Connect with Us

Paralajmërimi i studiuesve/ “Helmimi nga ushqimi mund të kalojë përmes seksit”

Shëndeti

Paralajmërimi i studiuesve/ “Helmimi nga ushqimi mund të kalojë përmes seksit”

Publikuar

-

Paralajmërimi i studiuesve/ “Helmimi nga ushqimi mund të kalojë përmes seksit”

Kushdo që ka përjetuar helmim nga ushqimi e di se sa e pakëndshme mund të jetë, dhe tani një studim i ri ka paralajmëruar se një bakter i zakonshëm që e shkakton atë mund të jetë gjithashtu një IST.

Studiuesit nga Universiteti i Oklahoma zbuluan se infeksioni Campylobacter, sëmundja më e zakonshme e ushqimit në botën perëndimore, gjithashtu mund të përhapet përmes kontakteve seksuale.Ndërsa infeksioni me kampilobakter është rrallë serioz, ai mund të shkaktojë të vjella dhe diarre dhe mund të paraqesë një rrezik shtesë për njerëzit me kushte themelore shëndetësore.

Bazuar në gjetjet, ekipi po u bën thirrje mjekëve të flasin me pacientët e tyre në lidhje me rreziqet që lidhen me kontaktin seksual mes një periudhe helmimi nga ushqimi.

Në studim, ekipi vendosi të kuptojë nëse infeksioni Campylobacter mund të përhapet përmes kontakteve seksuale.Dr Katrin Kuhn, i cili drejtoi studimin, tha: ‘Ky hulumtim është i rëndësishëm për mesazhet e shëndetit publik dhe për mjekët ndërsa ata flasin me pacientët e tyre rreth rreziqeve që lidhen me kontaktet seksuale.

‘Megjithëse infeksioni Campylobacter zakonisht nuk është një sëmundje serioze, ajo shkakton diarre, e cila mund të rezultojë në humbjen e punës nga njerëzit, humbjen e produktivitetit ose ndoshta humbjen e punës së tyre. Ai paraqet një rrezik shtesë për njerëzit me kushte themelore shëndetësore. ‘

Infeksionet me kampilobakter zakonisht ndodhin kur njerëzit hanë pulë të papjekur, pinë qumësht të papasterizuar ose konsumojnë ujë të ndotur nga jashtëqitjet e kafshëve të infektuara.Sidoqoftë, këto metoda të transmetimit nuk marrin parasysh të gjitha rastet e infeksionit, duke i bërë studiuesit të pyesin nëse mund të kalohet në mënyra të tjera.

LEXO EDHE:  Ndahet nga i dashuri/ I jep fund jetës 16-vjeçarja në Gramsh

Në studim, ekipi u përqendrua tek burrat që kryejnë marrëdhënie seksuale me burra, pas një shpërthimi të infeksioneve Campylobacter në Evropën Veriore midis këtij grupi. Analiza e tyre zbuloi se shkalla e infeksionit Campylobacter ishte një dajak 14 herë më e lartë tek burrat që kryejnë marrëdhënie seksuale me burrat sesa subjektet e kontrollit.

Dy baktere të tjera u përdorën si krahasime në studim – Salmonella, e cila përhapet kryesisht përmes ushqimeve të infektuara dhe Shigella, e cila mund të transmetohet përmes ushqimit ose kontaktit seksual.

Ndërsa salmonella ka një dozë të lartë infektive, që do të thotë se njerëzit duhet të marrin një sasi të madhe para se të sëmuren, si Shigella ashtu edhe Campylobacter kanë doza të ulëta infektive, duke e bërë më të lehtë transmetimin. Ekipi beson se infeksionet Campylobacter ka të ngjarë të jenë shumë më të përhapura sesa tregojnë numrat, me vetëm një në 20 njerëz të infektuar që kërkojnë këshilla mjekësore.

Ndërsa infeksioni zakonisht nuk është serioz për shumicën e njerëzve, për ata me kushte themelore imune siç është artriti, ai mund të shkaktojë komplikime të rënda./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

MSH bën bilancin/ Sërish asnjë viktimë nga Covid-19, ja sa raste të reja janë regjistruar

Publikuar

-

Nga

MSH bën bilancin/ Sërish asnjë viktimë nga Covid-19, ja sa raste të reja janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,063 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 25 qytetarë në këto bashki:9 raste në Tiranë, 6 raste në Has, 3 raste në Shkodër dhe Lezhë, 2 raste në Elbasan, 1 rast në Kurbin, Mirditë.

Aktualisht janë 272 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 8 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,125 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Këto janë efektet pozitive shëndetësore nga seksi i rregullt

LEXO EDHE:  Rrëfim/”I dashuri më kafshonte lehtë te gjoksi dhe pastaj…”

Statistika (24 Korrik 2021)

Raste të reja ditore      25
Të shëruar në 24 orë     7
Të shtruar në spitale      8
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                4063

Testime totale             875,262
Raste pozitive             132,853
Raste të shëruara       130,125
Raste Aktive                       272
Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              103
Vlorë                26
Elbasan            26
Kukës                25
Durrës              22
Lezhë               21
Shkodër           17
Fier                   14
Berat               11
Korçë                6
Gjirokastër        1

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Erion Dasho/ Një muaj pa humbje jete, a përfundoi pandemia?

Publikuar

-

Nga

Nga Erion Dasho/ Një muaj pa humbje jete, a përfundoi pandemia?

Për të gjetur humbjen e fundit të jetës nga COVID, duhet “udhëtuar” pas në kohë në 26 qershor. Madje dhe në katër javët që paraprinë 26 qershorin, numri i vdekjeve nga COVID ishte 9 të tilla, ku asnjë ditë nuk kishte patur më shumë se 1 humbje jete dhe ditë të tëra e kishin zero këtë parametër tragjik.

Sidoqoftë, situata nuk është pa zile alarmi. Numri i rasteve ditore është rritur ndjeshëm. Gjatë dy javëshit të fundit, numri i rasteve të diagnostikuar ka qenë 248, më shumë se trefishi i dy javëshit paraardhës (74) dhe i atij përpara (69).

Në këto kushte, dy pyetjet më të rëndësishme janë:

》Sa rrezikon Shqipëria?

》Çfarë masash duhen marrë?

Së pari, nuk ka dyshim se në vend qarkullon varianti delta. Fakti që ai nuk po përhapet për të shkaktuar valën e radhës (sikundër po ndodh në pothuajse çdo vend europian) lidhet me imunitetin natyral të grupit që shqiptarët tashmë e kanë arritur. Janë rreth 2 milion shqiptarë që kanë kaluar COVID-in dhe janë imunë kundër tij dhe kjo shifër përbën rreth 72% të krejt popullatës shqiptare. Për paralelizëm vetëm 22% e popullatës kanë marrë dy doza vaksine, ku dihet se pjesa dërrmuese kanë marrë vaksinën CoronaVac, me efektivitet të dyshimtë.

PRA, KEMI 72% TË POPULLSISË TË IMUNIZUAR NË RRUGË NATYRORE DHE 22% TË IMUNIZUAR NËPËRMJET VAKSINËS.

Për të kuptuar rolin e vaksinës kineze në parandalimin e COVID, mjafton të shohim Kilin. Ky vend ka vaksinuar mbi 73% të popullatës me dy doza (mbi 90% e vaksinave të përdorura janë ato kineze, CoronaVac). Rezultati është një epidemi që nuk ka të ndalur dhe një numër ditor prej dhjetëra vdekjesh, të cilat herë pas here i kalojnë 150 apo 200 humbje jete ditore!

Pra është e qartë se imunizimi i 22% të popullatës me vaksinën kineze nuk ka rol, përderisa nuk ka patur rol as në Kili ku mbulesa vaksinale është disa fish më e lartë se në Shqipëri.

Në se Shqipëria e ka arritur imunitetin e grupit, si shpjegohet rritja e rasteve në dy javët e fundit?

Rritja e rasteve lidhet me rastet e importuara të COVID-it dhe penetrimin e infeksionit midis popullatës prej 20 deri 30% që ende nuk është e imunizuar në mënyrë natyrore. Personat e infektuar që vijnë prej vendeve me përhapje shumë më të lartë të infeksionit se Shqipëria bien në kontakt me personat në “xhepat” e paimunizuar dhe shkaktojnë vatra të infeksionit, si ato që janë shfaqur ditët e fundit.

LEXO EDHE:  Rrefimi/Shefi im më shkatërroi në shtratin e…

Sa rrezikojnë këto raste të kthehen në një “valë” të re të sëmundjes?

LEXO EDHE:  Ndahet nga i dashuri/ I jep fund jetës 16-vjeçarja në Gramsh

Kësaj pyetjeje nuk mund t’i jepet një përgjigje përfundimtare, pasi në botë nuk ka asnjë rast të ngjashëm me Shqipërinë që ta ketë arritur imunitetin e grupit në mënyrë natyrore. Për këtë arsye, mund të hidhen vetëm hipoteza.

Fakti që që deri tani virusi delta nuk ka arritur të shkaktojë valë, numri i rasteve ditore shkon në maksimumi në 30-40 dhe përqindja e testeve pozitive luhatet rreth 1%, është shumë pozitiv.

Një shpjegim i mundshëm (madje më i besueshmi për mendimin tim) është se imuniteti natyror i grupit mbron nga përhapja e infeksionit më tepër se imuniteti artificial (nëpërmjet vaksinimit). Ndryshe nuk ka si shpjegohet që vendet europiane janë të gjitha duke përjetuar valë të reja të epidemisë, megjithëse janë të imunizuar nëpërmjet vaksinave, kurse Shqipëria jo.

Sidoqoftë, interpretimi i mësipërm mbetet ende një hipotezë. Derisa kjo hipotezë të vërtetohet ose nga të dhënat epidemiologjike, ose nga ato eksperimentale duhet kujdes në këto drejtime:

》Së pari, disiplinimi i hyrjeve në kufi. Çdo personi që hyn në Shqipëri duhet t’i kërkohet rezultat testi negativ, certifikatë vaksinimi ose certifikatë mjeksore si person që ka kaluar COVID-in.

》Së dyti, menaxhimi i kujdesshëm i rasteve aktive duke garantuar izolimin e pacientëve dhe gjurmimin e kontakteve. Kjo duhet bërë për sa kohë numri i rasteve është akoma i menaxhueshëm (raste aktive janë rreth 250 dhe rastet ditore luhaten midis 30 dhe 40).

》Së treti, garantimi i të paktën një doze të një vaksine të sigurt për të gjithë qytetarët para stinës së virozave 2021-22. Qytetarët nuk i besojnë vaksinës CoronaVac dhe e vetmja mënyrë për të garantuar mbulesë të kënaqshme vaksinale është t’u ofrohen atyre vaksina cilësore si Pfizer, Moderna apo Astra Zeneca.

Shqiptarët sot kanë imunitet natyror ndaj SARS-CoV-2, të fituar me çmimin e dhimbshëm të mbi 15 mijë vdekjeve të shkaktuara nga COVID. Derisa të garantohemi se ky imunitet është afatgjatë dhe ofron mbrojtje ndaj varianteve të virusit, kujdesi duhet të jetë maksimal.

Sidomos disiplinimi i hyrjeve në kufi dhe vaksinimi me vaksina të sigurta para vjeshtës duhet të jenë objektivat madhorë të ministrisë dhe komitetit të ekspertëve.

Koha për veprim është tani!

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritja e rasteve me Covid, tregues që ‘Delta” është në Shqipëri/ Brataj: Njerëzit e ngatërrojnë me ftohjen

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve me Covid, tregues që ‘Delta” është në Shqipëri/ Brataj: Njerëzit e ngatërrojnë me ftohjen

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, teksa ka folur për rritjen e rasteve me Covid ditë e fundit në vendin tonë, është shprehur se shifrat janë më të larta se ato që raportohen zyrtarisht.

Në një prononcim për ABC news, ai shtoi se të prekurit  ngatërrojnë shenjat me ato ftohjes nga kondicioneri dhe neglizhojnë kryerjen e testit për Covid.

Ndërkohë  të konfirmuarit pozitiv sipas mjekut Skënder Brataj po shfaqin simptoma të variantit “Delta”.

“Shenjat kryesore ngatërrohen më shumë me ftohjen, sidomos që tashmë njerëzit mendojnë se ajri i kondicionuar jep ato shenja që janë dhe tipike për variantin delta. Një gjë tipike është edhe diarreja. Për fatin e mirë nuk ka forma të rënda.

LEXO EDHE:  Rrefimi/Shefi im më shkatërroi në shtratin e…

LEXO EDHE:  Seks me të dashurin në Koplik/Burri bën deklaratën e papritur nga Amerika

Shpejtësia e përhapjes së tij është më e madhe dhe ka një % shumë të lartë si virus krahasuar me variantet e tjera duke e bërë dhe më të rrezikshëm në përhapje. Mund të jetë prezent në Shqipëri këtë e tregon dhe numri i rasteve të reja në vendin tonë”, është shprehur ndër të tjera Brataj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE