Connect with Us

Nga Anduena Llabani/ Basha e Veliaj me diploma të njësuara apo falsifikuara nga ministria?

Politikë

Nga Anduena Llabani/ Basha e Veliaj me diploma të njësuara apo falsifikuara nga ministria?

Publikuar

-

Nga Anduena Llabani/ Basha e Veliaj me diploma të njësuara apo falsifikuara nga ministria?

A e meriton Lulzim Basha postin e kreut të PD-së?

Pyetja do të marrë përgjigje faktike brenda datës 13 qershor. Por staturës së tij politike e personale, a i shkon të mos ketë edhe një një diplomë universiteti të njehsuar në Shqipëriu? Sepse nëse është kështu, lindin dyshime të tjera mbi egzistencën, e më pas vlerën e kësaj diplome.

I shënjestruar nga shumë ish-miq, ish-armiq, apo edhe nga miq e armiq të rinj, për paaftësi menaxhimi e vendime të gabuara politike, tashmë kandidatit për kryeministër deri para 25 prillit, i vihet në dyshim edhe kredoja personale. Natyrisht këtu nuk përjashtohet edhe teoria e “të bërit pis”, e cila aplikohet gjerësisht në Shqipëri, qoftë edhe për të mos e lënë rehat, “higjenën” personale politike të individëve.

E njëjta logjikë vlen të cilësohet edhe për kryetarin e Bashkisë Tiranë, ose pretendentin për “fronin” e PS-së, pas “erës Rama”, pikërisht Erjon Veliajn.

LEXO EDHE:  Rama ironizon Bashës/ “Nga do të vijnë lekët që do jepni?”

Për kreun e PD-së, por dhe Kryetarin e bashkisë Tiranë, ka të dhëna se nuk kanë njesuar diplomat e marra në Universitetet e kryera jashtë vendit, të cilat na i kanë “tundur” me mburrje prej dekadash.

Një kërkesë për informacion mbi njësimin e dilomës së studimeve në Hollandë, nga Ministria e Arsimit në vend, është kërkuar nga shoqata Avokatëve Anti-Korrupsion, në fund të Prillit.

Në këtë shkresë drejtuar Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, kërkojë infirmacion mbi proçedurat dhe kriteret e njësimit të diplomës së lëshuar nga institucionet e huaja.

Dhe nëse pala shqiptare i ka kryer këto njësime.

Përgjigja nga institucioni Arsimor duhet të kryhet 15 ditë nga marrja në dijeni dhe në rast refuzimi çështja i referohet komisionerit publik dhe në rastin më të keq gjykatës Administrative./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Basha hap fushatën në Berat/Do jem kryeministër i qytetarëve

LEXO EDHE:  “Koha e tij ka mbaruar”/ Basha: Rama kërkon betejë me mua

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Basha propozon 5 pika për rimëkëmbjen e bizneseve pas tërmetit/ Duhen zbatuar menjëherë

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çmimet në ndërtim, gjithnjë e në rritje”/ Arben Dervish tregon faktorët, ja si ndikoi tërmeti

Publikuar

-

Nga

Sektori i ndërtimit po përballet me një shtrenjtim të çmimeve. Sipas nënkryetarit të Shoqatës së Ndërtuesve, Arben Dervish, kjo vjen si pasojë e rritjes së materialeve të ndërtimit.

I ftuar në E-Zonë, ai tha se ka një rritje të kostove në këtë sektor, me afro 30 për qind, pasi janë rritur hekuri, çimentoja, por rritja më e ndjeshme është ajo e transportit.

 “Rritja e çmimeve ka dy faktorë:  Barra e lartë fiskale që po merr sektori i ndërtimit, kryesisht nga pushteti lokal; pjesa tjetër ka të bëjë me rritjen e çmimeve të lëndëve të para. Këto rritje kanë filluar që në periudhën e pandemisë. Kemi një rritje të çmimit edhe të fuqisë punëtore, si rezultat i mungesës së punëtorisë në tregun shqiptar. Është rritur çmimi i hekurit, nga 30 deri në 35 për qind. Kemi rritje të çmimit sa i përket çimentos, elementëve plastikë. Po ashtu, edhe rritja e çmimit të naftës sjell rritjen e çmimit të materialeve që na vijnë. Edhe rritja e transporteve ndërkombëtare. Këto erdhën si rezultat i pandemisë.  Nëse kostoja e ndërtimit ka qenë 450 mijë lekë metër katror, sot kostoja e ndërtimit po shkon diku te 600 mijë lekë. Ka një rritje të 30 për qind të kostos së ndërtimit. Ka të bëjë edhe me rritjen e cilësisë.”LEXO EDHE:  Çështja e detit/ Rama nuk përmbahet ndaj Bashës, Metës e Berishës: Duhet ta qepin gojën, janë të paaftë

LEXO EDHE:  Basha: Rama flet dokrra/ Në janar u mbyllën 1747 biznese

Dervishi theksoi se kërkesa për blerje është rritur dhe ky trend është konstatuar që pas tërmetit, kur shqiptarët, përveçse blejnë apartamente për strehim, një pjesë e tyre kërkojnë të rrisin standardin e jetesës.

“Trendi gjithmonë do të jetë rritës. Sidomos në zonat e lakmuara, gjithmonë do të jetë në rritje. Sepse ka rritje të çmimeve, punëtorisë, taksave. Sektori i ndërtimit ka një zhvillim goxha të vrullshëm. Kjo lidhet me dy arsye: patëm një tërmet që dëmtoi shumë dhe po zhvillohet një proces i vrullshëm rindërtimi, janë edhe shumë investime që po merr shteti për zhillimin e infrastrukturës. Gjithashtu, po rritet kërkesa për zhvillimin turistik të vendit. Po ndërtohen resorte. Sot ka një trend të zhvillimit. Në zonat bregdetare nuk janë vetëm shqiptarët që po blejnë, janë edhe të huajt.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE