Connect with Us

“Basha e ka udhëhequr PD si autokrat”/ Ristani: Duhet të jepte dorëheqjen para rikandidimit

Politikë

“Basha e ka udhëhequr PD si autokrat”/ Ristani: Duhet të jepte dorëheqjen para rikandidimit

Publikuar

-

“Basha të mos sillet si pronar i ndërmarjes private”/ Ristani tregon rrugën e vetme për ringritjen e PD-së

Arben Ristani, ish-deputet dhe anëtar i grupimit “Për PD-në” tha për Euronews Albania se bashkimi i tij me grupin në fjalë lidhet me interesin dhe dëshirën që Lulzim Basha të dorëhiqet nga posti i kryetarit dhe t’i lërë rrugë të lirë reformimit dhe demokratizmit të Partisë Demokratike.

Sipas z. Ristani, prej vitesh Lulzim Basha e ka udhëhequr PD si autokrat dhe jo si demokrat.

Më e pakta që duhet të bënte kreu aktual i Partisë Demokratike, për z. Ristani është të dorëhiqej përpara se të hynte në garë, si i barabartë mes të barabartëve.

“PD nuk është më një parti me rregulla demokratike me zbatim të statutit dhe sigurisht që nuk pret që në drejtimin e këtij autokrati do të ketë zgjedhje të drejta dhe të barabarta.

Duhet të kishte pasur burrërinë të jepte dorëheqjen e pakthyeshme sepse e ka çuar PD nga humbja në humbje. Nga ajo që kanë parë të gjithë Rama është në gjendje ta rrahë në mëngjes, drekë, darkë dhe ndërkohë po përpiqet ta mbrojë dhe ta mbajë në krye të PD. Më e mira do të ishte të jepte dorëheqjen e parevokueshme, një gjysmë e mirë do të ishte të kishte dhënë dorëheqjen dhe të ishte futur në garë si i barabartë, për të mbajtur një standard që vuri në 2017, ku të paktën bëri një ngrirje”, tha z. Ristani.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama më tha se do ta varte të atin në shtyllë

Z. Ristani akuzoi z. Basha se duke qenë në krye të Partisë Demokratike po asetet e PD për të bërë fushatë, mundësi kjo që nuk e kanë kandidatët e tjerët të cilët nga ana tjetër sipas tij me datën e caktuar për zgjedhjet nuk kanë as kohën e nevojshme për të takuar anëtarësinë.

I pyetur lidhur me shpalljen ‘non grata’ të ish-kryeministrit Sali Berisha, z. Ristani u shpreh i keqardhur për këtë vendim të DASH, ndërsa tha se përkrah betejën ligjore të nisur prej tij të cilën shprehu bindjen se z. Berisha do ta fitojë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha del sërish bllof/ Justifikohet me amerikanët dhe gënjen demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i PD Lulzim Basha pas përjashtimit anti-statutorë të ish liderit historik Sali Berisha nga Grupi Parlamentar, ka tentuar të justifikohet, duke gjetur si alibi, amerikanët.

Në një deklaratë sot për mediat Basha është shprehur se “Sa u përket pretendimeve për referendume dhe kuvende, kuvend të Partisë Demokratike për të marrë nën shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane nuk ka për të patur.”

Me këtë deklaratë Basha e ka zhytur akoma më shumë veten e tij në “batakun” ku ka rënë duke thelluar më tej mosbesimin e demokratëve.

LEXO EDHE:  Basha nga çadra e protestës/ Të largohet me çdo kusht Rama

LEXO EDHE:  Video/PD - LSI koalicion ne Shkoder

Qeveria amerikane nuk ka dhënë asnjë vendim që të përjashtohet Berisha nga Grupi Parlamentar.

Çështja është tek vendimet anti-statuore dhe abuzimet e Lulzim Bashës.

Kuvendi do të shqyrtojë abuzimet e skandalet e Lulit, jo vendimet e SHBA, që në fakt nuk janë për përjashtime siç gënjen Luli./CNA.al

Basha shënon “autogol”/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  Nevoja për Opozitë

Krimi që fsheh Lulzim Basha

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha nuk e nxori me shkelma nga zyra/ Çlirim Gjata ia thotë troç Bashës: Kryetar pa parti

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha e përjashtoi nga grupi parlamentar Sali Berishën, kundër statutit të Partisë Demnokratike.

Nga ana tjetër Berisha, ka zgjedhur që t’i kundërpërgjigjet, duke respektuar statutin dhe të gjitha rregullat e PD-së.

