Connect with Us

Gjashtë lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni direkt nga shtrati, për t’ju zënë gjumi më shpejt

Life Style

Gjashtë lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni direkt nga shtrati, për t’ju zënë gjumi më shpejt

Publikuar

-

Gjashtë lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni direkt nga shtrati, për t’ju zënë gjumi më shpejt!

Janë të paktë njerëzit që i zë gjumi sapo shtrihen, por nga ana tjetër edhe qëndrimi zgjuar me orë të tëra në përpjekje për të fjetur mund t’ju lodhë në disa mënyra. Po sikur joga të jetë një zgjidhje?

Më poshtë gjeni 6 lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni nga rehatia e shtratit. Ndoshta, pastaj jeni gati për gjumë, raporton Telegraf!

1. Këmbët lart në mur

Shtrihuni përballë murit dhe vendosni një jastëk nën bel. Ngrini këmbët në mënyrë që thembrat dhe gjunjët të jenë në të njëjtën linjë, dhe duart shtrihen përgjatë trupit, pëllëmbët lart. Qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta. Pastaj përkulni lehtë gjunjët.

2. Me bark

Shtrihuni nën një jastëk dhe “mbyllni” gishtat pas shpinës. Merrni frymë thellë, përkulni shpinën dhe gishtat e këmbëve dhe përpiquni të arrini sa më pranë këmbëve me duar. Pastaj nxirrni frymën ngadalë dhe shkoni në pozicionin fillestar. Përsëriteni ushtrimin 5-10 herë.

3. Këmbët në një kënd të gjerë

Uluni duke i hapur këmbët sa më shumë dhe vendosni një jastëk para jush. Drejtoni shpinën dhe merrni frymë sa më thellë që të mundeni. Pastaj, duke e nxjerrë ngadalë dhe duke shtrirë krahët përpara, shtrihuni në jastëk. Merrni dhe nxirrni frymë për 10 herë.

LEXO EDHE:  Doni të dukeni të bukur dhe të zhveshur?/ Ju duhen këto ushtrime

4. Shputat e këmbëve bashkë

Shtrihuni me shpinë nën një jastëk dhe bashkoni këmbët. Duart tuaja janë të relaksuara dhe të shtrira përgjatë trupit, pëllëmbët lart. Merrni frymë thellë. Qëndroni në këtë pozicion për 3 minuta, citon Anabel.

5. Kthehuni majtas-djathtas, ndërsa jeni shtrirë

Shtrihuni, përkulni gjunjët dhe bashkoni këmbët. Qëndroni 1 minutë në një anë, 1 minutë në tjetrën. Përsëriteni 2 herë për secilën anë.

6. Qëndrim me shpinë

Shtrihu drejt me një jastëk poshtë. Hapni vetëm pak këmbët dhe vendosni duart në anët, pëllëmbët lart. Shtylla kurrizore dhe koka janë në një vijë të drejtë. Bëni 3 frymëmarrje të thella dhe nxirrni frymën përmes hundës. Pastaj bëni 4 frymëmarrje të zakonshme. Në këtë pikë, ju do të ndjeheni të përgjumur dhe gradualisht do të bini në një gjumë të thellë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 24 korrik 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 23 korrik 2021

Dashi (21 Mars – 20 Prill)

E keni të vështirë të ecni përpara, duket sikur diçka ju step. Jepini vetes më shumë liri. Tani është momenti sepse po ndjeni se dëshira juaj për të shijuar jetën po karikohet sërish dhe gjithçka po shkon mirë, për sa kohë që nuk e lini veten të pas dore dhe dhe përballeni me probleme shëndetësore.

Demi (21 Prill – 20 Maj)

Do të jeni më komod në shoqëri dhe është koha të kuroni marrëdhëniet tuaja në mënyrën e duhur, jo vetëm ato shoqërore por edhe me partnerin/en. Duhet të kujdeseni për veten për të kompensuar periudhat e deritanishme, që ta themi troç, i keni neglizhuar rëndshëm. Kontrolloni dietën ditore në mënyrë që ta korrigjoni atë.

Binjakët (21 maj – 21 qershor)

Mos e merrni çdo gjë shumë seriozisht. Ju e merrni gjithçka fjalë për fjalë, e analizoni dhe kjo ju shpie në ujëra të trazuara duke ndjerë veç siklet. Mjaft më, po ezauroheni!

Gaforrja (22 qershor – 22 korrik)

Mos mendoni se nuk e keni një talent. Është Ai që shumë njerëz e duan por nuk e kanë: aftësinë për të fituar simpatinë e njerëzve. Dhe ky sharm i juaj do t’ju hapë dyert! Nga ana tjetër, nëse punoni me veten dhe ia dilni për të përmbajtur padurimin që ju karakterizon, do të përfitoni. Optimizmin e keni shumë Higher dhe vetëm në rritje. Kjo është gjë e mirë sepse forcon energjinë tuaj.

Luani (23 korrik – 23 gusht)

Ju luftoni për të duruar mungesën e ndjeshmërisë që shihni tek disa dhe më në fund do të kuptoni lojën e këtyre njerëzve. Yjet ju sjellin përfitimin e një tranziti energjie dhe do të jeni të vendosur të punoni për egon tuaj. Ka kaq shumë punë për të bërë!

Virgjëresha (24 gusht – 22 shtator)

Aktivitetet në grup dhe puna në ekip do të jenë të mira për egon tuaj sot. Por rrezikoni të bëni nervozë disa njerëz përreth jush! Kurseni nervat tuaja dhe gjithashtu ato të të tjerëve!

Peshorja (23 shtator – 22 tetor)

Humori është i tensionuar në sferën e marrëdhënies tuaj. Do të gjeni gjuhë të përbashkët, prandaj mendoni si t’ia dilni. Rrethanat ju lejojnë të qëndroni të qetë dhe të racionalizoni jetën tuaj private në mënyrë që ta përmirësoni atë.

LEXO EDHE:  Rëndesia e gjumit

LEXO EDHE:  Prej muajsh e pajetë në krevat/ Trupi i Anisës ishte mumifikuar prej vajit të ullirit dhe uthullës

Akrepi (23 tetor – 22 nëntor)

Kjo ditë është e dedikuar për familjen, por ka vend dhe për shoqërinë, madje ky është vendi më i mirë për të rimbushur bateritë. Gjendja emocionale po ndikon në vitalitetin tuaj më shumë se zakonisht. Merruni vesh me të tjerët dhe përpiquni të komunikoni.

Shigjetari (23 nëntor – 21 dhjetor)

Do të jeni plotësisht të lirë të shprehni atë që keni në mendje dhe të arrini rezultate pozitive. Ju nuk po merrni mjaftueshëm energji dhe kjo po jua ul ritmin. Kontrolloni shëndetin dhe hani më shumë fruta stine.

Bricjapi (22 dhjetor – 20 janar)

Bricjapi me Venusin në aspekt të mirë dhe Diellin që nuk është më i kundërt, kanë një lajm të mirë për ju dhe ai po vjen. Fundi i gushtit do të jetë gjithashtu i rëndësishëm. Ajo që duhet të bëni është që të jeni të qëndrueshëm në gjërat që bëni. Çdo gjë duket të jetë në përputhje me pritshmëritë tuaja. Edhe raporti në çift duket të jetë në “qiellin e shtatë”.

Ujori (21 janar – 19 shkurt)

Duke përdorur imagjinatën tuaj do të jeni në gjendje të gjeni një mënyrë për ta bërë veten më të kthjellët, pa qenl nevoja të mërziteni për asgjë. Nuk ia vlen! Po qëndroni në mënyrë të palëkundur në formë dhe energjitë tuaja janë në ekuilibër. Përdorini këtë avantazhe si një shans për të rivlerësuar shëndetin tuaj.

Peshqit (20 Shkurt – 20 Mars)

Këtë ditë të parë të fundjavës, gjetja e kompromisit në çift mund të jetë pak më e komplikuar. Por vëmendja juaj tani përqendrohet kryesisht te puna, ku ka disa zhvillime të rëndësishme për tu mbajtur parasysh. Pra, para se të merreni ca si shumë me veten, merrni parasysh mirë pro dhe kundra që hasni në punë. Nëse keni pasur një zhgënjim në të kaluarën, mund të mos jeni të gatshëm t’i jepni hapësirë ​​dikujt që nuk ju sjell ndonjë sadisfaksion të paparë. Frika nga vuajtjet është e madhe dhe ju nuk jeni aspak gati që ta lini veten t’i jepeni rastësisë.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kanë humb një thesarë që se gjejnë ma…”/ Mërzitet Antonela, kujt ia drejton mesazhin ‘thumbues’

Publikuar

-

Nga

“Kanë humb një thesar që nuk e gjejnë ma…”/ Mërzitet Antonela, kujt ia drejton mesazhin ‘thumbues’

Antonela Berishaj është kthyer në një nga personazhet më të ndjekur të showbizzit.

Bjondja bukuroshe u bë se njohur falë pjesëmarrjes së saj në Përputhen, nga ku doli beqare.

Pas daljes nga Përputhen ajo u bë pjesë e ekranit ku u bë bashkë moderuese e emisionit Top Arena.

Pas kësaj eksperience, Antonela ka vijuar pushimet e saj, teksa herë pas here publikon foto provokuese.

Mbrëmjen e sotme ajo ka ndarë me ndjekësit në rrjetin social Instagra, një mesazh nga Elhaid Cufi, ku shkruan “Nuk duhet të mërzitesh ti pse njerëzit nuk të vlerësojnë sinqeritetin, leni të mërziten ata kur të kuptojnë se kanë humb një thesar që se gjejnë ma…”.

Nuk dihet se kujt ia drejton Antonela mesazhin ‘thumbues’, ndoshta mund të jetë dhe për Mevlanin i cili zgjodhi Ledianën para saj, megjithëse dyshja sot nuk janë më bashkë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Të gjithë duan të jenë si ato/ Dy shenjat më të forta të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Të gjithë duan të jenë si ato/ Dy shenjat më të forta të horoskopit

Akrepi

Nëse ka një shenjë që është vazhdimisht e hapur për ndryshim dhe mendim është Akrepi.

Me Jupiterin në Ujor, jo vetëm që do të ndiheni aventureskë dhe me shpirt të lirë, por do të dëshironi të shihni mundësi të reja për të bërë atë që keni ëndërruar gjithmonë .

Shigjetari

Vetëvlerësimi është një derë rrotulluese për ju derisa planeti juaj sundues të shkruajë emrin tuaj në planifikuesin e tij të ngjarjeve kozmike dhe t’iu drejtojë drejt vetëvlerësimit dhe dashurisë për veten.

LEXO EDHE:  Doni të dukeni të bukur dhe të zhveshur?/ Ju duhen këto ushtrime

LEXO EDHE:  4 ushtrimet që duhet të bëni patjetër para se të flini gjumë

Dashuria ndaj vetes ju duket mahnitëse dhe kjo do t’ju çojë përpara në një moment, ku të gjithë rreth jush do të dëshirojnë të jenë si ju./ CNA.al

LEXO TE PLOTE