Connect with Us

Çim Gjata, ish-kryetari i KQZ që do certifikojë Lulin si Kryetar të ri

Politikë

Çim Gjata, ish-kryetari i KQZ që do certifikojë Lulin si Kryetar të ri

Publikuar

-

Çim Gjata, ish-kryetari i KQZ që do çertifikojë Lulin si Kryetar të ri

Çlirim Gjata, ose Çimi siç i thërrasin të gjithë, ishte grupi i gatshëm që zgjodhi Jemini për të zëvendësuar Eno Bozdon në KQZ-në e Lulit.

Për ata që Çimit nuk i mbajnë mend asgjë që mund të ketë thënë, po sqarojmë që Çimi dikur ka qenë Kryetar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Çimi ka drejtuar në atë kohë, një proces, në të cilin besojme që Sali Berisha e kujton akoma shitjen që i bëri Çimi PD-së, nga tavolina e Kryetarit të KQZ-së së Shqipërisë.

Por për stafin e komisionit të zgjedhjeve dhe për procesin zgjedhor, Çimi është i famshëm edhe për dy histori unikale.

Në kohën kur Çim Gjata ishte Kryetar i KQZ, periudha përpara ditës së zgjedhjeve u parapri nga një debat i nxehtë rreth rrezikut të anulimit të zgjedhjeve, për shkak të pamundësisë së furnizimit me fletë votimi nga kompania që kish fituar tenderin e fletëve të votimit.

Sipas kontratave që lidhen me kompanitë që ofrojnë printimin e fletëve të votimit, këto fletë kanë në trup elemente sigurie të ngjashme me paranë. Elementët e sigurisë i bëjnë të pafalsifikueshme fletët dhe si të tilla nuk rrezikojnë shitblerjen e votës dhe manipulimin e rezultatit te votimit.

Fletët kanë elemente që praktikisht e bejnë çdo fletë votimi kopje unike, e pazëvendesueshme dhe e pariprodhueshme.

Tenderi për printimin e fletëve të votimit sigurisht që bëhet kohë më parë nga dita kur KQZ miraton modelin e fletës së votimit dhe më pas ja dërgon atë kompanisë që ka përgatitur formatet për printim.

Por Çimi mendoi Gjatë.

Mendoi aq gjatë dhe aq shumë dhe ndërtoi një mal me problematika duke vonuar miratimin e modelit të fletës së votimit. Aq shumë u mendua Çimi që ta bënte sa më mirë dhe sa më të kuptueshme për votuesit fletën e votimit, saqë detyroi kompaninë që kishte fituar tenderin, që te deklaronte se tërhiqej nga kontrata pasi koha prej 10-12 ditësh e lënë në dispozicion nga Çimi, ishte e pamjaftueshme për lëvrimin e shërbimit dhe dërgimin me sukses të fletëve, 48 orë përpara ditës së zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Vrasjet, tritoli dhe grabitjet trondisin Shqipërinë/ Policia shoqëron 114 protestues

Korrespondenca me kompaninë u nxorr nga vetë Çimi në media për të përgatitur opinionin publik për dështimin e kontratës.

Por Çimi nuk u dorëzua!

Fondi i parashikuar për printimin e fletëve të votimit, nuk mund të digjej! Sepse zgjedhjet duheshin organizuar.

Fletët e votimit u printuan në disa shtypshkronja të vendit. Pa elemente sigurie, thjesht me një numër serie, standart i biletave të urbanit.

Ato zgjedhje u zhvilluan me fletët e votimit të Çimit!

Më pas mandati i Çimit po shkonte drejt përfundimit.

Pas suksesit të arritur me printimin e fletëve të votimit dhe një udhëtim i akorduar drejt Amerikës nuk kish më kuptim.

Cimi kuptoi se nuk kish më kuptim të udhëtonte drejt Amerikës!

Ndaj e zgjidhi shumë thjeshtë. Mori dietat në KQZ sikur do nisej për Amerike dhe u nis për plazh në Jug.

Ngjarja me fletët e votimit në kohën kur KQZ drejtohej nga Çim Gjata dhe shitja e PD në ato zgjedhje nga Çimi, i kujtohet edhe sot Sali Berishës.

E kujtojnë ende edhe në KQZ. E kujtuan sidomos kur edhe në këto zgjedhje, tenderi i printimit të fletëve të votimit rrezikoi të dështonte. Por çdo ngjasim i historisë së Çimit dhe personazheve të tanishëm me atë incident, është i rastësishëm dhe fryt i fantazisë.

Kjo histori e kujtuar sot ka për qëllim vetëm të tregojë se në ç’duar të lara në detin e Jonit, do i lenë demokratët votat e tyre për kryetarin e Partisë Demokratike.

Çimi sot është aty për tenderin e Lul Bashës. Sa për fletë votimi, nga ato ka Lul Basha plot. Ja ka bëtë gati Jeminit!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kapitull modernizimi të shërbimit shëndetësor”/ Rama jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka vizituar ditën e sotme Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. I shoqëruar nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu Rama u shpreh se ky spital do të ketë sistem të ri ultramodern të laboratorëve të analizave cili do të shtrihet në të gjithë vendin.

“Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” – Hapet një tjetër kapitull i modernizimit të shërbimit shëndetësor, me sistemin e ri ultramodern të laboratorëve të analizave, i cili do të shtrihet në territor me të njëjtën cilësi, si rrjet kombëtar i laboratorëve publikë shëndetësore në vend”, ka shkruar Rama.

LEXO EDHE:  Kritikoi Metën për dekoratat/ Berisha i kthehet Ramës: Je figura më e urryer pas Enver Hoxhës

LEXO EDHE:  Basha thërret kryesinë e PD-së/ Si do të reagojnë kundërshtarët?

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analistët “kryqëzojnë” Bashën/ Gara e pabarabartë, PD duhet të reformohet

Publikuar

-

Nga

Rikonfirmimi në krye të PD-së ishte objektivi më i lehtë për Lulzim Bashën. Kryetari në garën e 13 qershorit duhej të jepte shembullin për zgjedhje model brenda partisë së tij ndryshe nga 25 prilli që vetë Basha e cilëson masakër elektorale.

Analistët Afrim Krasniqi dhe Aristir Lumezi, duke folur për A2 CNN, janë shprehur se nuk janë të bindur që kryedemokrati ia doli në sfidën e dytë, atë të standardeve.

“Në këto zgjedhje në PD pati hapësirë për konkurencë po nuk pashë garë. Kandidatët nuk iahin potencial dhe nga aspekti studimor ishte një shans i humbur për PD.”, u shpreh Krasniqi.

“Ishte e parabartë sepse zoti Basha nuk dha dorëheqjen”, shtoi Lumezi.

Ilir Kalemaj dhe Vehap Kola mendojnë ndryshe. Sipas tyre garë pati edhe pse bien pjesërisht dakord me faktin që nuk ishte e barabartë.

LEXO EDHE:  PD publikon të tjera dokumente për Kajmakun/ Akuza të forta Arta Markut

LEXO EDHE:  PD publikon të tjera dokumente për Kajmakun/ Akuza të forta Arta Markut

“Mendoj se përqindja e anëtarëve që votuan ishte një përqindje e kënaqshme që në një farë mënyrë legjitimon edhe zgjedhjet në PD.”,thotë Kalemaj.

Me rikonfirmimin në krye te PD analistët medojnë se Lulzim Basha tashmë do ketë një detyrë akoma mëtë vështirë se në të kaluarën, të mbajë partinë e bashkuar.

“Sfida kryesore është për tu shndërruar ne parti për të krijuar mekanizma për të shkuar në parlament dhe për tu sjelle në mënyrë konstruktive.”, tha Krasniqi.

“Duket të jetë një identitet tjetër politik nga ai që ka pasur në vitet 90 pa humbur asgjë por duke shtuar vlera.”, u shpreh Kalemaj.

Gazetari Aristir Lumezi propozon që për të ardhur në pushtet, PD duhet të mësojë nga taktikat e kundërshtarëve politikë.

“Duhet të punojë më mirë me patronazhistët e tij”, thotë Lumezi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zero taksa”/ Si i gënjeu Edi Rama bizneset, “fatura” e kripur që do paguajnë qytetarët

Publikuar

-

Nga

“Zero taksa”/ Si i gënjeu Edi Rama bizneset, “fatura” e kripur që do paguajnë qytetarët

Deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku akuzon kryemkinistrin Edi Rama, se ka gënjyer bizneset, kur premtoi zero taksa, pasi sipas saj a ka faturuar taksën e fiskalizimit.

Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se taksa e fiskalizimit është një koncesion që buxhetit i ka kushtuar 16 milionë euro dhe që sot do t’i kushtojë 1000-2000 euro në vit çdo biznesi për t’u implementuar.

Sipas Tabakut, kjo do të jetë një kosto më shumë për biznesin, një rrogë më pak në shtëpitë tuaja dhe një çmim më i kripur për shërbimet apo produktet që qytetarët marrin.

I gënjeu bizneset! U premtoi 0 taksa por u ka faturuar taksën e fiskalizimit.

Si në çdo palë zgjedhje, premtojnë diçka që nuk do ta mbajnë. Gënjejnë ditën për diell për t’u hedhur hì syve të shqiptarëve dhe për t’i zhytyr edhe më shumë në varfëri.

Takova sot biznese në një nga zonat e mia elektorale, dega 2, ku u informova për kërkesën e radhës të qeverisë me emrin taksa e fiskalizimit.

Një taksë që është në fakt një koncesion që buxhetit i ka kushtuar 16 mln euro dhe që sot do t’i kushtojë 1000-2000 euro në vit çdo biznesi për t’u implementuar.

Kështu i gënjen Rama shqiptarët, bizneset, të punësuarit.

Kjo do të jetë një kosto më shumë për biznesin, një rrogë më pak në shtëpitë tuaja dhe një çmim më i kripur për shërbimet apo produktet që qytetarët marrin.

Ne, jemi ndryshe! Nuk gënjejmë në premtime! Nuk shfaqemi vetëm për fushatë pasi besojmë tek demokracia dhe tek fryma sipërmarrjes.

Do të jemi çdo ditë jo vetëm për të denoncuar por për të dëgjuar! Qytetarët janë burimi frymëzimit tonë!”-shkruan Jorida Tabaku.

LEXO TE PLOTE