Çlirim Gjata ka tha se nëse nuk shkohet në votim, në fund fare mund të mbesin fare pa PD.Berisha nuk dërgoi 5 mijë mbështetës dhe të nxjerrë Bashën nga zyra. Ai ndoqi një rrugë tjetër, atë të komunikimit me bazën e partisë dhe tha të shkojmë të forumet. Nuk ka kërkuar direkt shkarkimin e Bashës.  Berisha ka kërkuar votimin e vendimit nëse do të rrijë apo jo në Grupin Parlamentar dhe nëse fitoj unë Basha s’ka më vend në PD”, është shprehur Gjata në ABC Neës.

Sipas Basha mund të rrijë në PD për ta sjellë në pushtet amerikanët, por s’ do të ketë më PD,

“Nuk jemi në gjykatë për të përcaktuar kryetarin me gërma dhe pika. Lulzim Basha mund të rrijë në krye të PD dhe Berisha të mos mund të bëjë asgjë. Bashës mund t’i thonë amerikanë do të të sjellim në pushtet, por ai s’ka me çfarë të vijë në pushtet se s’do të ketë mbetur më PD”, ka thënë më tej Gjata./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagojnë ish-krerët e PD, Korçë/ Berisha i mirëpritur, Basha të dorëhiqet

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Ish drejtuesit e Partisë Demokratike në Korçë, janë pozicionuar në krah të ish-kryeministrit, Sali Berisha.

  Gjergji Papa

Ish kreu i PD në Korçë, Gjergji Papa ka thënë për CNA.al se doktor Berisha është mirëpritur në Korçë.

Unë ruaj një marrëdhënie të shkëlqyer miqësore me të. Besoj se do të vijë në Korçë dhe unë do jem prezent në takimin e tij” ka thënë Papa.

Papa theksoi se do të marrë pjesë në takimin e Berishës në “Foltoren me demokratët”, duke shtuar  se e ka mik Berishën dhe se ka një marrëdhënie shumë të mirë me të.

Edhe, Agron Azillari, i cili ka drejtuar PD në Korçë përgjatë viteve  2005 -2009

                      Agron Azisllari

kundërshton ashpër vendimin e  Lulzim, ndërsa deklaron për CNA.al se do të marr pjesë në takimin e liderit historic të PD , Sali Berisha, ‘Foltore me demokratët”.

“Jam me lëvizjen e z.Berisha dhe do marr pjesë në takimin që do të organizohet në Korçë. Shkak për të dalë kundër Lulit, është fakti i  vendimmarrjes duke anashkaluar rrugën institucionale, Kryesinë apo Këshillin kombëtar.etj, ka thënë Azillari për CNA.al.Ai ka shkuar edhe më tej, duke thënë se shkelja e statutit nga ana e Lulzim Bashës ka qenë e vazhdueshme.

LEXO EDHE:  Video/PD – LSI koalicion ne Shkoder

LEXO EDHE:  Berisha: Rama më tha se do ta varte të atin në shtyllë

Edhe ish-drejtuesi tjetër i PD në Korçë, Andrea Mano, i cili u dorëhoq pas rezultatit katastrofik të 25 Prillit, tha se Basha duhet të kishte dhënë dorëheqjen.

                           Andrea Mano

Mendimi im është që Basha duhet të japë dorëhqjen dhe të ikë nga posti i kryetarit”, ka thënë ai.

Qartazi ish-krerët lokalë në Korçë në 16 vitet e fundit janë pozicionuar në krah të Berishës dhe kanë kërkuar largimin e Lulzim Bashës.

Në fakt artikulimi i Andrea Manos për dorëheqjen e Lulzim Bashës nga kryetari i PD, është artikuluar disa kohë më parë kur ky dhe një grup anëtarësh të kryesisë kanë dhënë dorëheqjen duke e lënë degë lokale pa kryetar dhe pa kryesi, pas përplasjeve të shumta që ndodhën në degët lokalë.

CNA.al ka kontaktuar dhe me disa drejtues të tjerë lokalë, anëtarë kryesie, sekretarë dhe nënkryetarë të degës të gjithë kanë thënë se do të jenë prezentë në takimin që do të zhvillojë ish-kryeministri Berisha në Korçë dhe shpresojnë që ky të takim të ndodh sa më shpejt dhe se do të jetë një nga takimet më të shkëlqyera që Berisha do të zhvillojë në të gjithë vendin./CNA.al

LEXO TE PLOTE