Connect with Us

Studimi/ Vaksina kineze 80% e efektshme në parandalimin e vdekjeve nga Covid

Shëndeti

Studimi/ Vaksina kineze 80% e efektshme në parandalimin e vdekjeve nga Covid

Publikuar

-

A na mbrojnë dy doza të vaksinës anti-Covid nga varianti i ri Delta?

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Vaksina kineze Coronavac është treguar e efektshme 67% në parandalimin e rasteve simptomatike të Covid-19 dhe 80% në parandalimin e vdekjeve, sipas një studimi të parë të botuar të Premten nga qeveria e Kilit, një nga vendet më të përparuara në botë për sa i përket vaksinimit.

“Këto janë shifra që duhet të sigurojnë vendin”, deklaroi Ministri i Shëndetësisë, Enrique Paris, gjatë prezantimit të rezultateve të këtij studimi në lidhje me 10.5 milion njerëz të vaksinuar, pjesërisht të vaksinuar (një dozë) dhe jo të vaksinuar, të kryera midis 2 shkurt dhe 1 Prilli.

Studimi tregon gjithashtu një efikasitet prej 85% në parandalimin e shtrimeve në spital për raste të rënda të Covid-19 dhe prej 89% në parandalimin e pranimit të pacientit në kujdesin intensiv.

Kili, me një popullsi prej 19 milion banorësh, është vendi më i përparuar në Amerikën Latine për sa i përket vaksinimit dhe një nga të parët në botë. Njerëzit më të prekshëm, në varësi të moshës ose ekspozimit të tyre ndaj rrezikut të ndotjes, janë shënjestruar si përparësi.

Që nga e Premtja, 7.6 milion njerëz kishin marrë të paktën një dozë dhe më shumë se 5 milion janë vaksinuar, më shumë se një e treta e popullsisë së synuar (15.2 milion banorë) të përcaktuar nga qeveria.

Programi i vaksinimit filloi më 24 dhjetor. Vendi i Amerikës së Jugut përdor vaksinën Coronavac nga laboratori kinez Sinovac në shumicën dërrmuese (86.9%), paralelisht me vaksinën gjermano-amerikane Pfizer-BioNTech (13.1%)

Ky studim është një nga të parët në kushte reale në lidhje me vaksinën Coronavac, i kryer ndërsa vendi i Amerikës së Jugut ka përjetuar një rritje të vazhdueshme të ndotjes që nga fundi i pushimeve të verës jugore në fillim të marsit.

LEXO EDHE:  OBSH paralajmëron për "lodhje pandemike" në të gjithë Evropën

“I gjithë procesi i vaksinimit u zhvillua ndërsa situata epidemiologjike (në vend) është e fortë, kjo duhet të merret parasysh kur analizohen rezultatet,” kujton këshilltari i Ministrisë së Shëndetësisë, Rafel Araos.

“Ne e filluam (fushatën) duke vaksinuar popullatën më të prekshme, kështu që nuk është e drejtë të krahasohet sëmundshmëria e një 50-vjeçari të pavaksinuar me atë të një 90-vjeçari të vaksinuar,” – theksoi ai gjithashtu.

Sipas laboratorit Sinovac, provat klinike në shkallë të gjerë në Brazil kanë treguar një normë të përgjithshme të efektivitetit të Coronavac prej rreth 50%, 80% kundër formave më të rënda dhe 100% në parandalimin e vdekjes. Kjo vaksinë përdor teknikën klasike të virusit të inaktivuar.

Kili aktualisht po përjeton një valë të dytë epidemike veçanërisht viruse, si vendet e tjera në Amerikën e Jugut. Gati 90% e popullsisë i është nënshtruar izolimit të rreptë që nga fundi i Marsit.

Vendi javën e kaluar përjetoi një rekord prej më shumë se 9,000 infeksione të reja në 24 orë. Në total, ai ka numëruar më shumë se 1.1 milion raste të raportuara duke përfshirë më shumë se 24,000 viktima.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Unë jam mjeku Bardh Spahia/ Kërkoj, verifikoj dhe më pas denoncoj

LEXO EDHE:  Unë jam mjeku Bardh Spahia/ Kërkoj, verifikoj dhe më pas denoncoj

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Më shumë se 13 mijë qytetarë u vaksinuan sot/ Manastirliu apel të rinjve mbi 18 vjeç: Shfrytëzoni fundjavën…

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu njofton se sot në vedin tonë janë vaksinuar mbi 13 mijë qytetarë ndaj COVID-19, ndërsa në total numri i të vaksinuarve ka arritur në 1 milion e 123 mijë e 253 qytetarë.

Ajo gjithashtu u bën thirrje të gjithë qytetarëve mbi 18 vjeç të shfrytëzojë fundjavën për t’u vaksinuar në çdo qendër shëndetësore ose të vaksinimit nga mëngjesi deri në 20:00 të mbrëmjes.

LEXO EDHE:  Unë jam mjeku Bardh Spahia/ Kërkoj, verifikoj dhe më pas denoncoj

“Më shumë se 13 mijë qytetarë u vaksinuan sot, ndërsa janë 1,123,253 vaksinime të kryera që prej fillimit të këtij procesi jetik👍🏼

Nëse jeni mbi 18 vjeç, shfrytëzoni fundjavën për t’u vaksinuar nga mëngjesi deri në 8 të mbrëmjes, në qendrat shëndetësore ose në qendrat e vaksinimit të përqëndruar kudo në vend”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Megjithëse në vendin tone nuk ka ende një konfirmim zyrtar për praninë e variantit Delta zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacollin, është shprehur se sinjalet për praninë e tij janë të forta.

E ftuar në “Report Tv”, Rakacolli, Rakacolli u shpreh se rritja e rasteve ka dy shkaqet: prania e variantit Delta dhe grumbullimet gjatë Kampionatit Europian.

“Rritja e rasteve nuk jen nga lirimi i masave, por mund ketë dy arsye, një mund të jetë fakti i pranisë së mutacionit Delta që ka infektueshmëri më të lartë dhe grumbullimet që ndodhën gjatë Kampionatit Europian. Këto janë shkaqet, jo lirimi i masave sepse masat nuk janë liruar në atë masë që të sjellin rritje të infektimeve. Megjithatë, situata është tërësisht e kontrolluar. Zyrtarisht nuk e kemi konfirmuar ende praninë e variantit Delta, por sinjalet janë të forta për praninë e këtij virusi”, tha Rakacolli.

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Sërish asnjë viktimë nga Covid-19, ja sa raste të reja janë regjistruar

Sipas zv.ministres, e vetmja armë që kemi kundër këtij varianti të COVID është vaksinimi, duke i bërë apel qytetarëve që të përfitojnë nga ditët e hapura të vaksinimit.

LEXO EDHE:  Skandali te “Shefqet Ndroqi”/ Kryemadhi: Shteti është kthyer në xhelat të qytetarëve

“Ka rënë mosha e personave të infektuar, nëse më parë predominonte te moshat mbi 40-vjeç e sipër, tani grupmosha më e prekur është 15-45 vjeç, fasha e pavaksinuar. Kush është mbi 18-vjeç, duhet të drejtohet te qendra e vaksinimit, është e vetmja mënyrë për të shmangur infektimin”, u shpreh ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE