë dollarësh.

Prona me gjashtë dhoma gjumi përfshin pothuajse 9,000 metra katrorë dhe është ndërtuar në vitin 1940, sipas informacioneve që paraqiten në të dhenat e pronës.

Ajo përfshin një sipërfaqe prej tre hektarësh dhe gjithashtu ka shtatë banjo dhe një pishinë.Adam Levine, 39 vjeç dhe bashkëshorrtja e tij, modelja e famshme BehatiPrinsloo, 30 vjeç, thuhet se e kanë blerë shtëpinë nga ish -çifti i famshëm Ben Affleck dhe Jennifer Garner, sipas një artikulli të Los Angeles Times nga koha e blerjes së këtij të fundit.

LEXO EDHE:  Surprizon moti/ Shiu i lë vendin diellit, ja sa arrijnë temperaturat

LEXO EDHE:  Rritje temperaturash dhe kohë e kthjellët/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Affleck ish bashkëshortja e tij, të dy 46 vjeç, e blenë shtëpinë në vitin 2009 për pak më shumë se 17.5 milion dollarë përmes një kontrate  të lidhur me menaxherët e tyre të biznesit, sipas të dhënave të pronës tw publikuara edhe nw webin- masionglobal.com.

Kjo pronë përfshihet në listen e top 10 pronave më luksoze në të gjithë Los Angelos, dhe duke parë çmimin të gjithë bindemi për këtë pjesë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pritjes i erdhi fundi/ Ish konkurenti i “Përputhen” bëhet  baba për herë të parë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Të gjithve na kujtohet Lulëzimi, djali nga Kosova i cili si fillim u bë i njohur për publikun shqiptar gjatë pjesëmarrjes së tij në sezonin e parë të “Për’puthen”, dhe më von në formatin të ngjashëm në Kosovë, në emisionin“It’s my love”.

Pikerisht në atë emision erdhi edhe lajmi i “bujshëm” se prej 2 vitesh ai ishte në një lidhjë dashurie dhe mbi të gjitha ata ishin në pritje të fëmijës së pare dhe se produksioni ishte në djeni të lidhjes se tij jashtë programit.

LEXO EDHE:  Prifti rrëfen dy minutat që i ndanë besimtarët nga djegia në autobus

LEXO EDHE:  Moti vijon të na “surprizojë”/ Çfarë pritet për këtë javë

Ky lajm u bë i ditur në emsionin “n’Kosovë show”ku ai ishte i ftuar dhe në një moment bëhet pjesë edhe bashkëshortja e tij.Ajo që mori më së shumti vëmendje ishte deklarata e tij se ishte  i martuar, jo thjesht i lidhur.

Nëpërmjet një fotoje në rrjetet sociale Lulëzimi ka zbuluar se më në fund është bërë baba.

“Mirë se erdhe në jetë qika jem”, shkruan ai krahas fotos me vajzën e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTO-Mësuesja më seksi që keni parë ndonjëherë/ Modelja shqiptare poston fotot “përveluese”

Publikuar

-

Nga

Me shumë mundësi të gjithë do të donit të kishit një mësuese të tillë.

Modelja shqiptare Ziza Pajaziti është shumë e komentuar në median rozë për shkak të fotove provokuese dhe formave trupore perfekte.

Së fundmi ajo ka postuar një foto shumë provokuese e veshur si një mesuese shumë seksi.Me një këmishë të hapur në pjesa e dekoltesë që i tregon gjoksin bombastik, një fund në ngjyrë të kuqe dhe lejla me kuadrata, geta të zeza dhe me libra në dorë, modelja shqiptare i ka lënë të gjithë me gojë hapur.

LEXO EDHE:  Moti vijon të na “surprizojë”/ Çfarë pritet për këtë javë

LEXO EDHE:  Rritje temperaturash dhe kohë e kthjellët/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Më lejo të të mësoj”, shkruan Pajzaziti në foton e saj.

Zizën tashmë e njohim të gjithë si një ndër modelet më të bukura nga Kosova. Ajo ka ndërtuar një karrierë të suksesshme jo vetëm në trojet shqiptare por edhe më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE