Connect with Us

Hipertensioni apo “vrasësi i heshtur”/ Dy në tre shqiptarë nuk e dinë se vuajnë, ndërsa vetëm një në tre trajtohet

Shëndeti

Hipertensioni apo “vrasësi i heshtur”/ Dy në tre shqiptarë nuk e dinë se vuajnë, ndërsa vetëm një në tre trajtohet

Publikuar

-

Hipertensioni apo “vrasësi i heshtur”/ Dy në tre shqiptarë nuk e dinë se vuajnë, ndërsa vetëm një në tre trajtohet

17 Maj është dita Botërore e ndërgjegjësimit ndaj Hipertensionit dhe nën sloganin “#MeasureYourBloodPressureControlItLiveLonger synimi është ndërgjegjësimi i popullatës kudo në botë ndaj kësaj sëmundje, dhe mënyra më e mire është kryerja e kontrolleve (matje) të rregullta të tensionit.

Të dhënat zyrtare të sëmundshmërisë në vend tregojnë se Hipertensioni apo tensioni arterial është një nga diagnozat më të adresuara nga mjekët e shërbimit shëndetësor parësor në vend. Problemi është se bazuar në statistikat e mbajtura vihet re që vetëm 1 në 3 persona që janë në dijeni për hipertensionin, e mban sëmundjen nën kontroll ndërsa 2 të tjerët jo. Po kështu, vetëm 1 në 3 persona është i diagnostikuar, pra e di që vuan nga Hipertensioni, ndërsa 2 të tjerë nuk e dinë që vuajnë nga kjo sëmundje, pra janë të padiagnostikuar. Kjo do të thotë se shkalla e sëmundshmërisë me Hipertension në Shqipëri është e lartë, ndërsa kujdesi nuk është në nivelin e duhur.

Kjo sëmundje, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), është vrasësi i parë në botë. Hipertensioni njihet zakonisht si presioni i lartë i gjakut dhe është një gjendje shëndetësore kronike në të cilën presioni i gjakut qëndron i lartë (i rritur), pra  Tensioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, ndodh kur presioni i gjakut rritet në nivele jo të shëndetshme. Mendohet se në pjesën më të madhe të rasteve, shkak i hipertensionit është një çrregullim në nivel qelizor, që shfaqet me kalimin e moshës. Kjo e bën hipertensionin, sidomos në stade të avancuara, një sëmundje të trajtueshme, por, që kërkon mjekim të vazhdueshëm. Hipertensioni quhet shpesh edhe “vrasësi i heshtur” pasi nuk ka simptoma shumë specifike.

Mjekët kardiologë të spitalit Hygeia na informojnë se hipertensioni mund të zhvillohet gjatë viteve dhe mund të ndodhë që pacientët të mos kenë simptoma të dukshme dhe kjo është edhe arsyeja qe shpesh Hipertensioni konsiderohet edhe si sëmundje e heshtur. Presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëme në arteriet dhe enët e gjakut, që në fakt nënkupton dëmtim të syve, veshkës, trurit, duke rritur nivelet e sëmundshmërisë dhe vdekshmërinë. Kështu, të qenurit mbi peshë mund të çojë në hipertension, i cili më pas mund të çojë në infarkt, insuficiencë kardiake, aneurizëm, diabet të tipit 2, forma të ndryshme të kancerit dhe insuficiencë renale – sëmundje këto që mund të jenë të gjitha fatale. Shkaktar i drejtpërdrejtë i këtyre pasojave sipas mjekëve mbetet  stili i jetesës, faktor që ndikon në shfaqjen e hipertensionit. Zakone të tilla si: jeta sedentare, duhanpirja, përdorimi i tepruar i kripës etj, janë faktorë që ndikojnë në shfaqjen e kësaj sëmundje.

Por, e gjithë kjo panoramë e zymtë mund të shmanget nëse individët kryejnë kontrolle periodike të shëndetit. Kjo të jep mundësi për kapjen herët të sëmundjes, trajtim në kohë të saj dhe mbajtje nën kontroll të plotë edhe të pasojave që ajo shkakton. Mjekët e shohin hipertensionin lehtësisht të trajtueshëm në pjesën më të madhe të rasteve. Medikamentet e gjeneratës së fundit dhe antihipertensivët janë gjithmonë e më shumë të tolerueshëm dhe shumë më të pranueshëm nga pacientët, dhe ç’ka është më e rëndësishmja, me më pak efekte anësore .Medikamentet që merren një herë në ditë dhe që mbajnë në kontroll të qëndrueshëm tensionin në 24 orë, janë tashmë të zakonshme.

Mjekët paralajmërojnë se shqetësime të tilla si dhimbja e fortë e kokës, problemet me shikimin, dhimbja në gjoks,vështirësitë në frymëmarrje, rrahjet e çrregullta të zemrës apo edhe gjak në urinë- janë tepër të

rrezikshme për të shkaktuar krizë hipertensive me pasojë goditje në zemër ose tru. Nëse përjetohet një nga situatat e mësipërme, duhet urgjentisht të dejtoheni për kontroll te mjeku kardiolog.

Departamenti i Kardiologjisë Hygeia

Kontakt: 04 23 90 000

Hipertensioni apo “vrasësi i heshtur”/ Dy në tre shqiptarë nuk e dinë se vuajnë, ndërsa vetëm një në tre trajtohet

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Publikuar

-

Nga

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Shtetet e Bashkuara po investojnë 3.2 miliardë dollarë për zhvillimin e pilulave antivirale për COVID-19-ën dhe viruset e tjera që mund të shkaktojnë pandemi të reja.

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, e bëri njoftimin të enjten në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një iniciative të re të quajtur Programi Antiviral për Pandemitë.

Programi do të mbështesë punën kërkimore për zhvillimin e barnave të reja për të trajtuar simptomat e shkaktuara nga koronavirusi dhe viruse të tjera potencialisht të rrezikshme.

Tabletat për COVID-19-ën janë tashmë në fazën e zhvillimit dhe mund të fillojnë të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2021 nëse provat klinike janë të suksesshme.

Financimi do të përshpejtojë provat dhe do të forcojë mbështetjen për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e sektorit privat.

Shtetet e Bashkuara më parë aprovuan ilaçin antiviral remdesivir si një kurë për COVID-19-ën. SHBA gjithashtu kanë autorizuar për përdorim urgjent tre kombinime të antitrupave që ndihmojnë në luftimin e virusit. Por ilaçet mund të merren vetëm nga pacientë të shtruar në spital apo në klinikë mjekësore, një problem logjistik që ka rezultuar në një kërkesë të dobët.

Kompanitë farmaceutike AstraZeneca, Pfizer dhe Roche kanë filluar testimin e ilaçeve antivirale në formë pilule./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale, e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemzës, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga një emocion i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha rastet kur ju merr lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz. Ndërsa lemza e rastit nuk është asgjë për t’u shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull.

Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Lemzat e vazhdueshme janë ato që zgjasin më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se lemza afatgjate, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”. Lemza afatgjatë mund të jetë një shenjë e disa shqetësimeve të mëdha shëndetësore.

Është e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemzës është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturë anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE