Connect with Us

Urrejta kundër aziatikëve ndikon tek studentët e huaj në SHBA

Bota

Urrejta kundër aziatikëve ndikon tek studentët e huaj në SHBA

Publikuar

-

Urrejta kundër aziatikëve ndikon tek studentët e huaj në SHBA

Është rritur në Shtetet e Bashkuara niveli i krimeve të urrejtjes ndaj aziatikëve që kur filloi pandemia në 2020-tën. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Kathleen Struck, studentët ndërkombëtarë në Shtetet e Bashkuara raportojnë incidente të izoluara.

Shumica e studentëve ndërkombëtarë në Shtetet e Bashkuara janë studentë me ngjyrë. Pasi filloi pandemia. e cila e pati origjinën në Kinë, krimet e urrejtjes ndaj aziatikëve janë rritur në nivelin 150% në mbarë SHBA-në, sipas të dhënave të policisë.

Që nga marsi 2020, organizata “Stop AAPI Hate”, një grup që monitoron racizmin ndaj aziatiko-amerikanëve dhe banorëve të ishujve të Paqësorit, thotë se ka marrë mbi gjashtë mijë raportime për incidente urrejtjeje.

Studenti i Universitetit të Kolumbias, Joon Baek, thotë se erdhi në SHBA në vitin 2015 nga Koreja e Jugut, për shkak të cilësisë së arsimit.

“Amerika ofron universitetet më të mira, më të mirënjohura. Mendova se po të shkoja në Amerikë, të studioja atje, do të hapeshin mundësi të reja që nuk do t’i kisha patur nëse do të kisha studiuar në Kore”, thotë ai.

Ndërsa po udhëtonte me tren vitin e kaluar, dëgjoi një grua që filloi të bërtiste. Kjo nuk është aq e pazakontë në qytetin e Nju Jorkut, por ai kuptoi se bërtimat i drejtoheshin atij.

“U mundova mos të them gjë, të shikoja punën time… Por u bë edhe më keq, dhe nuk ishte më thjesht sulm verbal. Kuptova që e kishte me mua, kështu që vendosa të zbres në stacionin tjetër”, thotë zoti Baek.

Një sulm me armë në muajin mars pranë qytetin Atlanta, të shtetit Xhorxhia, la tetë të vdekur; gjashtë prej tyre ishin gra aziatike. Ndërsa autori i dyshuar tha se motivet e tij nuk ishin racore, aziatikët në Shtetet e Bashkuara thanë se incidenti ua shtoi frikën.

Jessica, një shtetase kineze nga Afrika e Jugut po diplomohet nga Shkolla Parsons për Projektimin në Nju Jork. Ajo thotë se njoftimet për incidente kundër aziatikëve e kanë bërë të jetë më e kujdesshme.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i klimës/ Shkaku për lindjet e parakohshme

“Ndjehesha vërtet e sigurtë në Nju Jork, por nuk ka qenë më kështu që nga 2020-ta… Për herë të parë ndjehem e vendosur në objektiv kur kaloj rrugës… Është për të ardhur keq pasi më duhet të shmang errësirën, të shmang rrugët pa ndriçim. Duhet të jem gjithnjë shumë e kujdesshme dhe shumë e vetëdijshme për identitetin tim aziatik”, thotë ajo.

Të gjithë studentët me të cilët bisedoi Zëri i Amerikës, thanë se ndjeheshin përgjithësisht komodë në kampuset universitare dhe mes popullsisë urbane me diversitet të Amerikës. Ata thonë se eksperienca e të jetuarit në një shoqëri shumë-kulturore ka qenë një mësim i madh.

“Ka qenë një udhëtim i jashtëzakonshëm, në veçanti nëse hedh një sy pas dhe shikoj kaq shumë kultura të ndryshme bashkë, miq të rinj nga vende dhe kultura të ndryshme, secili me historitë e tyre. Më ka zgjeruar botëkuptimin dhe e vlerësoj këtë lloj lirie për të eksploruar botën”, thotë Andy Mao, student në Universitetin e Nju Jorkut.

Por të kesh tipare aziatike krijon rishtazi ankth.

Me lajmet e fundit, u ndjeva vërtet i trishtuar për sulmet jo vetëm në qytetin e Nju Jorkut, por edhe në qytetet e tjera. Ndonjëherë ndjehem i pasigurtë në situata të tilla… Por, jam me fat që kam marrë shumë dashuri dhe mbështetje”, thotë zoti Mao.

Megjithëse krimet e urrejtjes ranë me 7% vitin e kaluar, ndoshta për shkak të masave të izolimit, raportimet për krime urrejtjeje ndaj aziatikëve u rritën me gati 150% në 16 qytetet më të mëdha amerikane, thonë të dhënat e policisë.

“Kthehuni në vendin tuaj. Çfarë bëni në SHBA? Gjëra të tilla. Raste të izoluara dhe të rralla. Nuk janë të atilla që të më bëjnë të ndjehem i pasigurtë. Sidoqoftë të lënë shije të keqe kur ndodhin”, thotë Archit Choudhury, student në Universitetin e Kolumbias./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta me pandeminë/ Norvegjia i dhuron Kosovës 180 mijë vaksina AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Lufta me pandeminë/ Norvegjia i dhuron Kosovës 180 mijë vaksina AstraZeneca

Norvegjia i ka dhuruar 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca Kosovës, si rezultat i bashkëpunimit me institucionet e Bashkimit Evropian.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë nëpërmjet një komunikate të publikuar në llogarinë e tyre në ‘Facebook’. Ata kanë falënderuar edhe ndërmjetësuesin special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për bashkëpunimin.

LEXO EDHE:  Hamza bin Ladeni dyshohet se është vrarë

LEXO EDHE:  Lufta ndaj korupsioni/ Yuri Kim apel partive politike

“Kosova mund të mbështetet në Ekipën e Evropës. Norvegjia dhuron më shumë se 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca ndaj Kosovës. Bashkëpunim i mirë me Miroslav Lajçak dhe institucioneve të BE’së”, thuhet në postim./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Minsku: Sanksionet e Perëndimit, të ngjashme me shpallje lufte ekonomike

Publikuar

-

Nga

Minsku: Sanksionet e Perëndimit, të ngjashme me shpallje lufte ekonomike

Bjellorusia i konsideron sanksionet perëndimore kundër saj si të afërta me një deklarim lufte ekonomike, tha përmes një deklarate Ministria e Jashtme bjelloruse të martën.

Ministria komentoi një ditë pasi SHBA, BE, Britania dhe Kanadaja thanë se po bashkërendojnë veprimet për të ndëshkuar me sanksione disa zyrtarë të lartë bjellorusë në përgjigje të uljes së detyruar të një avioni pasagjerës muajin e kaluar me qëllim që autoritetet bjelloruse të arrestonin një gazetar kritik ndaj regjimit.

Bashkimi Evropian ka thënë se po analizon edhe sanksione ekonomike ndaj disa prej produkteve më të rëndësishme të eksportit bjellorus si mineralet e papërpunuara dhe naftën.

“BE-ja vazhdon me veprime të qëllimta shkatërrimtare kundër popullatës bjelloruse, në mënyrë që, gjoja “të thajnë burimet financiare të regjimit”. Por në fakt, këto akte janë thuajse shpallje e luftës ekonomike,” thuhej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Lufta ndaj korupsioni/ Yuri Kim apel partive politike

LEXO EDHE:  SHBA nën ankth/ Shtim rekord i rasteve të reja me koronavirus

Kontrollorët bjellorusë të trafikut ajror më 23 maj urdhëruan një avion të firmës Ryanair, që udhëtonte nga Greqia në Lituani, të zbriste në Minsk ku autoritetet arrestuan një nga pasagjerët e avionit, gazetarin Raman Prataseviç.

Zoti Prataseviç është bashkëthemelues i një kanali transmetimesh në një aplokacion që ndihmoi për organizimin e protestave kundër regjimit të Presidentit Aleksander Lukashenko.

Që nga arrestimi i tij, gazetari 26-vjeçar është parë në një transmetim në televizionin shtetëror ku me lot në sy shprehte keqardhje për veprimet e tij dhe lavdëronte zotin Lukashenko. Kritikët e regjimit thonë se Raman Prataseviç dha një deklaratë të imponuar me forcë nga autoritetet./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Angela Merkel vaksinohet me Moderna, pas dozës së parë AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Angela Merkel vaksinohet me Moderna, pas dozës së parë AstraZeneca

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë një dozë të vModerna si dozë të dytë vaksine kundër COVID-19 ndërsa të parën e mori AstraZeneca.

Liderja 66-vjeçare është vaksinuar disa ditë më parë pasi mori dozën e parë në Prill.

Zëdhënësi i Merkel ka publikuar në rrjetet sociale foton e certifikatës së vaksinës.

Ekspertët besojnë se alternimi i dozave të vaksinës kundër COVID-19 mund të jetë një ide e mirë por është ende shpejt për të qenë të bindur për këtë.

Znj. Merkel do të tërhiqet nga politika pas 16 vitesh në krye të qeverisë gjermane.

LEXO EDHE:  Lufta ndaj korupsioni/ Yuri Kim apel partive politike

LEXO EDHE:  U vra se refuzoi të lidhej/ Ja kush është 21-vjeçarja

Në Mars, Gjermania bashkë me vende të tjera evropiane ndaluan përdorimin e vaksinës AstraZeneca pas një numri rastesh vdekjeje nga mpiksja e gjakut.

Më parë, Gjermania kishte ndaluar marrjen e vaksinës për persona mbi 60 vjeç, por tashmë është ndaluar për të gjithë të rriturit.

Pas një nisje të ngadaltë, më shumë se gjysma e popullsisë në Gjermania ka marrë dozën e parë të vaksinës./euronews

LEXO TE PLOTE