Connect with Us

“Loja u hap për të gjithë”/ Artan Hoxha: Pse Rama po hesht, apo ndjen zhurmën e daulleve nga larg

Aktualitet

“Loja u hap për të gjithë”/ Artan Hoxha: Pse Rama po hesht, apo ndjen zhurmën e daulleve nga larg

Publikuar

-

Sekuestrimi i 300 kg kokainë në Portin e Durrësit/ Artan Hoxha zbulon detajet e reja, nuk është rasti i parë

Vendimi i Departamentit Amerikan të Shtetit për të shpallur non grata ish kryeministrin dhe ish presidentin Sali Berisha dhe familjen e tij kanë sjellë një sërë reagimesh nga skena politike, si pro këtij vendimi ashtu edhe kundër.

Por ajo që është vënë re dje dhe sot është heshtja e presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama.

Lidhur me këtë ka reaguar gazetari Artan Hoxha, i cili përmes një postimi në rrjetin social ka ironizuar qëndrimin e tyre.

Sipas tij, Meta është i zënë se po fsheh sfurqet dhe hanxharët që mprehu para 25 prillit, ndërsa për Ramën gazetari thekson se ka nisur të ndjejë zhurmën e daulles që bie nga larg.

LEXO EDHE:  Trump përfundon në spital/ Infektohet me Covid-19 edhe shefi i fushatës së presidentit

Hoxha shton se loja nga amerikanët u hap për të gjithë.

Ore, se ky Berisha eklipsoi cdo gje tjeter dje dhe sot…

Mire shkelqesia e tij, Presidenti, eshte zhdukur se po fsheh sfurqet dhe hanxharet qe mprehu para 25 prillit, po udheheqesi Rama, ku ka humbur si spata pa bisht?!

Na thuaj nje fjale he burre, sido qe te jete, pse ta ka ngrene macja gjuhen?!

Apo ke filluar te degjosh zhurmen e daulles, qe po bie diku larg?!

Me duket se tashme loja u hap per te gjithe, thjeshte keni ne dore te mos tregoni shoket“, shkruan Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Menaxhimi i pandemisë/ KLSH zbardh problematikat

Publikuar

-

Nga

Agjencia e Prokurimit Publik 200 milionë lekë dëm buxhetit të shtetit

Departamenti i Auditimit të Performancës në Kontrollin e Lartë të Shtetit, ushtroi një auditim me temë “Efektiviteti i menaxhimit të situatës pandemike Covid-19” në subjektet Ministria e Financave dhe Ekonomisë, Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, si dhe Institutin e Shëndetit Publik.

Sipas KLSH, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në bashkëpunim me institucionet e varësisë, mbështetur dhe në përvojat e mëparshme të menaxhimit të epidemive ndërmori masat për parandalimin dhe mbrojtjen e jetës së qytetarëve.

Por menaxhimi i COVID-19 në vendin tonë nxorri në pah problematikat e shumta të sistemit shëndetësor, si: kapacitete spitalore rajonale të pamjaftueshme për trajtimin e rasteve me COVID-19, funksionimin joeficient të qendrave shëndetësore të njësive të vendore të kujdesit shëndetësor, kapacitete profesionale të specialistëve të sëmundjeve infektive në kujdesin shëndetësor parësor shumë të kufizuar, fonde financiare të pamjaftueshme, mangësi në stokun e materialeve të mbrojtjes personale (MMP-ve), pamjaftueshmëri në  trajnimet e stafit mjekësor, pasiguri në vendin e punës, etj.

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu komenton Vettingun/Lajtmotivi i Edi Ramës, u hoq dhe një gur tjetër

LEXO EDHE:  Berisha hedh “bombën”/ Super vjedhje nga këta deputetëPërballë një virusi të panjohur, shoqëruar me humbje jete të njerëzve, menaxhimi i situatës nga sistemi ynë shëndetësor, nuk ishte shumë efektiv. Politikat e ndjekura nga MSHMS dhe institucionet shëndetësore publike dhe jopublike nuk realizuan ofrimin e shërbimit shëndetësor si një e mirë publike, qëllim i ekzistencës dhe politikave të tyre, për të rritur cilësinë e jetës së qytetarëve.

Në kushtet kur Shqipëria sot, referuar standardeve evropiane, përballet me sfidën e mbulesës së kujdesit shëndetësor universal në shëndetësi, nevojitet që, politikat shtetërore të realizojnë parimet e një të mire publike në shërbim të rritjes së cilësisë së jetës së qytetarëve drejt integrimit evropian.

Për përmirësimin e gjendjes, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka rekomanduar një masë propozime për ndryshime apo përmirësime në legjislacionin në fuqi dhe 16 masa organizative, me Vendimin e Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit nr. 143, datë 30.09.2021./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Projektet e para me karakter social janë hedhur në platformën crowdfunding: Smile.al.

Publikuar

-

Nga

Organizata të ndryshme jo qeveritare kanë prezantuar projektet e tyre përgjatë një periudhe 3 mujore dhe pas një vlerësimi nga ekspertët përkatës sipas kritereve të vendosura, janë përzgjedhur 11 projektet fituese.

Këto projekte përfshijnë një gamë të gjerë fushash, nga mirëqenia sociale dhe solidariteti, arsimi dhe trajnimet, mjedisi, inovacioni dhe veprimtaritë sportive. Platforma Smile.al, si e para platformë crowdfunding në Shqipëri, mundëson mbledhjen e fondeve nga të gjithë personat e interesuar kudo ku ndodhen në botë, duke i dhënë mundësinë gjithkujt të informohet mbi projektet e hapura, kontributet financiare ose vullnetare që kërkojnë për t’u realizuar, fushën përkatëse, dhe të përzgjedhin një ose disa projekte për të dhënë direkt online kontributin e tyre.

E veçanta e platformës Smile.al është se ajo ofron një siguri maksimale për çdo kontribues pasi siguron transparencë të plotë për çdo dhurim që bëhet, informim në kohë reale për ecurinë e kontributit për çdo projekt të mbështetur, si dhe informim mbi implementimin e projektit deri në finalizim.

Mbledhja online e fondeve nga publiku është një koncept dhe praktikë e thjeshtë, me anë të cilit një subjekt, qoftë individ, biznes apo ndonjë organ tjetër, mund të kontribuojë, në bazë të mundësive të tyre, në natyrë ose me para, për nisma të ndryshme sociale për një mirëqenie të gjithë shoqërisë. Praktika e kërkimit të fondeve nga një numër i madh njerëzish, nga i cili ka dalë edhe termi “mbledhja e fondeve nga publiku”, është bërë më e lehtë për t’u realizuar falë përhapjes së internetit. Mbledhja e fondeve inkurajon njerëzit që të mbështesin në bazë kolektive e në një mënyrë me të vërtetë praktike çdo sipërmarrje shoqërore që ata mendojnë se meriton mbështetjen e tyre. Është koha të tregojmë se mund të kemi sukses, nëse të gjithë jemi të gatshëm të dhurojmë diçka. Programi Smile.al ofron potencial të madh për bashkimin e burimeve, qoftë në para apo në natyrë, përmes modelit të mbledhjes së fondeve online, pavarësisht nëse kontribuesit janë në Shqipëri apo jashtë saj.

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu komenton Vettingun/Lajtmotivi i Edi Ramës, u hoq dhe një gur tjetër

LEXO EDHE:  Berisha nxjerr zbuluar Ramën/ “Gënjeu se do të rriste pensionet dhe rrogat”Platforma Smile.al është një iniciativë e Fondacionit Credins zotëruar 100% nga banka Credins. Platforma vjen si një nismë e drejtuesve dhe aksionarëve të bankës për të krijuar një platformë e cila shërben për te rritur vetëdijen në radhët e publikut dhe për të motivuar njerëzit të kontribuojnë sa më shumë që të jetë e mundur, në zbatimin e projekteve që janë të nevojshme për zhvillimin dhe mirëqenien e shoqërisë shqiptare.

Fondacioni Credins vjen ne partneritet strategjik me disa prej Institucioneve më të njohura në fushën e përgjegjësisë sociale në vend si: Partners Albania, apo Fondacioni Vodafone si dhe Grant Thornton. Secili partner do të kontribuojë në promovimin dhe funksionimin sa më të mirë të platformës, duke garantuar një përzgjedhje të suksesshme të projekteve që do të implementohen me kontribut nga publiku.

Ftojmë secilin prej jush, që të dhurojë në Smile.al, pasi platforma ofron një mënyrë të re të menduarit si dhe të vepruarit. Në rastet kur ka objektiva e projekte shumë specifike, por edhe kur ka garanci të qëndrueshme për transparencë e përgjegjshmëri absolute, kontributi i secilit prej nesh si person, sado i vogël, është shumë i çmuar.

Partnerët e Smile.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pas Autoritetit të Konkurencës, ERE paralajmëron skandalin e kontratës së KESH-NOA

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një aferë pa diskutim korruptive, një kontratë e cila i ka dhënë një kompanie private miliona euro, ndërsa KESH-it disa thërrime është firmosur nga KESH, nga ky institucion, disa muaj më parë.

E sot jemi përballë faktit se një kompani nëpërmjet një kontrate të rikthyer në treg, pasi më parë të tilla ishin ndaluar ka mundur të fusë në xhepat e saj me miliona euro, thjeshtë dhe vetëm duke luajtur me oraret e depozitimit të energjisë elektrike.

CNA.al ka sjellë disa dokumente, me fakte ditë pas dite, duke treguar qartazi sesi Benet Beci, drejtori i këtij institucioni kishte dhënë dorëheqjen dhe më pas kishte firmosur procedurat për të ecur përpara me shpejtësi, për të siguruar në finale një kontratë mes KESH dhe NOA. Një kontratë që në fakt e miraton mesa duket në parim edhe Autoriteti i Konkurencës, i cili më parë kishte thënë jo për të tilla kontrata.

Alarmin e jep Enti Rregullator i Energjisë Elektrike

Në dokumentin i cili mban datën 9 prill, ERE deklaron se është njoftuar në datën 23 mars për vendimin e marrë nga Autoriteti i Konkurencës, në datën 12 mars, dhe kjo ka ardhur pas kërkesës së bërë nga KESH, për shprehjen e interesit. ERE thekson se “është kompetenca e KESH dhe organeve të saj vendimmarrëse, përkatësisht Asamblesë së aksionerëve mënyra e komeracilizimit, tregtimit të sasisë së energjisë që rezulton pas përmbushjes së detyrimit për shërbim publik, sipas vlerësimit të situatës, rast pas rasti.

Në përfundim, thekson letra e firmosur nga kryetar i ERE, Petrit Ahmeti, “duhet të merrnin në konsideratë, në përputhje me pikën tre të nenit 782 të Autoritetit të Konkurencës për marrjen e vlerësimit paraprak nga Autoriteti i Konkurencës për çdo kontratë të ardhshme si dhe për sjelljen për opinion pranë ERE.

CNA.al publikoi edhe vendimin e Autoritetit të Konkurencës, i cili në pikën tre të tij thekson se “vlerëson shkallën e kufizimit ose pengimit të konkurencës që rrjedh nga projekt-aktet normative”. Por gjithashtu thuhet se “vendosi që Komisioni i Konkurencës me vendimin 644 të datës 31.07.2019 ka mbyllur hetimin paraprak në tregun e depozitimit dhe devijimit të energjisë elektrike. Dhënien e detyrimeve për ndërmarrjen KESH sha, si dhe zbatimin e neneve 69 dhe 70, të ligjit 9121 të vitit 2003, për mbrojtjen e konkurencës, i ndryshuar”.

Në fakt, edhe këtu duket se “dardha e ka bishtin mbrapa”.

Enti Rregullator i Energjisë duket më i kujdesshëm sesa Autoriteti i Konkurencës, i cili i ka marrë dokumetat në datën 9 dhe në datën 12 ka dalë me vendim.

Më një vendim sqarues, diku konfuz, por që mesa duket i jep të drejtë KESH-it të ecë përpara.

ERE sqaron se është në kompetencë të KESH-it trajtimi i problematikës së depozitimit të Energjisë Elektrike.

Në fakt, theksohet se pas plotësimit të nevojave, qartazi Enti Rregullator i Energjisë thotë se “komercializimi apo tregtimi i sasisë së energjisë që rezulton pas përmbushjes së detyrimit për shërbimin publik”.

Pra, pasi e gjithë energjia prodhon KESH plotëson nevojat e popullatës, pra i jepet OSHEE-së dhe nuk rritet çmimi në treg për shërbimin ndaj qytetarëve, atëherë sasitë e tepërta mund t’i jepen kompanive, sipas kësaj reference të dhënë nga ERE.

Por, çfarë ka ndodhur?

Ndërkohë që OSHEE blen energji me 200 euro megavatin, një kompani private si NOA Energy e merr nga KESH në orët e pikut, e shet me 400 euro dhe ia kthen pas mesnate ku çmimi i energjisë është rreth 50 euro.

Pra, diferenca është 5 deri në 7-fish në çmimin e energjisë, apo më shumë.

Kontrata KESH-NOA, qartazi duket edhe sipas këtij dokumenti të ERE që thotë saktësisht se duhet të plotësohen një herë nevojat e popullatës. Pra nevojat që OSHEE ka për tregun e brendshëm në Shqipëri, dhe pastaj mund të ketë komercializm apo depozitim të energjisë elektrike.

Në fakt pas qershorit, OSHEE ka filluar të blejë energji elektrike. Sepse KESH nuk plotësonte dot nevojat me prodhimin që kishte.

LEXO EDHE:  Berisha hedh “bombën”/ Super vjedhje nga këta deputetë

LEXO EDHE:  Erion Veliaj “thikë” pas shpine Ramës/ Zbulohen aleancat e fshehta të kryebashkiakut

Pra, janë disa muaj, qershori me një sasi maksimale të energjisë elektrike, të dhënë nga KESH dhe marrë nga OSHEE dhe më pas fillon që KESH-i t’i japë energji në orare, sipas nevojave të përgatitura nga NOA, kësaj kompanie private.

Është muaji korrik, gusht, shtator e tetor. Dhe në momentet që flasim, deri para pak ditësh i janë dhënë vetëm për tetorin mbi 15 mijë megavat energji elektrike kompanisë private NOA Energy nga KESH. Megjithëse jemi në një kohë krize, të paralajmëruar kjo nga kryeministri.

Sipas të dhënave të konfirmuara nga CNA.al, NOA ka marrë energji për një periudhë të gjatë kohe, edhe pse KESH nuk ka përmbushur dot nevojat e publikut. Pra, për ta çuar tek OSHEE dhe për ta çuar më pas tek qytetarët shqiptarë.

Pra, OSHEE ka blerë energji me një çmim të lartë sepse tregu filloi të merrte një rritje të çmimit në bursë. Dhe ndërkohë që OSHEE ka blerë energji me çmim më të shtrenjtë, KESH ka depozituar energji tek NOA dhe e ka marrë këtë në orët e para të mëngjesit.

Pra, disa mijëra apo dhjetëra mijë megavat energji elektrike kanë shkuar tek një biznes privat që ka futur disa miliona euro në xhep, ndërsa OSHEE ka humbur më shumë para duke blerë energji dhe KESH ka marrë disa thërrime. Dhe energjia i është kthyer në orët më të panevojshme për tregun, siç janë orët e pas mesnatës. Nga ora 04:00 deri në orën 07:00.Qartazi skema duket se po zbërthehet.

Pra, kemi një vendim të ERE-s, i cili thotë qartazi se duhet të plotësohen një herë nevojat.

Por, pa u plotësuar nevojat, KESH ka depozituar energji, tek NOA Energy në shkelje të asaj që shkruhet qartazi në dokumentin me numër portokolli 445, të datës 9 prill 2021.

KESH, i ka dhënë energji NOA-s, pa plotësuar nevojat e popullatës.

Pra, pa u plotësuar nevojat e shqiptarëve, KESH-i e ka depozituar këtë energji tek kompania private, kjo e fundit e ka shitur në orët e pikut, ka fituar milionat e eurove, dhe ia ka kthyer me disa cikërrima sërish energjinë KESH-it. Ndërkohë që OSHEE dilte në treg dhe kërkonte të blinte energji elektrike.

Dokumenti i ERE duket se tashmë vë me “shpatulla pas muri”, KESH-in, drejtuesit e saj dhe kompaninë private që ka përdorur rezervat energjitike të KESH-it për interesa biznesi, nëpërmjet një kontrate që tregon qartazi se disa segmente të caktuara të këtij institucioni të menaxhuara fillimisht nga ish-drejtori Benet Beci, sot deputet i Partisë Socialiste, kanë çuar “ujë” tek një kompani private e cila ka fituar tashmë miliona euro, ndërsa KESH nuk plotëson dot nevojat e popullatës, me prodhimin e energjisë.

Por, operatori tjetër, OSHEE detyrohet të blejë me dhjetëra milionë euro energji me një çmim mjaft të shtrenjtë në treg.

Ndërsa energjia që prodhohet nga KESH, merret nga një kompani private, përdoret, fitohen miliona euro, dhe ndërkohë qytetarët duhet të shohin sesi kryeministri paralajmëron për krizë energjitike, ndërsa KESH-i prodhon energji dhe atë e përdor për tregti me privatët, dhe nuk e çon të gjithë energjinë tek OSHEE-ja, për t’u shpërndarë më tej tek qytetarët./CNA.al

Thellohet afera KESH-NOA/ Si u përfshi Autoriteti i Konkurencës në skandal

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

Zbardhen të tjera detaje nga abuzimi i KESH/ CNA.al sjell dokumentet, dy institucione përfshihen në skandal

Afera KESH-NOA/ Zbulohen të tjera dokumente

Benet Beci përfshihet në skandal/ Firmosi kërkesën për kontratën abuzive në KESH

Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

LEXO TE PLOTE