Connect with Us

WhatsApp bën ndryshime/ Ja cili është tipari i ri i aplikacionit

Teknologji

WhatsApp bën ndryshime/ Ja cili është tipari i ri i aplikacionit

Publikuar

-

WhatsApp bën ndryshime/ Ja cili është tipari i ri i aplikacionit

WhatsApp raportohet se po e bën më të lehtë fshirjen automatike të teksteve tuaja pasi t’i dërgoni.

Aplikacioni i bisedës në SHBA duket se po zgjeron tiparin e tij “zhdukjen e mesazheve” që fshin gjithçka që postoni te kontaktet ose grupet pas një jave.

Nisur vitin e kaluar, cilësimi aktualisht mund të aktivizohet vetëm në biseda individuale, me përdoruesit që nuk u jepet asnjë mënyrë për ta aktivizuar atë në të gjithë ata me një lëvizje.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

Kjo mund të ndryshojë pas një azhurnimi të ardhshëm të softuerit që vjen në të dy iOS dhe Android, sipas rrjedhësit të besuar WaBetaInfo .

“Mësuesi teknik” shpesh zbulon veçoritë e ardhshme të WhatsApp duke pastruar kodin e versioneve të hershme “beta” të aplikacionit.

Në një postim në 15 maj, ata zbuluan se një cilësim i ri do t’u mundësojë përdoruesve të aktivizojnë mesazhet që zhduken në të gjitha bisedat e ardhshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rezistent ndaj ujit/ Motorola prezanton versionin e ri të telefonit Moto G30

Publikuar

-

Nga

Rezistent ndaj ujit/ Motorola prezanton versionin e ri të telefonit Moto G30

Motorola ka prezatuar telefonin Moto G30, i cili pritet të arrijë shitje të mëdha për çmimin e tij të lirë krahasuar me specifikimet e tij të përparuara.

Telefoni ka një strukturë rezistente ndaj ujit dhe pluhurit, e mbrojtur nga një shtresë xhami anti-goditje dhe rezistente ndaj gërvishtjeve, dimensionet e tij janë (165,2 / 75,7 / 9,1) mm dhe pesha e tij është 200 g.

Telefoni ka një ekran 6.5 inç IPS LCD, dimensionet e tij janë “20: 9”, rezolucioni i ekranit të tij është (1600/720) piksel dhe frekuenca e tij është e barabartë me 90 herz. Performanca e shkëlqyeshme e këtij telefoni përfshin një procesor okta-bërthamë “Qualcomm Snapdragon 662”, procesor grafik Adreno 610, 4 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme të zgjerueshme përmes kartave microSDXC.

LEXO EDHE:  Aplikacioni humb 1.3 billion nga postimet e Kylie-t

LEXO EDHE:  Teknologjia dhe virusi hiv

Pavarësisht nga çmimi i tij konkurues, i cili nuk i kalon 180 euro, ky telefon është i pajisur edhe me një aparat fotografik bazë me lente me një rezolucion prej (64 + 8 + 2 + 2) megapiksel, dhe një kamera të përparme 13 megapiksel që punon me fytyrën teknologjike të njohjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A spiunoheni nga rrjetet sociale?/ Eksperti ndan eksperiencën e tij dhe zbulon të “fshehtat”

Publikuar

-

Nga

A spiunoheni nga rrjetet sociale?/ Eksperti ndan eksperiencën e tij dhe zbulon të “fshehtat”

Shumë prej nesh zbulojmë informacione rreth vetes ku pranojmë të ashtuquajturat “Cookies” të kontrollojnë aktivitetet tonë në faqet e ndryshme të internetit.

Pjesa e parë e këtyre “Cookies” lejojnë që faqet e internetit të ruajnë detajet përsa i përket interaktivitetit tonë në faqe.

Në këtë mënyrë duke pranuar “Cookies” ata ju bëjnë të mundur që herën tjetër që vizitoni një faqe të caktuar nuk do të keni nevojën të filloni kërkimin nga fillimi.

Por ka dhe Cookies që janë të krijuar nga domenët që ndodhen në brendësi të faqes që ju po vizitoni.

Pas tyre qëndron një kompani marketingu apo një kompani partnere me faqen apo aplikacioni e pjesës së parë të Cookies (për të cilën folëm më lart).

Kjo kompani do të marrë të dhënat tuaja, nëse ju klikoni qoftë edhe mbi një dritare të padukshme. Në këtë mënyrë reklamuesi do të zotërojë një përmbledhje të rutinës suaj në rrjetet sociale, të dhëna që keni ndarë në Facebook apo në media të tjera sociale.

LEXO EDHE:  Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

Këto kompani vazhdimisht kërkojnë të vlerësojnë popullaritetin e produkteve të tyre dhe se si kjo ndryshon bazuar në faktorë të tillë si mosha, gjinia, gjatësia, pesha, puna dhe hobi i një klienti.

Duke klasifikuar dhe grumbulluar këtë informacion, reklamuesit përmirësojnë algoritmet e tyre të rekomandimeve, duke përdorur “sisteme rekomanduesish”  që synojnë klientët e duhur me reklamat e duhura.

Kështu mënyra se si navigoni dhe pranoni Cookies në faqe të ndryshme internet, ju jepni mundëisnë kompanive të ndryshme të kenë më shumë të dhëna rreth jush.

Këtë eksperiencë ka ndarë edhe Robert Revee i cili zbulon se duke pranuar “Cookies” tregojmë më shumë të dhëna se sa në mediat sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Inkurajim për vaksinimin/ Si mund ta gjeni filtrin e vaksinës Covid në Tik Tok?

Publikuar

-

Nga

Inkurajim për vaksinimin/ Si mund ta gjeni filtrin e vaksinës Covid në Tik Tok?

Ndërsa qeveria po siguron që njerëzit të vaksinohen, ajo ka bashkëpunuar me platformat e mediave sociale për të inkurajuar përdoruesit të vaksinohen.

Si mund ta gjeni filtrin e vaksinës Covid në Tik Tok?

Përdoruesit e Tik Tok që duan të festojnë marrjen e vaksinës së tyre Covid mund të shtojnë një ngjitje në videot e tyre.

LEXO EDHE:  Bllokimi i fluturimeve/ Zbardhen bisedat në WhatsApp që fundosën 3 kontrollorët e arrestuar

LEXO EDHE:  Bllokimi i fluturimeve/ Zbardhen bisedat në WhatsApp që fundosën 3 kontrollorët e arrestuar

Kur ngarkoni klipin tuaj, do të ketë një ikonë afishe në dritaren e modifikimit.

Pasi të keni zgjedhur ngjitjen e vaksinës Covid, mund ta vendosni aty ku dëshironi në kornizë, duke zgjedhur madhësinë e dëshiruar.

Opsioni “kohëzgjatja” gjithashtu ju lejon të vendosni se për sa kohë dëshironi që ngjitësi të shfaqet në video./ CNA.al

LEXO TE PLOTE