Connect with Us

Meta në listën e zezë të SHBA-së/ Berisha i del në mbrojtje

Politikë

Meta në listën e zezë të SHBA-së/ Berisha i del në mbrojtje

Publikuar

-

Ish-Presidenti Sali Berisha, gjatë një interviste mbrëmë në emisionin “Opinion”, ka dalë në mbrojtje të Presidentit Ilir Meta, i cili pas të gjitha gjasave duket se është nën shënjestrën e SHBA.

Kjo nisur edhe nga deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim në Tiranë, por edhe nga qëndrimi i Metës që e ka sulmuar herë pas herë diplomaten amerikane.

Ndërsa, ka komentuar deklaratën e Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken,“se ai pasuroi aleatët e tij, gjatë kohës që ishte në pushtet”, Berisha është ndalur edhe tek Presidenti Ilir Meta.

Berisha është rikthyer pas tek videoja “Meta-Prifti”, duke thënë se ishte vetë Meta që kërkoi drejtësi dhe jo organet hetuese.

“Ilir Meta pati një problem, doli video e cila ishte 29 herë copy-paste. Ilir Meta dha dorëheqjen dhe shkoi vetë në Gjykatë”, tha Berisha në emisionin Opinion.

Duke i dalë kështu në mbrojtje Presidentit për çështjen shumë të përfolur, për të cilën nuk u bë kurrë drejtësi.

Kjo nuk ka ndodhur sipas, Berishës, pasi prokuroria nuk hetoi, pavarësisht se gjërat kanë rrjedhur ndryshe dhe Berisha, dyshohet se ka ndikuar deri në pafajësinë e Metës.

Meta duket se do të jetë i radhës në “listën e zezë” të Amerikës, derisa Berisha, justifikoi një natë më parë.

Meta aktualisht edhe në një proces hetimi nga  Komisioni i Posaçëm Parlamentar, por nuk përjashtohen hetimet ndaj tij, as nga organet hetuese siç është SPAK-u, në lidhje me bllokun e zi  apo aferën e 7 përqindëshit që njihet ndryshe, por edhe për çështje të tjera, për të cilat Ilir Meta nuk ka dhënë llogari.

Berisha: Po fitova gjyqin do dyfishoj mandatin

Drejtësia e cila dyshohet të ketë marrë urdhëra politikë për 7 përqindëshin nga Berisha e ka amnistuar Metën nga hetimet, po tashmë duket se rrethi është ngushtuar dhe Meta do të japë llogari në bankën e të akuzuarve.

HETIME-FARSË

Kujtojmë se në vitin 2011, pas hetimeve të para të kryera nga Prokuroria e Tiranës, e cila realizoi verifikimet paraprake dhe mbledhjen e dokumentacionit në lidhje me çështjet që përmendeshin në videon Meta-Prifti, dosja u dërgua në Prokurorinë e Përgjithshme.

LEXO EDHE:  Berisha tregon pse u përzgjodh Basha në krye të PD

Kjo e fundit në shkurt 2011, kërkoi ekspertim vërtetësie për videon e publikuar nga Dritan Prifti në emisionin “Fiks Fare”.

Më 11 shkurt 2011, Prokuroria e Përgjithshme iu drejtua Kuvendit të Shqipërisë me një kërkesë për heqjen e imunitetit të Ilir Metës, por edhe të Dritan Priftit.

Kërkesa drejtuar Kuvendit u bë një ditë pasi një specialist amerikan dorëzoi në Prokurori raportin e ekspertizës, në të cilën theksonte se videot ishin origjinale.

Me 24 shkurt 2011, Kuvendi i Shqipërisë votoi heqjen e imunitetit, ndërsa më pas Prokuroria vazhdoi hetimet duke kërkuar edhe një ekspertizë nga një specialist anglez.

Këtij të fundit iu kërkua të pastronte zërin e regjistruar në video-përgjimin e Dritan Priftit.

Eksperti anglez hoqi nga audioja e videos zhurmat e orës, interferencën e ambientit, por nuk arriti të pastrojë më shumë se 70 për qind të zërit në video.

U bë ekspertizë pas ekspertizë, derisa  gjithçka përfundoi në duart e disa ekspertëve, si Artur Rrahmani, Ardian Pollo dhe Ermal Beqiri, të cilët më pas u shpërblyen nga Meta e LSI-ja.

Kujtojmë se fatura për pagesën e ekspertëve ishte rreth 35 milionë lekë të vjetra, të cilat u morën nga taksat e shqiptarëve.

Ekspertët shqiptarë kushtuan plot shtatë herë më shumë sesa eksperti amerikan, Glen Bard, i cili u pagua vetëm 5 mijë dollarë, nga taksat e shqiptarëve edhe pse ekspertiza e tij u shpall e pavlefshme. Eksperti amerikan është paguar po nga Prokuroria e Përgjithshme.

Pra, qytetarët shqiptarët paguan për ta nxjerrë të pafajshëm Ilir Meta nga akuza e korrupsionit.

Pasi, në vitin 2012, fund Gjykata e Lartë, e cila dyshohet se ka pasur ndikim nga Berisha e shpalli të pafajshëm ish-zëvendëskryeministrin Ilir Meta edhe pse u kap me zë dhe figurë duke bërë pazare, ndërsa organi i akuzës kishte kërkuar me 2 vite burg dhe 1 milionë lekë gjobë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  SHBA e shqetësuar për mos arrestimin e Balilit/ Meta: Na dëmton reputacionin

LEXO EDHE:  Meta takon vajzën e familjes Tola te Trauma/ Zbulon gjendjen shëndetësore të 16-vjeçares

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Petrit Vasili, ‘zagari’ që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke ‘lehur’ kundër Reformës në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili, zagari që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke lehur kundër Reformës në Drejtësi

Nuk ka se si të ndodhte ndryshe. Petrit Vasili si gjithnjë pritej të ishte i pari që do t’i kundervihej amdasadores se SHBA Juri Kim dhe këtë e ka bërë me devotshmërinë e tij të njohur sa herë është fjala për t’iu sulur reformës në drejtësi.

Ish ministri më torrollak i drejtësise dhe deputeti me 362 vota, zagari i njohur që leh sa herë e ndërsen padroni i tij Ilir Meta, edhe sot iu kundërvu ambasadores se SHBA duke lehur kundër reformës në drejtësi.

Sot është mbajtur në Tiranë Tryeza e Rrumbullakët për Përfundimin e Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë në kuadër të 5 vjetorit të nisjes së Reformës në Drejtësi, ku midis të ftuarve të tjerë ka qenë edhe ambasadorja e ShBA në Tiranë zonja Juri Kim, e cila në fjalën e saj ndër të tjera tha:

“Shqipëria ka bërë përparim të jashtëzakonshëm drejt Reformës në Drejtësi që qytetarët e saj kërkojnë dhe ne po shohim rezultatet e atyre përpjekjeve. Të gjitha institucionet e ngritura nga Reforma në Drejtësi në 2016 janë tashmë plotësisht funksionale”.

Mirëpo një vlerësim i tillë nuk mund t’i pëlqente Ilir Metës, ndaj prej paburrërisë për të dalë vetë hapur dhe publikisht kundër ambasadores Kim, ai ndërseu Petrit Vasilin i cili mezi pret të shpalosë talentin e tij prej zagari të devotshëm sa herë që i duhet Metës kundër partnerëve ndërkombëtarë dhe reformës në drejtësi.

“Me institucionet e drejtësisë tashmë të ngritura, ato po tregojnë tani se mund të veprojnë dhe se mund të japin rezultate në emër të popullit shqiptar. Ato po tregojnë se ligji zbatohet në mënyrë të barabartë për të gjithë, të mëdhenj dhe të vegjël. Askush, askush, sado i fuqishëm mendon se është në këtë çast, askush nuk është mbi ligjin dhe është në dorën e institucioneve shqiptare të drejtësisë, është në dorën tuaj të tregoni nëpërmjet veprimeve tuaja se kjo është e vërtetë dhe do të jetë e vërtetë”, thotë ambasadorja Kim, ndërsa Petrit Vasili i përgjigjet duke e quajtur tryezën e rrumbullakët të organizuar sot ditën e përshpirtjes apo të vajtimit të reformës në drejtësi.

LEXO EDHE:  Ironi sy më sy/Rama-Meta nuk kursejnë as njëri-tjetrin

“ Reforma në drejtësi nuk ka nevojē as për deklarata apo të përshpirtjeve që bëhen një herë në vit, sepse vit për vit bëhet nga një përshpirjte më 22 korrik” shprehet Petrit Vasili e më tej ai ju ka kujtuar ambasadorëve se “po flasin shumë, nderkohë që duhej të flisnin shumë më pak se ne nuk flasim për reformat e tyre, ambasadorët tanë nuk flasin për reformat e tyre, nuk fusin hundët!”

Vetëm një trutharë si ky Petrit Vasili mund të flasë më këtë gjuhë si komunistët e 1970-ës në Shqipëri e t’i thotë ambasadores amerikane dhe ambasadorit të BE-së qe “nuk duhet të flisni kaq shumë” për një reformë që është investimi më i madh në Shqipëri i qeverise se SHBA dhe BE.

LEXO EDHE:  Berisha tregon pse u përzgjodh Basha në krye të PD

Pra ata që e inicuan dhe që po e realizojnë reformën, ata që po e financojnë dhe që po udheheqin luftën kunder korrupsionit, SHBA dhe BE nuk duhet të flasin e duhet të vazhdojë të flasë Petrit Vasili i LSI-së, zagari lehës i Ilir Metës.

Mirëpo për ca langonj si ky kokëboshi i Metës dhe për ata që e ndërsejnë këtë të sulmojë ambasadoren e SHBA dhe reformën në drejtësi, zonja ambasadore foli shumë qartë sot teksa tha:

“Shumë vetë thanë se nuk mund të bëhej. Shumë vetë në fakt, nuk donin që të bëhej. Por po ndodh. Shumë do të vazhdojnë të shpresojnë dhe shumë do të vazhdojnë të veprojnë, për t’a ndaluar së ndodhuri”.

Mirëpo të gjithë ata si ky Petrit Vasili që po bëjnë ç’mos ta ndalojnë reformën në drejtësi e kanë të kotë. Ajo do ti djegë e përvëlojë të gjithë, sepse në fund të fundit ky është vullneti i popullit shqiptar, do apo nuk do zagari lehës dhe ai që e ndërsen zagarin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Publikuar

-

Nga

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Ish kreu i Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka dhënë një intervistë për Radio Televizionin Shqiptar në kuadër të 5 vjetorit të kësaj reforme.

Rreth 40 % e kushtetutës që u ndryshua me votimin e vitit 2016 në parlament, i hapi rrugë një sistemi që shkaktoi furtunë mes gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Sot pas 5 vitesh, Xhafaj është i mendimit se reforma ishte dhe mbetet gjëja e duhur e cila jo vetëm e ringriti por dhe e rithemeloi pushtetin gjyqsorë.

Sipas tij në 25 vite pushteti gjyqsor ka qenë nën kontrollin politik dhe ky projekt sot ka garantuar pavarësinë kushtetuese dhe ligjore.

“Çdo gjyqtar, prokuror dhe çdo institucion është jashtë ndikimit të politikës, jashtë interferencave, mekanizmave ndërhyrës në sistem. Sistemi sot drejtohet përmes institucioneve të veta. Gjyqtari dhe prokurori që deri dje jo vetëm që ishte i varur nga pushteti politik, ndikimi politik në karrierën e tij apo disiplinimin e promovimin e tij, ishte i varur edhe nga eprori i tij. Sot prokurori është i pavarur në procesin investigativ, e hetimit dhe vendimmarrjes së tij. Për të shkuar në Gjykatën e Lartë nuk duhet të shkosh te Presidenti, Kuvendi apo partia politike që ka qeverisjen e vendit. Mjafton të konkurrosh konform kritereve ligjore dhe profesionale dhe të bësh karrierë dhe të jesh i pavarur në ushtrimin e detyrës”, deklaroi Xhafaj në intervistë për RTSH-në.

Ai theksoi se reforma kishte kundërshtarë, por falë presionit publik dhe atij ndërkombëtar e kishin të pamundur të ndërhynin.

LEXO EDHE:  Meta flet me fjalët e Papa Franceskut/ “Shqiponjat duhet të kthehen në fole”

“E kam thënë atëherë dhe e ritheksoj se që në atë kohë kishte njerëz që nuk e dëshironin këtë reformë, aq më tepër kur e panë të formësuar se ku do të shkonte ajo. Por, ishin të pamundur për ta ndaluar për shkak të presionit të madh të opinionit publik, shoqëror e ndërkombëtar. Jemi të gjithë dëshmitarë të atij momenti e presioni të jashtëzakonshëm për të garantuar ato 140 vota.

Disa nuk e donin, 24 orë përpara nuk diskutohej projekti kushtetues, por diskutohej rrëzimi i qeverisë. 24 orë më pas u votua me 140 kartona”, deklaroi Xhafaj.

LEXO EDHE:  SHBA/ Rekord ditor infeksionesh me koronavirus

I pyetur nga se duhet të kenë frikë sot gjyqtarët e prokurorët, nga vetë sistemi i drejtësisë, ku bëjnë pjesë, publiku apo presioni i politikës, Xhafaj deklaroi se Kushtetuta nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë asnjë lloj ndikimi të të tretëve, dhe aq më tepër të politikës.

“Unë e them shpeshherë me një fjalë: deri dje prokurorët e gjyqtarët ishin tej mase të varur nga politika, sot ata janë, vetëm nëse duan të vetëvaren. Kushtetuta, ligji nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë çdo lloj ndikimi të të tretëve dhe jo më të politikës në veprimtarinë e tyre”, shprehet Xhafaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE