Zyrtare/ Këtë herë me dëshirën e tij, ylli i Gjermanisë nuk shkon në Europian

-

Këtë herë me dëshirën e tij dhe pa arsye dëmtimi. Marco Reus nuk do të jetë pjesë e kombëtares së Gjermanisë. Sulmuesi i Borussia Dortmund e bën të ditur lajmin në rrjetet sociale dhe tregon se bashkë me trajnerin Joachim Low ka vendosur të pushojë dhe të mos marrë pjesë në Europian.

Ai ka munguar edhe në evente të tjerë të mëdha me Gjermaninë, ku përmendin vitin 2014, kur “Panzerat” fituan Kupën e Botës.

POSTIMI – Përshëndetje! Pas një sezoni të suksesshëm të komplikuar, rraskapitës dhe “falënderoj Zotit” në fund, vendosa së bashku me trajnerin e kombëtares të mos shkonim në Kampionatin Evropian.

Ky vendim ishte shumë i vështirë për mua, sepse unë jam gjithmonë plot krenari kur më lejohet të paraqitem për vendin tim. Por pas një viti shumë intensiv për mua personalisht dhe arritjes së qëllimeve të mia në BVB, mora vendimin t’i jepja trupit tim kohë për t’u rikuperuar!

Do ta shfrytëzoj mirë pushimin në mënyrë që të jem në gjendje të filloj sezonin e ri në mënyrë optimale! Unë i uroj Jogit dhe ekipit tonë të gjitha të mirat për EM dhe unë do të brohoras si tifoz dhe do të mbaj gishtat të kryqëzuar. /abcnews.al

Euro 2020/ Mbyllet faza e grupeve, ja si ndahen çiftet në fazën e 1/8-ve

-

Kanë përfunduar ndeshjet e grupeve dhe janë përcaktuar të gjitha çiftet e 1/8-ave. Angli-Gjermani dhe Belgjikë-Portugali do të jenë padyshim dy supersfidat e kësaj faze, që pritet të dhurojnë emocione pafund.

Përballje tepër e luftuar pritet të jetë dhe ajo mes Spanjës dhe Kroacisë, ndërkohë që Italia, Holanda dhe Franca, vijnë si favorite absolute në letër, teksa do të kenë përballe Austrinë, Çekinë dhe Zvicrë.

-

Është mbyllur në barazim 2-2, supersfida e Grupit F mes Portugalisë dhe Francës. Një përballje dramatike, ku akorduan 3 penallti, teksa vendosën dopietat e Kristiano Ronaldo dhe Benzemasë.

Një rezultat ky që i shkoi përshtat të dyja skuadrave, që arritën të siguronin një biletë për në fazën e 1/8-va. Franca e mbylli grupin në vendin e parë me 5 pikë, ndërsa Portugalia në vendin e tretë me 4 pikë.

Gjermania shpëton në fund, barazimi me Hungarinë i sjell kualifikimin

-

Gjermania me vështirësi në fundin e ndeshjes ka siguruar kualifikimin në raundin tjetër të Europianit. Gjermanët barazuan me Hungarinë me rezultat 2 – 2. Szalai zhbllokoi rezultatin pas një asisti të bukur nga Sallai (11′), rezultat me të cilin edhe skuadrat shkuan në pushime.

Gjermania pas shumë përpjekjeve gjeti golin me Kai Havertz (66′). Por, shpresa për rikthim zgjati vetëm 91 sekonda, pasi Hungaria riktheu epërsinë me Schafer (68′). Gjermania provoi deri në fund dhe golin e gjeti me Leon Goretzka (84’).

Me këtë barazim dhe ndeshjen pa fitues me Portugalisë dhe Francës, Gjermania kualifikohet si vend i dytë, ndersa Hungaria eliminohet nga “Euro 2020” Ndërkohë, Gjermania në raundin tjetër do përballet me Anglinë.