Connect with Us

Snapchat një aplikacion i suksesshëm/ Arrin 500 milionë përdorues aktivë në muaj

Teknologji

Snapchat një aplikacion i suksesshëm/ Arrin 500 milionë përdorues aktivë në muaj

Publikuar

-

Snapchat një aplikacion i suksesshëm/ Arrin 500 milionë përdorues aktivë në muaj

Snap tha të enjten se aplikacioni i saj i mediave sociale Snapchat ka arritur 500 milionë përdorues aktivë në muaj.

Ky është një moment historik i rëndësishëm për Snap, një kompani që refuzoi ofertat e blerjes prej miliarda dollarësh nga Facebook përpara se të dilte në publik në 2017 dhe i mbijetoi një ridizenjimi të fatit të keq në 2018 që përdoruesit e saj e urrenin .

Snap kurrë nuk kishte publikuar shifra të përdoruesve aktivë mujorë para të enjtes. Përkundrazi, kompania ishte përqendruar gjithmonë në bazën e saj të përditshme të përdoruesve, e cila arriti në 280 milion në Prill . Kjo është 22% në krahasim me një vit më parë.

LEXO EDHE:  Devolli rekord kombëtar/ Refuzon deputetin e Bashës

Për të qenë të sigurt, 500 milion përdorues të kompanisë në muaj janë vetëm një pjesë e 2.85 miliardë që hapin Facebook çdo muaj.

Ky moment historik u njoftua të Enjten në Samitin e Partnerëve të Snap-it të 2021 të kompanisë, ku gjithashtu ndau një numër karakteristikash të reja të realitetit të shtuar që mund të ndihmojnë kompaninë të fitojë monetare nga 500 milion përdorues të bazës mujore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Youtube sjell opsionin e shumkërkuar/ Përdoruesit mund të shkarkojnë video në iPhone, Android dhe kompjuter

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Yutube po shton një mënyrë të re për abonentët që paguajnë të shikojnë videot e tyre të preferuara ndërsa janë në lëvizje.

Platforma video amerikane këtë javë filloi testimin duke u dhënë anëtarëve të YouTube Premium mundësinë për të shkarkuar përmbajtje në laptopin e tyre.

Kjo do të thotë që ju mund të ruani përmbajtje në pajisjen tuaj për një udhëtim me tren ose aeroplan, kur mund të mos keni WiFi të mirë për transmetim.

Karakteristika e dobishme është tashmë e disponueshme në celularin ose tabletin tuaj, dhe tani disa përdorues mund të ruajnë video edhe në shfletuesin e tyre të internetit në desktop.

YouTube ka bërë provën opa-in për përdoruesit e zgjedhur të Premium. Mund të regjistroheni me kusht që të keni një shfletues , një nga versionet më të fundit të Chrome, Edge ose Opera.

Pasi të regjistroheni, mund të shkarkoni një video duke shtypur butonin që shfaqet nën videot e YouTube.

LEXO EDHE:  Kosovë/Rekord në rajon, më shumë lindje sesa vdekje

LEXO EDHE:  Devolli rekord kombëtar/ Refuzon deputetin e BashësKlipet e ruajtura do të shfaqen në pjesën “Shkarkimet” e menysë së hamburgerit në anën e majtë të ekranit.

Testi do të zgjasë deri më 19 tetor. Ky tipar do të shfaqet për të gjithë përdoruesit deri në fund të vitit.

Nëse jeni anëtar Premium, gjithashtu mund të shkarkoni video duke përdorur të njëjtën teknikë në tabletin ose smartphone -in tuaj.

Këtë mund ta bëni vetëm kur përdorni aplikacionin zyrtar të YouTube iOS ose Android.

YouTube filloi Premium në 2014 si një përgjigje për gjigantët e transmetimit të printimit të parave si Netflix dhe Amazon Prime.

Për një tarifë mujore, përdoruesit marrin video pa reklama, muzikë dhe video dhe shkarkojnë filma dhe shfaqje televizive origjinale të YouTube./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

E ardhmja e mjeteve fluturuese/ Studentët lënë pa fjalë studiuesit me shpikjen e tyre

Publikuar

-

Nga

Një shpikje e re shumë interesante është kthyer në kryefjalën e bisedimeve të Boletinit Shkencor në Kamboxhia. Dhe pjesa më e bukur është se shpikja është realizuar jo nga shkencëtarë apo inxhinierë të mirëfilltë por nga disa studentë.

Ata kanë krijuar një prototip dron të drejtuar nga një karrige shkolle.

Të rinjtë në Institutin Politeknik Kombëtar të Kamboxhias (NPIC) shpenzuan 20,000 dollarë për ta shndërruar karrigen e shkollës në një dron, duke e pajisur atë me tetë helika që e lejojnë atë të fluturojë në lartësitë rreth katër metra.

Sipas Daily Mail, në të ardhmen, ekipi shpreson të përmirësojë modelin për të mbajtur më shumë peshë dhe për të fluturuar edhe më lart, dhe beson se droni mund të përdoret edhe nga zjarrfikësit për të hyrë në zjarret në katet e sipërme të ndërtesave një ditë.

Frymëzuar në fillim nga dëshira për të mposhtur trafikun famëkeq të qytetit të tyre, grupi krijoi prototipin e dronit të tyre që ata shpresojnë se mund të përdoret përfundimisht për të transportuar njerëz rreth Phnom Penh dhe madje edhe për të ndihmuar në luftimin e zjarreve, shkruan CNA.al.LEXO EDHE:  Theu rekordin e Kylie Jenner, flet djali që fotografoi vezën: “Jam i shokuar”

LEXO EDHE:  “Po flisni për rekorde”/ Tayna iu tregon vendin kolegëve

“Droni, kur e shohim duke fluturuar pa pilot, ka shumë dridhje, por kur ulem mbi të dhe fluturoj … bëhet më e qëndrueshme dhe ndihem aq e emocionuar,” tha Lonh Vannsith, 21 vjeç, piloti i droni

Më tej vazhdoi,”Ne donim të zgjidhnim disa probleme për shoqërinë tonë duke bërë një dronë taksi dhe … duke shpikur dronë për zjarrfikësit,” tha ai, duke vënë në dukje se si, për shembull, ata shpresonin se mund të arrinte në katet e sipërme të një ndërtese për të sjellë një zorrë ku një kamion zjarrfikës nuk mund të arrinte.

Prototipi mund të mbajë një pilot që peshon deri në 132 paund (60 kg) dhe të fluturojë për rreth 10 minuta për një distancë prej 0.6 milje (1km).

Me shumë mundësi ky model do të përmirësohet më tej dhe në një të ardhme të afërt do të kthehet në mjetin më të përdorshëm për të shmangur trafikun./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Është Iphone më i shtrenjtë në botë/ Zbuloni arsyen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së pari, mbani mend se ‘Pro Max” nuk është për të gjithë. Apple ka prezantuar nje model, dhe deri më tani është më i shtrenjtë. Është “Iphone 13 Pro Max Gold”.

Janë katër modele të reja këtë vit: “iPhone 13 Mini”, “iPhone 13”, “iPhone 13 Pro” dhe “iPhone 13 Pro Max”.

Çmimet fillojnë nga 699 dollarë më i liri, por “Iphone pro max gold” do t’ju kushtojë diku nga 999 dollarë në 1,599 dollarë. Kjo sepse ju do të përfitoni ekranin me Super Retina XDR të Apple.Këtë herë ekrani është bashkaur me teknologjinë ProMotion, të huazuar nga iPad Pro.

Gjithsesi le të lemë pas ekranin dhe të përqendrohemi aty ku shumices i intereson të dijë. Ky model i ri I-phone, ka tre lente gjithsej.

Së pari është Telephoto, për fotografi të stilit portret-me një distancë fokale 77 mm, zmadhim optik 3x dhe një hapje f/2.8.Dhe pastaj është kamera më tipike Wide, me një gjatësi fokale 26 mm, një hapje me anf/1.5 dhe stabilizues optik të imazhit me ndërrim sensori.

LEXO EDHE:  Covid-19 në SHBA/ Rekord shtrimesh në spital

LEXO EDHE:  "Po flisni për rekorde"/ Tayna iu tregon vendin kolegëve

Sipas the Sun, një nga veçoritë më të mira të reja është fotografia makro, një shtesë e kërkuar prej kohësh. Kjo përdor lenten ultra të gjerë për t’u përqëndruar në objekte në një distancë minimale prej 2 cm.

Në të njëjtën logjikë, Macro punon edhe për video.Mund të afroheni shumë dhe të kapni nivele të detajeve që thjesht nuk do t’i shihni me syrin e njeriut.

Marrja e fokusit të duhur dhe një imazhi të qëndrueshëm është pak e ndërlikuar për shkak të faktit se sa afër jeni me objektin, por e kuptoni atë shumë shpejt. Një nga pikat kryesore të Apple gjatë fjalimit kryesor ishte “Modaliteti kinematografik”. Së pari, kjo ju lejon të xhironi pamje me thellësi të rregulluar të fushës, e cila duket shumë e lezetshme.

Për adhuruesit e vërtetë të kamerës, ekziston mundësia për të filmuar në ProRes, format video me cilësi të lartë të Apple (duke arritur në 8K) për redaktim dhe transmetim profesional./CNA.al

LEXO TE PLOTE