Connect with Us

AXHENDA/ Ndeshje vendimtare për titullin dhe mbijetesën, ja kur luhet java e 35-të e Superligës

Sport

AXHENDA/ Ndeshje vendimtare për titullin dhe mbijetesën, ja kur luhet java e 35-të e Superligës

Publikuar

-

Duhen edhe dy javë nga përfundimi i Kategorisë Superiore, e cila javën e fundit do e luajë të mërkurën. Megjithatë do të jetë java e parafundit, ajo që do të vendosë shumë për fatet e këtij sezoni.

Të gjitha ndeshjet e javës së 35-të do të luhen ditën e premte, duke filluar nga ora 17:00. Padyshim vëmendja më e madhe është te dy përballjet për titull, Partizani-Vllaznia dhe Laçi Teuta. Sfidë me interes të madh është edhe ajo mes Kastriotit dhe Bylisit, e cila do të përcaktojë skuadrën që bie dhe atë që shkon në “play-out”.

Skënderbeu nga ana tjetër ka mundësinë e artë për të siguruar mbijetesën, teksa kjo do të realizohej me një fitore ndaj Kukësit në Korçë. Sfida tjetër është ajo mes Apolonisë dhe Tiranës, me të dyja skuadrat që tashmë kanë dështuar për të arritur objektivat.

Java 35/ E premte 21 maj

Partizani-Vllaznia 17:00

Laçi-Teuta 17:00

Kastrioti-Bylis 17:00

Skënderbeu-Kukësi 17:00

Apolonia-Tirana 17:00

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo i vogël me Gjermaninë, por vrasës me Nojerin

Publikuar

-

Nga

Mund të ketë më shumë se një analizë për çdo fakt. Gjithmonë varet nga këndi i vështrimit me të cilin e shohim.

Ronaldo nuk ka shënuar kurrë për Gjermaninë. Kjo është e vërtetë, është diçka të cilën gazetarët gjermanë e përsërisin pa pushim. Sa herë që Portugalia dhe Gjermania janë përballur me njëra-tjetrën, Nojer gjithmonë është imponuar kundër Ronaldos. Kjo është e vërtetë. Kapiteni i kombëtares portugeze është përballur katër herë kundër gjermanëve, gjithmonë në fazat finale në turnetë e mëdhenj, duke mos u shënuar asnjëherë.

Kështu ishte në Botërorin e 2006-ës, Europianit 2008, atij 2012 dhe Kupës së Botës në 2014-ën. CR7 ishte 360 minuta në fushë duke mos tundur asnjëherë rrjetën e “Pancerave”. Është e vërtetë. Ai madje kurrë nuk ka marrë qoftë edhe një barazim, dhe kjo është e vërtetë. Por, ashtu si çdo gjë tjetër në jetë, ka gjithmonë një kënd tjetër vështrimi. Këtë herë ka të bëjë me Manuel Nojerin, kapitenin e kombëtares gjermane.

35- vjeçarin, 193 centimetra, kampion bote në 2014-ën dhe 101 ndeshje me Gjermaninë. Epo, Ronaldo nuk ka shënuar as më shumë dhe as më pak se 9 gola kundër tij. Është e vërtetë, nëntë ose “Neun” nëse Nojer do ta lexonte këtë shkrim. Gjithçka nisi në prill të 2012-ës në çerekfinalen e dytë të Champions-it Real Madrdid-Bajern. CR7 shënonte në minutën e 6’ dhe më pas të dytin pas një asisti të Ozilit. Dy vite më pas në gjysmëfinale të Champions-it, ai shënoi edhe dy gola të tjerë në “Allianz” ndaj bavarezëve.

Tri vite më pas, më saktësisht në 12 prill 2017, Ronaldo shënoi dy herë duke kthyer rezultatin në favor të skuadrës së tij, në portë, Manuel Nojer. Gjashtë ditë më vonë, në 18 prill 2017 erdhi dhe tregolëshi i parë për Ronaldon kundër Nojerit. Portugezi ishte i pandalshëm duke u bërë një makth për gjermanin, të cilin do ta takojë edhe sot, sërish në shtëpinë e këtij të fundit dhe pse për një kompeticion të ndryshëm. Por, Nojer e di shumë mirë se kë do të ketë përballë, ashtu si dhe Ronaldo, skuadrën me të cilën do të ndeshet.

Dy pole të ndryshme perceptimi, por me një këndvështrim të njëjtë. Të dy ndiejnë peshën e golave. Njëri i shënon dhe tjetri i ndal. Të dy nga më të mirët në rolin e tyre, idhuj të shumë tifozëve, disa me doreza portieri dhe disa të tjerë me këpucë dhe fanellë me numër 7. Prozhektorët në Mynih do të shndrijnë më shumë te hija që i përndjek këta lojtarë. Spektakli është i garantuar. Kur në skenë shfaqen më të mirët, na mbetet vetëm ta shijojmë dhe të shpresojmë që në fund të 90 minutave ankthi, brohoritjet dhe koha e shpenzuar para televizorit ia vlejti.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Finale” në Mynih/ Nga mentaliteti tek dominimi, ja arsyet përse fiton Gjermania ndaj Portugalisë

Publikuar

-

Nga

Gjermania do të luajë shansin e fundit për të shpresuar në një kalim të grupit të ferrit. Pas humbjes 1-0 me Francën në ndeshjen parë, skuadra e Joakim Lëvit është e dënuar për të fituar ndaj kampionëve të botës. Për shumë tifozë, ky duket një mision i pa mundur dhe pse disa specialistë mendojnë që ky është momenti i duhur për t’u ringritur. “Sky Sport” tregon 3 arsyet pse duhet besuar te fitorja e “Pancevare” sonte.

1.BILANCI NË FAVOR

19 herë janë përballur gjermanët dhe portugezët së bashku. Bilanci flet për skuadrën e Gjermanisë, cila ka fituar 11 ndeshje, barazuar pesë dhe humbur vetëm tri. Edhe në turnetë të mëdhenj si Europiai, gjermanët kanë arritur të tregojnë forcën e tyre duke fituar pesë ndeshje nga 10. Fitore këto, të cilat kanë ardhur edhe me golavarzh që gjithashtu tregon për skuadrën e “Pancerave”. Historia flet qartë për skuadrën gjermane. Hera fundit që ata u mundën nga portugezët ishte para 20 vitesh. Në Europianin e 2000-shit, gjermanët mundeshin në fazën e grupeve me rezultatin 3-0.

2.RONALDO NUK SHËNON

Një nga arsyet kryesore që Portugalia ka arritur të jetë në majë, është pa dyshim ajo e Kristiano Ronaldos, ylli i skuadrës, i cili është edhe golashënuesi më i mirë në këtë komepeticion. Në fitoren 3-0 ndaj Hungarisë ai shënoi dopietë duke parakaluar ishsulmuesin e Francës, Mishel Platini në listën e golashënuesve të Europainit. Por, ndaj “Pancerave”, ai ende nuk ka arritur të shënojë në katër duelet kundër tyre. Një tregues ky që ngroh gjermanët, edhe pse ata me shumë mundësi nuk do ta bëjnë gjumin e qetë dhe në momentin që CR7 do të zbresë në fushë, do ta kenë të gjithë vëmendjen tek ai. Janë pikërisht këto sfida për të cilat portugezi jeton.

3.MENTALITETI FITUES

Entuziazmi për startin e Europianit ra shpejt për tifozët dhe lojtarët e Gjermanisë. Pas humbjes me Francën, lojtarët deklaruan se ishin shumë të zhgënjyer për rezultatin që sipas tyre nuk ishte i merituar. Por, kjo ndjesi zgjati vetëm pak ditë, pasi menjëherë djemtë e Lëvit nisën punën për ndeshjen e radhës, atë ndaj Portugalisë. Prej ditësh në kampin gjerman është rikthyer besimi dhe pozitiviteti. Ata janë më të uritur se kurrë dhe janë gati për të shfryrë inatin e ndeshjes së parë ndaj portugezëve. Në fakt, ky mentalitet ka spikatur gjithmonë te gjermanët, të cilët kanë ditur të ringrihen në momente të tilla dhe për të dhënë shkëndijën e parë mjafton ndonjëherë edhe një humbje e pamerituar si ajo ndaj Francës.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Ka shumë dëshmi për alienët”, Gareth Bale: Binda edhe Rodon, nuk mund të jenë gënjeshtra

Publikuar

-

Nga

Gareth Bale ka folur në një intervistë për Sky Sport sa i përket ekizstencës së jetës jashtëtokësore. Ylli uellsian është shprehur se alienët ekzistojnë dhe për këtë ka prova të pakundërshtueshme.

“Ka shumë dëshmi për ekzistencën e alienëve. Njerëzit duhet të studiojnë këtë gjë pasi është shumë interesante. Harry Kane nuk beson pasi nuk ka parë shumë dëshmi. Kam bindur Joe Rodon, pasi ka shumë prova për këtë dhe të gjitha nuk mund të jenë false”, tha Bale.

LEXO TE PLOTE