Connect with Us

Deklarata e fortë e gazetarit/ FUSHA dhe BKT plan të frikshëm për Tiranën

Aktualitet

Deklarata e fortë e gazetarit/ FUSHA dhe BKT plan të frikshëm për Tiranën

Publikuar

-

“Nuk ka për t’i rënë më dielli”/ Gazetari zbulon planin e frikshëm, çfarë do të ndodhë në Tiranë

Gazetari Klodian Tomorri ka treguar detaje në lidhje me një plan, sipas tij për të ndërtuar një 30 katësh në Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Tomorri thekson se plani është qëe pallati 30 katësh të ndërtohet aty tek BKT-ja, ngjitur me Kishen.

Sipas gazetarit, për këtë plan janë bërë edhe disa skema, ku fillimisht ndërteses së BKT-se ja bene letrat sikur ishte demtuar nga termeti, madje kategori e rende demtimi, qe duhej shembur.

Më tej, Tomorri thekson se në lojë hyn edhe kompania FUSHA, e cila ka besimin e Bashkisë dhe do të marrë lejen për ndërtimin e pallatit.

Më tej ai shton se BKT do marrë disa kate, ndërsa pjesa tjetër do të shitet.

Por, ajo çfarë e bën edhe më të frikshëm këtë plan, sipas Tomorrit është fakti se Lanës nuk ka per t’i rene me Dielli me shume se 5 minuta ne mesdite, pasi aty do të ngrihen dy kulla gjigante.

“Lana ne burg

Keta kane nisur planin per te ngritur nje 30 katesh aty tek BKT-ja, ngjitur me Kishen. Mirepo qe plani te vihej ne zbatim duheshin bere ca skema.

Fillimisht nderteses se BKT-se ja bene letrat sikur ishte demtuar nga termeti, madje kategori e rende demtimi, qe duhej shembur. BKT-ne e sistemoi Fusha atje ngjitur me TEG-un. Fjalet jane qe e sistemoi me qera. Kjo ishte pjesa e pare e planit.

LEXO EDHE:  Samir Mane sqaron ndërtimin e pallatit te rruga e Elbasanit

Tani BKT-ja nuk e merrte dot lejen per 30 katesh. Sepse ligjet urbanistike jane shume te ashpra ne Tirane. Duhet zhvillim i kontrolluar territori, jo kaos. Lejet duhen perqendruar vetem tek kompanite qe beson Bashkia. Ketu hyn ne loje prape FUSHA.

Lejen e ndertimit per 30 kateshin do ta marre Fusha. Pasi te ngrihet 30 kateshi, BKT mund te transferohet serish aty dhe merr disa kate. Te tjerat, dalin ne shitje.

Si perfundim Lanen do e fusin ne burg keta. Aty do kete dy kulla gjigande si kolosi i Rodit, qe rrine perballe njera tjetres. Pak me poshte eshte dhe nje tjeter. Lanes nuk ka per t’i rene me Dielli me shume se 5 minuta ne mesdite.

Tani ceshtja eshte a do te shpetoje dot Kisha apo jo? Se mund t’ja bejne dhe Kishes letrat sikur eshte demtuar nga termeti, kategori DS4 dhe te ngulin edhe aty ndonje 40 katesh. Prifterinjte i marrin, i cojne andej nga Dajti lart. Vete ben Fusha ose ndonje nga keto kompanite e ndertimit te Bashkise nje Kishe te re andej siper dhe ja jep komunitetit katolik me qera.

Aman, aman, mjere ai fshatar i gjore qe ben ndonje gardh tek toka. Renean, nderhyjen e shpejte antiterrorizmit edhe ushtrine tek dera e shtepise i ka per 5 minuta. Dhe ta provoje t’i bjere telefonit te Bledi Cucit po deshi.”-shkruan gazetari Klodian Tomorri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Në 24 orë 15 raste pozitive

Publikuar

-

Nga

Në Kosovë u raportua të mërkurën edhe për 15 persona të infektuar me koronavirus.

Rastet e reja pozitive, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, rezultuan pas testimit të 1,713 mostrave.

Në 24-orëshin paraprak nuk u regjistrua asnjë viktimë nga koronavirusi, ndërsa u shëruan 67 pacientë.

Me këto shifra, sipas IKSHPK-së, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë qëndron në 107,610, i viktimave në 2,250 dhe i të shëruarve në 105,174.

Raste aktive aktualisht janë 186.

Të martën në Kosovë ka nisur fushata e vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

LEXO EDHE:  Artistët fitojnë “betejën”/ Bie projekti i kullave, Teatri i ri Kombëtar do ndërtohet me fond nga buxheti i shtetit

LEXO EDHE:  Skandal me kreditë, 4 punonjës të BKT në Gjykatë

Kosova ka pranuar donacione vaksinash nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe nga Bashkimi Evropian.

Në muajin maj, autoritetet e Kosovës kanë njoftuar se kanë nënshkruar një kontratë me kompaninë farmaceutike amerikane Pfizer, për blerjen e mbi 1 milion dozave të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Këto vaksina nuk dihet se kur do të arrijnë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, deri të mërkurën janë dhënë 110,097 vaksina. Të vaksinuar me dy doza janë 13,149 qytetarë. REL

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë/ Analisti tregon kush e kërkoi largimin e Ruçit

Publikuar

-

Nga

Deklarata e fortë/ Analisti tregon kush e kërkoi largimin e Ruçit

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar dorëheqjen e papritur të Gramoz Ruçit nga politika, vendim që e bëri publik në mbledhjen e Kongresit të PS.

Në emisionin “Pikat mbi i”, në News24, Lubonja tha se largimi i Ruçit është kërkuar nga Edi Rama, për interesat e këtij të fundit, duke shtuar se kryeministrit i interesonte të çlirohej nga figura e Ruçit, që sipas tij, ja kujtojnë si pjesë të së shkuarës.

Largimi i Ruçit, lidhet me interesat e Edi Ramës. Sa ka peshë në PS Gramoz Ruçi si përfaqësues i atyre ish-komunistëve, enveristëve, dhe sa kanë marrë peshë më shumë krimi i organizuar, interesat, biznesmenët e rinj, që nuk kanë shumë lidhje me të kaluarën, për këtë ndoshta nuk i intereson më Edi Ramës. Ndoshta i intereson për t’u çliruar nga figura e Gramoz Ruçit, që ja kujtojnë si pjesë e së shkuarës, mbeturinës. Unë gjykoj që ja kanë sugjeruar të tjerët, dhe ky është Edi Rama.”-tha Lubonja.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi i Holandës për integrimin/ Reagon Meta

Publikuar

-

Nga

Presidenti mbështet vendimin e Parlamentit holandez/ “Plotësimi i kushteve do të përcaktojë finaliimin e anëtarësimit”

Presidenti Ilir Meta ka mbështetur vendimin  e Parlamentit holandez për integrimin e Shqipërisë në BE.

Në një postim në rrjetet sociale ai shkruan se plotësimi i të gjitha kushteve do të jetë kërkesa konstante që do të shoqërojë këtë proces.

E përshëndes vendimin e Parlamentit holandez për miratimin e kuadrit negociator, e më pas, mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare edhe me Shqipërinë.

Plotësimi i të gjitha kushteve do të jetë kërkesa konstante, që do të na shoqërojë këtë proces, nga nisja deri në fund, dhe do të jetë përcaktues për kohën kur do të finalizohet anëtarësimi.

Duke uruar, që më 22 qershor Këshilli të vendosë pozitivisht për nisjen reale të negociatave, të ruajmë fokusin tek plotësimi sa më parë i të gjitha kushteve”, ka shkruar Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE