Connect with Us

Edith Harxhi si sfidante e Lulzim Bashës/ “Kam një avantazh shumë të madh”, ja pika më e fortë

Politikë

Edith Harxhi si sfidante e Lulzim Bashës/ “Kam një avantazh shumë të madh”, ja pika më e fortë

Publikuar

-

/

Kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi ka qenë e ftuar pasditen e sotme në “Kjo javë”, ku ka folur për situatën politike.

Harxhi është e para grua që kandidon për në krye të PD, ndërsa ka sqaruar dhe ambicen e saj.

PD ka patur 8-vjeçar mjaft shqetësues. Duke patur parasysh që PD është jashtë parlamentit për 2 vite. Është jashtë pushtet lokal e vendor. Kosto për PD dhe të marrëveshjes politike të 5 qershori, negociuar më parë, por Basha u fut me garanci të mëdha, garantoi dhe 2-3 ditë më parë zgjedhjeve se do mbronte votat.

Kërkuam reformë të thellë, kërkojmë reformë të thellë nga themelet të PD. Të ristrukturojmë gjithë partinë. Vendosi të më kandidonte mua dhe zotin Ibsen Elezi.

PD ka nevojë për rifreskim urgjent, gjithë politika ka nevojë për klasë të re politike. Demokratët duhet të shohin që ka 18 vite që e ka nisur këtë lëvizje dhe s’ka lëvizuar asnjëherë nga PD.

PD ka shumë vite që nuk është ajo e 90. Qëndroj fort te idealet e Lëvizjes Studentorë. Kam qenë besnike e PD për 30 vite, kam një avantazh shumë të madh që janë marrëdhëniet ndërkombëtare, aleatët, BE e SHBA. Jap kontribut shoqëror në Shqipëri pavarësisht se jam anëtare e PD.

Flas për Shqipërinë e kontribuoj për Shqipërinë. Asnjëherë nuk e fsheh që jam në PD, jam e djathtë në themele. Besoj tek principet, linja ideologjike të cilat janë tregu, meritokracia, besimi në zot, çështja kombëtare, euroatlanticizi. PD ka devijuar nga themelet, nuk është antikomuniste, as parti e ish-pronarëve’, tha Harxhi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Na çoi në konflikt me ndërkombëtarët”/ Bylykbashi flet me bindje: Basha shkarkohet më 11 Dhjetor

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD Oerd Bylykbashi, thekson se vendimet e gabuara strategjike që ka marrë Basha ndër vite kanë dërrmuar Partinë Demokratike, duke e çuar në konflikt edhe me ndërkombëtarët.

Në një dalje televizive, ai u shpreh se në Kuvendin e 11 dhjetorit do të votohet edhe për shkarkimin e Bashës.

 “Statuti e parashikon që kryetari shkarkohet nga kuvendi kombëtar. Kryetari i Partisë shkarkohet nga kuvendi. Tashmë nuk ka dyshim që e gjitha po projektohet drejt asaj për një seri veprimesh që ka marr zoti Basha që na kanë çuar edhe tek humbja e zgjedhjeve. LEXO EDHE:  Fushata elektorale përtej njerëzores/ Topalli: Rama e Basha po përdorin numrin e viktimave

LEXO EDHE:  Basha bën thirrjen e fundit për nesër/Ja çfarë paralajmëron

Është e pa diskutueshme blerja masive e votës që ka bërë Rama, që është vepër penale, kriminale. Por nga ana tjetër kemi një Bashë që ka marr vendime strategjike të gabuara. Jo para 25 prillit, por duke filluar nga ngritja e çadrës e këtej që kanë çuar PD në turbulenca duke dërrmuar energjitë e partisë edhe në raport me ndërkombëtarët.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk pyet për Kushtetutë”/ Bylykbashi: E paralajmërova por donte të bëhej lider

Publikuar

-

Nga

Oerd bylykbashi, është shprehur se e ka paralajmëruar Lulzim Bashën për pasojat e djegies së mandateve.

Në një intervistë për mediat, deputeti PD, është shprehur se e dinte se çfarë do të ndodhte nëse do të digjeshin mandatet pasi ai vetë në vitin 2008 ishte ai që kishte parashikuar në kod zgjedhor një nen kundër djegies të mandateve.

“Në atë kohë unë jam kontestuar Bashës një muaj para se ai anonçonte djegien e mandateve. Ia kam kundërshtuar si, antikushtetues. Një kryetar që pretendon të bëhet lider mendon se mund të kapërcehet kushtetuta, dhe nuk e kishte problem atë që i thosha unë se është antikushtetuese.LEXO EDHE:  Fushata elektorale përtej njerëzores/ Topalli: Rama e Basha po përdorin numrin e viktimave

LEXO EDHE:  Fushata elektorale përtej njerëzores/ Topalli: Rama e Basha po përdorin numrin e viktimave

Të detyrosh deputetët të lënë mandatet është antikushtetues. Mandati është i deputetit është i popullit nuk është i kryetarit të partisë e as i partisë. Unë i kam thënë këtë, përveçse është antikushtetues e kjo mund të mos jetë në interesin tënd, më 14 janar 2019. Do të mbushet parlamenti, sepse unë me dy koleg kemi shkruar nenin ne kodin zgjedhor në vitin 2008 kundër djegies së mandateve. Është i hekurt. Do të prodhoje si pasojë mbushjen e parlamentit me pjesën e dytë listës. Këtë e bëmë kundër partisë socialiste sepse kërcënonte me djegie mandatesh./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi i 11 dhjetorit/ Bylykbashi tregon si do të verifikohen firmat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, i rreshtuar krah liderit  Sali Berisha, thotë se Kuvendi i 11 dhjetori do të quhet legjitim dhe do të ketë vlerë vetëm nëse do të ketë pjesëmarrjen e mbi 50% të delegatëve.

“Statuti është ligji dhe kushtetuta për ne. Kësaj radhe për here të parë është thirrur baza e partisë, dhe e gjitha kjo është politike por ka edhe element statusore. Për herë të parë vihet në funksion një mekanizëm që nuk është vënë më parë. Është 50% +1  delegatëve e 7646 delegatëve siç e ka anoncuar në kuvendin e fundit komisioni që ngre kuvendi vetë. Është ai që ka thënë se ky numër nuk ndryshon. Më pas, vendimet sipas rastit mund të merren me 50 plus 1 të atyre që janë present”, tha ai në një dalje televizive.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi i Bashës me ministrin e Jashtëm italian/ Çfarë u diskutua

LEXO EDHE:  Basha vijon marrëveshjen me Ramën/ Kërkon qeveri si në 2017-ënI pyetur si do të verifikohen firmat, Bylykbashi është shprehur se procesi do të ketë transparencë maksimale.

“Verifikimi i parë është thirrja. Me pas verifikohet kuorumi e vetëm atëherë mund të ketë vendimmarrje. Vendimin për ta thirrur Kuvendin e merr ose Këshilli Kombëtar dhe Kryesisë. Ky komision do të verifikojë a është thirrur kuvendi? A janë 1/4 e anëtarëve? Për verifikim sasior pra si numër, a janë 1913 mos gaboj kërkesa me shkrim e më pas a janë delegatë këto apo jo? Ne e dimë që ka 4200 kërkesa mjaftojnë vetëm 1900 e pak që të quhet i thirrur Kuvendi.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE