Connect with Us

Roveri i NASA-s zbulon kripëra në Mars/ Një tjetër fakt që vërteton se në Planetin e Kuq mund të ketë jetë

Kuriozitete

Roveri i NASA-s zbulon kripëra në Mars/ Një tjetër fakt që vërteton se në Planetin e Kuq mund të ketë jetë

Publikuar

-

Roveri i NASA-s zbulon kripëra në Mars/ Një tjetër fakt që vërteton se në Planeti e Kuq mund të ketë jetë

“Rover Curiosity” i NASA -s mund të jetë afër gjetjes së provave të kripës në tokën Marsiane, për të cilën agjencia hapësinore thotë se mund të jetë një shenjë jete që ekzistonte dikur në Planetin e Kuq. Shkencëtarët planetarë nga Qendra e Fluturimeve Hapësinore e NASA Goddard në Greenbelt, Maryland kanë kërkuar imazhe dhe të dhëna nga rover.

Ata zbuluan se kripërat organike, ose që përmbajnë karbon, ka të ngjarë të jenë të pranishme në Mars, të cilat agjencia thotë se janë mbetje kimike të përbërjeve organike.  Përbërjet organike dhe kripërat mund të jenë formuar nga procese gjeologjike ose të jenë mbetje të jetës së lashtë mikrobike, duke sugjeruar që planeti mund të ketë qenë i banueshëm.

Pajisjet ekzistuese brenda roverit Curiosity nuk janë të përshtatshme për të përcaktuar nëse ato në të vërtetë janë organike, por ekipi dyshon se kjo ka të ngjarë të ndodhë.

Përveç shtimit të më shumë provave në idenë se dikur kishte lëndë organike në Mars, zbulimi i drejtpërdrejtë i kripërave organike do të mbështeste gjithashtu banueshmërinë e Marsit në ditët e sotme, sipas studiuesit të NASA-s James MT Lewis.

Eksperimentet në Tokë dhe të dhënat nga një laborator i kimisë robotike të përfshira në roverin Curiosity indirekt tregojnë për praninë e kripërave organike në Mars, tha ai.   Por identifikimi i drejtpërdrejtë i tyre në Mars është i vështirë për tu bërë me instrumente si Analiza e Shembullit në Mars (SAM), një laborator portativ i kimisë brenda barkut të Curiosity.

LEXO EDHE:  Pamjet e mrekullueshme të Tokës nga NASA

Ky instrument ngroh tokën marsiane dhe shkëmbinjtë për të lëshuar gazra që zbulojnë përbërjen e këtyre mostrave. Sfida është që ngrohja e kripërave organike prodhon vetëm gazra të thjeshtë që mund të lirohen nga përbërës të tjerë në tokën marsiane. Studiuesit më parë zbuluan se rezultatet që ata mblodhën nga mostrat që përmbajnë perklorate përputhen më mirë me të dhënat SAM sesa kur perkloratet mungonin, duke rritur gjasat që kripërat organike të jenë të pranishme në Mars.

Një instrument tjetër në roverin e Kuriozitetit, i quajtur Instrumenti i Kimisë dhe Mineralologjisë (Chemin) mund të jetë në gjendje të dallojë kripërat organike në sasi mjaft të larta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Arkeologët zbulojnë anijen e lashtë që u fundos 2,200 vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Arkeologët kanë zbuluar një anije të mbytyr rreth 2,200 vite më parë në Mesdhe. Anija u gjet nën qytetin antik Heracleion, i cili u mbyt në ujë pas tërmeteve gati 1,200 vjet më parë.

Ekspertët kanë vërejtur se anija është 25 metra e gjatë dhe trupi i saj është ndërtuar i tillë që të lundrojë në lumin Nil dhe Delta.

Ata gjithashtu gjetën një velë të madhe dhe prova të tjera që ‘anija u ndërtua në Egjipt’, sipas një deklarate nga Ministria Egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve të postuar në Facebook.

LEXO EDHE:  Tufa nxjerr të dhëna të tjera për shkrimtarin Jorgaqi/ Si u martua me agjenten me nofkën “Artistja”

LEXO EDHE:  Tufa nxjerr të dhëna të tjera për shkrimtarin Jorgaqi/ Si u martua me agjenten me nofkën "Artistja"

Anija u mbyt ‘si rezultat i shembjes së tempullit dhe blloqeve të mëdha që ranë mbi të gjatë shekullit të dytë para Krishtit, për shkak të një tërmeti shkatërrues, rënia e këtyre blloqeve prej guri kontribuoi në mbajtjen e anijes në kanalin e thellë tani të mbushur me mbetjet nga tempulli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studiuesit/ Tre strategjitë që do t’iu ndihmojnë të kapërceni ndarjen nga partneri

Publikuar

-

Nga

Një  studim i botuar në “Journal of Experimental Psychology General” arriti në përfundimin se ekzistojnë 3 mënyra për të kapërcyer ndarjen nga partneri juaj. Për këtë studim morën pjesë 24 persona të moshës 20-37 vjeç.

Nuk ishte e rëndësishme të dihej se kush ishte ai që i dha fund lidhjes por fakti që ata ishin të mërzitur nga ndarja.  Kohëzgjatja mesatare e marrëdhënies së tyre ishte 2.5 vjet.

Sipas studiuesve ka tre strategji që do t’iu ndihmojnë të kaloni një marrdhënie që nuk funksionon.

Strategjia e parë përfshin një rivlerësim negativ të ish-partnerit .

Pjesëmarrësve iu kërkua të mendonin për gjërat që nuk i pëlqenin tek ish-të dashurit e tyre, për shembull gjërat që i bezdisnin tek ata. Ideja është që sa më shumë të kujtoni për atë që nuk ju pëlqen tek ish-i juaj, aq më lehtë është të kapërceni ndarjen. Kjo provë rezultoi efektive, pasi rezultatet tregojnë ndjenja të zvogëluara dashurie

Vlerësimi i ri i ndjenjave të dashurisë është strategjia e dytë.

LEXO EDHE:  Nga Mari Kyri tek Aleksandër Bogdanov/ Shkencëtarët që u vranë nga shpikjet dhe studimet e tyre

LEXO EDHE:  Video/ Objekti misterioz shfaqet në hapësirë, “NASA: Nuk e dimë çfarë është!

Deklarata si: “Është më mirë të duash dikë me të cilin nuk jam më”, iu prezantuan pjesëmarrësve. Ata u udhëzuan që të lexonin në mënyrë të përsëritur dhe në heshtje deklaratën dhe të përpiqeshin ta besonin atë gjatë gjithë kohës që u prezantua në ekran. Kjo metodë nuk i ndryshoi ndjenjat e dashurisë. Sidoqoftë i bëri ata t’i kushtojnë më pak vëmendje ish-partnerit të tyre , që do të thotë se është më mirë sesa të mos bësh asgjë fare.

Në strategjinë e tretë, ishte shpërqëndrimi.  Shpërqendrimi mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëshirave për ushqim, mbase mund të ju ndihmojë të kapërceni edhe ndarjen.

Ndër të 3 strategjitë, të mendosh gjëra negative për ish-in tënd, ishte mënyra më efektive për të kaluar një pushim, ndërsa shpërqendrimi është një mënyrë efektive për tu ndjerë më të këndshëm. Sa i përket strategjisë së dytë, në vend që të mendosh për dashurinë, mbase do të ishte më e dobishme të mendosh për emocione negative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

4 truke psikologjike që iu ndihmojnë të lexoni mendjen e njerëzve

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kemi pasur momente kur kemi dashur të lexojmë mendimet e dikujt. Përkundër fuqisë së fjalëve, nganjëherë ato mund të përkthehen ndryshe me lëvizje ose gjeste të gabuara të trupit.

Megjithatë, shumica e gjuhës sonë të trupit është e lidhur me mendjen tonë dhe ne e gjejmë veten duke bërë gjëra që dalin kaq natyrshëm.

Disa gjeste që ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë po ndodh në mendjen e personit përballë jush.

Ndiqni sytë e tyre.

Vështrimi djathtas dhe drejt lart nënkupton gënjeshtrën sepse aktivizon imagjinatën dhe kujtimet e aktivitetit të majtë. Por shikimi majtas dhe poshtë gjatë bisedës nënkupton që folësi ose kujton fakte ose mbledh mendimet e tij.

Nëse e tundin shumë kokën

Ndonjëherë kur po flasim për diçka që personi tjetër mund të mos i pëlqejë, ata mund të fillojnë të tundin me kokë në mënyrë të përsëritur dhe tepër. Nëse dikush dyshon në aftësinë e tyre për të ndjekur udhëzimet, ata tundin kokën shumë. Prandaj duhet t’i kushtoni vëmendje dhe kur të fillojë të ndodhë, të ngadalësoni dhe të përpiqeni ta thoni në një mënyrë tjetër.

LEXO EDHE:  Tufa nxjerr të dhëna të tjera për shkrimtarin Jorgaqi/ Si u martua me agjenten me nofkën “Artistja”

LEXO EDHE:  Shencëtaret femra janë seksi

Mashtrojnë një buzëqeshje.

Shumë prej nesh ankohen për rrudhat që shfaqen shumë herët. Por ajo që nuk e dinim është rrudhat në të vërtetë mund t’ju tregojnë nëse buzëqeshja është e vërtetë apo jo. Kjo sepse buzëqeshjet e rreme nuk janë ngjitëse, prandaj sytë tuaj nuk do të buzëqeshin së bashku me buzët tuaja.

Shtrëngojnë nofullën e tyre.

Një nofull e shtrënguar është një shenjë e stresit. Nëse i shihni se si e bëjnë këtë, do të thotë se ata po mendojnë për diçka stresuese. Në çdo rast, pavarësisht nëse e vërejnë apo jo, kjo ndodh nënndërgjegjeshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE