Connect with Us

Gjonaj: 35 mijë dosjet e Gjykatës së Lartë do të mbyllen për 3 vjet

Politikë

Gjonaj: 35 mijë dosjet e Gjykatës së Lartë do të mbyllen për 3 vjet

Publikuar

-

Gjonaj: 35 mijë dosjet e Gjykatës së Lartë do të mbyllen për 3 vjet

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj thotë se 35 mijë dosjet e Gjykatës së Lartë do të mbyllen për 3 vjet, kur kjo e fundit të jetë funksionale.

E ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, Gjonaj nuk dha afat për vënien në funksion të Gjykatës së Lartë por e drejtoi gishtin tek institucionet e reja të drejtësië.

Janë disa sfida që tashmë përtej faktit të mbështetjes që ne dhe partnerët ju kemi dhënë institucioneve të reja të drejtësisë do të duhet që prozhektorët qoftë të rezultateve të drejtohen tek institucionet e reja të drejtësisë. Kjo jo për ta hequr nga vetja, por në fakt ky është ai sistemi që ne kërkuam që të ishte tërësisht i pavarur dhe i ka të gjitha mundësitë të prodhojë rezultate. Tashmë Këshlli I Lartë Gjyqësor I ka të gjitha mundësitë të emërojë të gjitha kandidaturat, gjyqtarët e tjerë që presin në radhë për tu emëruar sipas vakancave”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  U divorcua për vettingun?/ Elisabeta Imeraj: Nuk shqetësohem

Nga ana tjetër, ministrja e Drejtësisë u ndal edhe tek rezultatet e punës së SPAK mbi dosjet e korrupsionit të nivelit të lartë.

Tashmë SPAK ka filluar një sërë hetmesh edhe për gjyqtarët duke sekuestruar apo duke kërkuar sekuestrimin e pasurive të tyre. Ashtu siç besoj që do të vijojë me dosjet e atyre rasteve që ata kanë për korrupsionin e nivelit të lartë. Por na duhet pak kohë të presim për sa kohë që ka një strukturë e cila bashkëvepron që është Byroja Kombëtare e Hetimit që për fat të mirë është zgjedhur 28 hetuesit dhe është garantuar financimi i tyre. Është e nevojshme t’i lëmëpak kohë dhe tashmë që do fillojë funksionimin edhe me Byronë i ka të gjitha mundësitë që të merren më cështje të korrupsionit të nivelit të lartë”, theksoi Gjonaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Qytetarët ironizojnë Ramën/ “Faleminderit, Edvin që ke ndërtuar lumenj dhe fusha”

Publikuar

-

Nga

“Po vjedh qytetarët me taksa të larta, s’kemi rroga europiane”/ Qytetarët i “çjerrin maskën” Edi Ramës

Kryeministri Edi Rama e ka bërë ritual që çdo mëngjes të postojë në rrjete sociale foto dhe video nga natyra e vendin.

Kështu ka bërë edhe mëngjesin, sotëm, ku ka postuar një foto, ku duket grykëderdhja e  lumit Shkumbin në Bashtovë.

“Mirëmëngjes, me këtë panoramë nga grykëderdhja e lumit Shkumbin në Bashtovë”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

Reagimi i qytetarëve ka qenë i menjëhershëm.

Edhe pse janë të pakta reagimet që kanë shpëtuar pa u fshirë nga rrjeti i tij sociale, zemërimi, ironia e qytetarëve vërehet qartë.

Duke filluar që nga kërkesa për rend dhe siguri deri tek thumbimi se si Kryeministri e shfrytëzon natyrën sikur ta kishte krijuar ai.

Vrasjet në vend, që kanë qenë të shumta kohëve të fundit, janë një fenomen tejet shqetësues për qytetarët.

Ngjarja kriminale më e fundit ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Sarandë, në orën 03.50 minuta, ku është regjistruar një atentat kundrejt një biznesmeni.

LEXO EDHE:  Vrasja në Elbasan/ Veliaj: Autori është viktimë e politikës

LEXO EDHE:  Vrasja në Elbasan/ Veliaj: Autori është viktimë e politikës

Nga kjo ngjarje ka mbetur i plagosur dhe një turist, ndaj qytetarët i kërkojnë të marrë masa për rendin dhe sigurinë.

“Bëj dicka më shumë për sigurimin e rendit se po plagosen turistët”,  i shkruan një qytetarë.

Reagimet e tjera të cilat kanë shpëtuar pa u fshirë, nga rrjeti social i kryeministrit, janë një ironi e gjallë dhe therëse, që ia “zënë mëngjesin në fyt” Ramës.

“Kjo është dora e natyrës, po të nis unë një foto nga lagjja ime do të mrekulloheni…Faleminderit, Edvin ty dhe Qeverisë që keni ndërtuar lumenj dhe fusha përgjatë këtyre tre mandateve….Ja vure syrin Skënderbe, do e bësh beton atë vend”, ironizojnë qytetarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shqetësuar për kufijtë detarë/ Petrit Vasili zgjohet me 19 pyetje për Ramën

Publikuar

-

Nga

Çështja e Detit dhe takimi me Mitsotakis/ Vasili: Hapni sytë! Rama po bën pazar prej tradhëtari

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po shet kufijtë detarë. Përveç kësaj, Vasili hedh akuza dhe mbi analistët dhe opinionistët të cilët sipas tij nuk kanë bërë asnjë investigim për këtë çështje, duke i quajtur pseudopatriotë mediatikë.Ndër të tjera Vasili ka renditur 19 pyetje për kryeministrin.

Deklarata e plotë e Petrit Vasilit

Pseudopatriotet, qe ” harruan” kufijte detare! Shqiperia e varfer sa s’behet eshte perkundrazi e pasur sa s’thuhet me pseudopatriote mediatike.

Analiste,opinioniste e mendimdhënësa mediatikë pa fund leshohen si pseudopatriote, si”fajkonj” te vertete ne mbrojtje te çdo pseudokauze duke shqyer gjoksin dhe duke u shfaqur si patriote te zjarrte.

Por kur vjen puna tek mbrojtja e kufijve detare te Shqiperise ose thene thjesht tek sovraniteti dhe integriteti teritorial i Shqiperise pseudopatriotet treten si kripa ne uje, hutohen dhe pena u punon vetem duke u ngjyer ne llumishten e fake menuse mediatike te servirur nga zyrat e kryeministrit.

Shqiperise sot kryeministri po ja shet tradhetisht kufijte dhe faktet ulerasin.Çuditerisht pseudopatriotet mediatike, qe te rreshtuar ne kor ne vitin 2009 ulerisnin per marreveshjen e detit, qe u rrezuar ne Gjykaten Kushtetuese sot kane qepur gojen.

Pseudopatriotet mediatike kane devizen, qe kur e shet detin ai qe na paguan nuk ka asnje problem.

Sot tradhetia e kryeministrit me detin eshte evidente dhe erresira e informimit lidhur me te nga vete kryeministri eshte me e dendur se kurre dhe me mashtruese asnjehere.

Por pseudopatriotet mediatike, qe duhet te ishin korifejte e transparences deri ne detaje, tani nuk pipëtijne, thuajse nuk marrin fryme fare, thuajse Shqiperia eshte vend pa det e pa kufij.

Pyetje pa fund i jane bere publikisht kryeministrit per kufijte detare, per kufijte tane detare, por asnje pyetje e vetme nuk eshte bere nga pseudopatriotet mediatikë, kauzat verore te te cileve jane shumeçka, por asnje here kufijte tane, ata kufij per te cilet mijra jete shqiptaresh jane sakrifikuar ne shekuj per ti pasur edhe ne sot.

Çdo shqiptar priste qe keta te benin qindra pyetje, te investigonin, te komentonin, te ngrinin ne kembe nje furtune te vertete mediatike sepse Shqiperia po zhbehet ne esencen e qenies se saj ne sovranitetin e saj se po i falen tradhetisht kufijte nga kryeministri i saj.

Por e kunderta ndodhi.

Pseudopatriotet poshte cadrave te plazhit, buze detit shqiptar, qe po rrembehet, perzgjedhin ne menune mediatike, qe u vene perpara sejmenet mediatike te kryeministrit dhe mbushin Facebooket e tyre dhe faqet e gazetave me dengla, qe s’i duhen kujt, por qe ketyre jua justifikojne mëditjen. Megjithate hajt ti vendosim perpara sproves pseudopatriotet mediatike.

Ja ku jane disa pyetje kritike qe kerkojne pergjigje dhe kryeministri i kapur ne faj hesht. Sprova eshte e thjeshte ose te bashkohen me shqiptaret e te kerkojne edhe keta pergjigjen e tyre dhe te dhjetra te tjerave, qe mund t’i bejne edhe keta vete ose te pranojne se jane pjestare te heshtur te tradhetise se kryeministrit.

LEXO EDHE:  Katër prokurorë të SPAK, kallëzohen penalisht/ Akuza se kanë shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumenta

LEXO EDHE:  Turma shfryu dufin në Kapitol Hill, por ishte larg kryerjes së një grushti shteti

 

1.Pengu i kujt dhe i cilit interes personal eshte bere Edi Rama, qe po shet jo nje liter uje deti, por te gjithe detin e Shqiperise duke dhunuar Kushtetuten dhe ligjin??

2.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte Rama qe vendos per nje zgjidhje qe e ve Shqiperine ne dizavantazh dhume te qarte dhe te nje humbjeje te paralajmeruar perballe Greqise ne Gjykaten Nderkombetare??

3.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte Edi Rama, qe Marreveshjen politike me Greqine, e cila sipas Ministrit te Jashtem grek Dendias eshte mbyllur ne tetor, nuk e ka çuar as ne Kuvend dhe as te Presidenti??

4.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte bere Edi Rama, qe ben veprime te tilla kaq te renda, qe Kushtetuta ja ndalon kategorikisht, duke konsumuar krimin e tradhetise se larte, pasi nuk eshte dhe s’mund te jete gje tjeter shitja e kufijve shteterore, qe ai po kryen??

5.Perderisa deklarohet pershpejtimi i Negociatave do te thote qarte qe dikush negocio , Po cili qenka ky Grup Negociator qe po punon per Marreveshjen per te shkuar ne Hage?

6.Kush e ka mandatuar kete Grup Negociator per te bere nje marreveshje per kufijte detare dhe per ti ndare ata ne Hage?

7.Pse mbahet e fshehte perberja e ketij Grupi Negociator dhe objekti i punes se tij?

8.Akoma ne fuqi eshte nje tjeter Grup Negociator i ngritur qe ne vitin 2018 per te pergaditur Marreveshjen me Greqine dhe qe ka plotfuqine e Presidentit sikunder Kushtetuta e kerkon, ç’po ndodh me kete Grup?

9.Cila eshte permbajtja e Marreveshjes politike te arritur ne tetor te deklaruar nga Ministri grek Dendias dhe perse nuk eshte bere publike kjo Marreveshje?

10.Cila eshte kjo marreveshje?

11.Cila eshte permbajtja e marreveshjes?

12.Perse nuk eshte bere publike kjo marreveshje, per tu njohur nga te gjithe shqiptaret, sepse kufijte e Shqiperise nuk jane prone e Edi Rames?

13.Cfare e ka penguar qeverine qe ta beje publike nje marreveshje kaq te rendesishme?

14.perveç Edi Rames dhe qeverise a ka pasur perfshirje te institucioneve te tjera kushtetuese dhe ne se po, cili ka qene roli dhe kontributi i tyre ne kete marreveshje ?

15.Po perfaqesuesve te shoqerise civile, historianeve, eksperteve te kufijve detare, juristeve te shquar te se drejtes nderkombetare, historianeve etj a ju eshte kerkuar mendim per kete marreveshje?

16.Po grupi negociator i ngritur per hartimin e marreveshjes se detit me Greqine çfare roli ka pasur?

17.Kur, ku dhe Kush e ka firmosur kete marreveshje?

18.Kush e ka miratuar marreveshjen?

19.Ku eshte e depozituar kjo marreveshje kaq e rendesishme ?

Kryeministri dihet pse hesht hesht, ndersa keta nuk duhet te heshtin.

Ne se jane vertete patriote e parimore, ja ku i kane argumentet, le te flasin, le te shtojne dhe te tjere sa te duan, por pergjigja e tyre s’mund te shmanget dot.

Jane kufijte tane brez pas brezi dhe jo te nje pazarxhiu, qe e ka nxjerre Shqiperine ne pazar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

Ashtu si ditët e tjera, edhe mbrëmjen e sotme në Shqipëri kanë ardhur disa doza të tjera vaksinash kundër Covid-19.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila ka publikuar foto nga aeroporti “Nënë Tereza”.

Manastirliu njofton se në vendin tonë kanë mbërritur 50,000 doza të vaksinës Coronavac dhe është kaluar sasia e 1 milion vaksinave të premtuara nga qeveria.

LEXO EDHE:  U divorcua për vettingun?/ Elisabeta Imeraj: Nuk shqetësohem

LEXO EDHE:  “Aferë kriminale në Prokurorinë e Përgjithshme”/ Nga akuzat tek pasuria e prokurorit nën hetim

Aeroporti “Nënë Tereza” – 50,000 doza të vaksinës Coronavac sapo kanë mbërritur në Shqipëri, duke kaluar mbi 1 MILION sasinë e vaksinave të mbërritura deri tani”, shkruan ministrja në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE