Connect with Us

Antisemitizmi në Gjermani/ Paralajmërime për reagim të ashpër

Bota

Antisemitizmi në Gjermani/ Paralajmërime për reagim të ashpër

Publikuar

-

Demonstratë e palestinezëve në Berlin

Parrulla antihebreje dhe sulme ndaj sinagogave. Skenat që kanë ndodhur në demonstrata në Gjermani ditët e fundit i kanë alarmuar politikanët.

Pas protestave pjesërisht të dhunshme kundër veprimeve të Izraelit në konfliktin e Gazës, politikanët dhe shoqatat po paralajmërojnë rritjen e antisemitizmit në Gjermani. Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer bëri të ditur se do të ketë reagime të ashpra ndaj sulmeve ndaj institucioneve hebreje. “Ne nuk do të tolerojmë që flamujt izraelitë të digjen në tokën gjermane dhe të sulmojnë objektet hebreje,” i tha ai gazetës “Bild am Sonntag”.

Përballë përshkallëzimit të konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit palestinez në Lindjen e Mesme, mijëra njerëz dolën të shtunën në rrugët e qyteteve gjermane për të treguar solidaritetin e tyre me palestinezët. Në disa

demonstrata pati incidente dhe ekcese, trazirat më të mëdha ndodhën në Berlin.

59 arrestime në Berlin

Atje situata u përshkallëzua pasi policia shpërndau një demonstratë në lagjen Neukölln për shkak të mosrespektimit të rregullave të distancës së Covid-19. Protestuesit i goditën policët dhe hodhën gurë dhe shishe drejt tyre. U hodhën edhe fishekzjarre.

Sipas raporteve të policisë të dielën, 93 policë u plagosën dhe 59 persona u arrestuan, ndër të tjera për prishje serioze të qetësisë publike, lëndime të rrezikshme trupore, sulm ndaj punonjësve të zbatimit të ligjit dhe lirimin e të burgosurve.

Steinmeier bën thirrje për luftë kundër antisemitizmit

Në disa qytete, shumë vetë demonstruan sërish për më shumë solidaritet me palestinezët.

Edhe ditët e fundit ka pasur demonstrata antisemitike dhe antiizraelite në disa qytete gjermane, në të cilat gjithashtu u dogjën flamujt e Izraelit. Ka pasur trazira të izoluara në Berlin. Komuniteti hebre kritikoi se në demonstrata shfaqet antisemitizëm i pafshehur.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Arian Çani: Nuk ka zgjidhje me mjete politike...

Në të njëjtën kohë, në shumë vende kishte shumë manifestime solidariteti për popullsinë izraelite.

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier bëri edhe një herë thirrje për luftë të përbashkët kundër antisemitizmit: “Ne e shohim edhe urrejtjen antisemite në rrugët tona. Asgjë nuk e justifikon kërcënimin ndaj hebrenjve në Gjermani ose sulmet ndaj sinagogave në qytetet tona,” tha Steinmeieri të dielën në përfundim të kongresit ikumenik kishtar në Frankfurt.

Politikanët kërkojnë reagime të ashpra

Ministri i Brendshëm, Seehofer u ofroi forcave policore të landeve federale mbështetje personale dhe materiale. Përballë konfliktit në vazhdim, mund të priten “akte tipike penale që ndodhin në demonstrata”, tha ai. Grupi parlamentar i SPD në Bundestag bëri thirrje për ashpërsim të masave ligjore penale

“Fyerjeve nxitëse të hebrenjve, për shembull, tani duhet të kthehen shpejt në një vepër penale”, i tha nënkryetari i grupit parlamentar të SPD, Dirk Wiese i “Welt”, duke iu referuar propozimit legjislativ të planifikuar nga koalicioni i madh mbi atë që njihet si nxitja e fyerjes.

Këshilli Qendror i Hebrenjve: “urrejtje e pafshehur ndaj hebrenjve”

Presidenti i Këshillit Qendror të Hebrenjve në Gjermani, Josef Schuster, paralajmëroi për një valë antisemitizmi. “Prej ditësh, turmat po përhapin urrejtje të pastër ndaj hebrenjve në shumë qytete gjermane. Ata brohorisin parullat më të këqija kundër hebrenjve që të kujtojnë kohërat më të errëta në historinë gjermane,” tha Schuster të dielën.

Policia duhet të veprojë kundër kësaj në mënyrë të vazhdueshme. “Antisemitizmi nuk duhet të përhapet nën maskën e lirisë së mbledhjes. Shoqatat dhe imamët myslimanë duhet të kenë një efekt moderues,”shpjegoi Schuster. Shoqatat myslimane si Këshilli Qendror i Myslimanëve i patën dënuar më parë me forcë sulmet ndaj institucioneve hebreje./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Minsku: Sanksionet e Perëndimit, të ngjashme me shpallje lufte ekonomike

Publikuar

-

Nga

Minsku: Sanksionet e Perëndimit, të ngjashme me shpallje lufte ekonomike

Bjellorusia i konsideron sanksionet perëndimore kundër saj si të afërta me një deklarim lufte ekonomike, tha përmes një deklarate Ministria e Jashtme bjelloruse të martën.

Ministria komentoi një ditë pasi SHBA, BE, Britania dhe Kanadaja thanë se po bashkërendojnë veprimet për të ndëshkuar me sanksione disa zyrtarë të lartë bjellorusë në përgjigje të uljes së detyruar të një avioni pasagjerës muajin e kaluar me qëllim që autoritetet bjelloruse të arrestonin një gazetar kritik ndaj regjimit.

Bashkimi Evropian ka thënë se po analizon edhe sanksione ekonomike ndaj disa prej produkteve më të rëndësishme të eksportit bjellorus si mineralet e papërpunuara dhe naftën.

“BE-ja vazhdon me veprime të qëllimta shkatërrimtare kundër popullatës bjelloruse, në mënyrë që, gjoja “të thajnë burimet financiare të regjimit”. Por në fakt, këto akte janë thuajse shpallje e luftës ekonomike,” thuhej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Shqipëria në listën e vendeve të rrezikuara për udhëtime/ Çfarë do të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut merret në mbrojtje nga protestuesit/ Ky i shkreti…

Kontrollorët bjellorusë të trafikut ajror më 23 maj urdhëruan një avion të firmës Ryanair, që udhëtonte nga Greqia në Lituani, të zbriste në Minsk ku autoritetet arrestuan një nga pasagjerët e avionit, gazetarin Raman Prataseviç.

Zoti Prataseviç është bashkëthemelues i një kanali transmetimesh në një aplokacion që ndihmoi për organizimin e protestave kundër regjimit të Presidentit Aleksander Lukashenko.

Që nga arrestimi i tij, gazetari 26-vjeçar është parë në një transmetim në televizionin shtetëror ku me lot në sy shprehte keqardhje për veprimet e tij dhe lavdëronte zotin Lukashenko. Kritikët e regjimit thonë se Raman Prataseviç dha një deklaratë të imponuar me forcë nga autoritetet./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Angela Merkel vaksinohet me Moderna, pas dozës së parë AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Angela Merkel vaksinohet me Moderna, pas dozës së parë AstraZeneca

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë një dozë të vModerna si dozë të dytë vaksine kundër COVID-19 ndërsa të parën e mori AstraZeneca.

Liderja 66-vjeçare është vaksinuar disa ditë më parë pasi mori dozën e parë në Prill.

Zëdhënësi i Merkel ka publikuar në rrjetet sociale foton e certifikatës së vaksinës.

Ekspertët besojnë se alternimi i dozave të vaksinës kundër COVID-19 mund të jetë një ide e mirë por është ende shpejt për të qenë të bindur për këtë.

Znj. Merkel do të tërhiqet nga politika pas 16 vitesh në krye të qeverisë gjermane.

LEXO EDHE:  Shqipëria në listën e vendeve të rrezikuara për udhëtime/ Çfarë do të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

LEXO EDHE:  Përmbytja e Bibliotekës Kombëtare/ Shoqëria Civile në protestë

Në Mars, Gjermania bashkë me vende të tjera evropiane ndaluan përdorimin e vaksinës AstraZeneca pas një numri rastesh vdekjeje nga mpiksja e gjakut.

Më parë, Gjermania kishte ndaluar marrjen e vaksinës për persona mbi 60 vjeç, por tashmë është ndaluar për të gjithë të rriturit.

Pas një nisje të ngadaltë, më shumë se gjysma e popullsisë në Gjermania ka marrë dozën e parë të vaksinës./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Diplomacia italiane inkurajon bisedimet Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Ministri i punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio u bëri thirrje të martën Kosovës dhe Serbisë që të vazhdojnë bisedimet në një frymë të hapur për të arritur rezultate pozitive nga ky proces.

Ai i bëri këto komente gjatë një vizite në Prishtinë, ku po takohet me udhëheqësit e intitucioneve. Zoti Di Maio që erdhi në Kosovë nga vizita në Serbi tha se mbështetja euro-atlantike për bisedimet është një mundësi e mirë për Kosovën dhe Serbinë.

“Lehtësimi nga Bashkimi Evropian dhe mbështetja e fortë nga Shtetet e Bashkuara janë një mundësi e madhe historike për dy vendet. Kosova nuk duhet të ketë frikë nga asgjë, bisedimet përkundrazi do të shërbej vetëm në përforcimin statusit të saj në nivel ndërkombëtar”, tha ministri i jashtëm Italian, duke bërë thirrje që vendet e Ballkanit Perëndimor të punojnë së bashku kundër barrierave dhe të arrihet një pajtim në rajon.

Diplomatët perëndimor janë vënë në përpjekje për të përshpejtuar procesin e bisedimeve me shpresë për një marrëveshje para vitit të ardhshëm kur Serbia mban zgjedhjet parlamentare e presidenciale, gjë që do të çonte në një pezullim të ri të procesit të filluar dhjetë vjet më parë nga të dyja vendet, që aspirojnë integrimet evropiane.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan javën e kaluar për herë të parë në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve por pa asnjë rezultat.

Duke raportuar për bisedimet me Kosovën, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u tha sot deputetëve të parlamentit serb se Serbia nuk ka nevojë për një konflikt të ngrirë me Kosovën.

LEXO EDHE:  “Kjo është e poshtër, e ndyrë”/ Ish-ministri i Ramës lëshon gojën

LEXO EDHE:  Video-Skandal/ Pedagogu fyen studenten me gjuhë rrugaçërore

“Mos u gëzoni me konfliktin e ngrirë, për fat të keq kam frikë se ai do të mbetet ashtu, frikësohem”, tha ai duke nënvizuar se një marrëveshje kompromisi është e vetmja zgjidhje, ndonëse nuk tha se cili mund të jetë ai.

“Ajo që është problem, më i madhi që e shoh sot si president i Serbisë është se unë nuk shoh zgjidhje, nuk e shoh se si do të dukej kjo zgjidhe e kompromisit dhe nuk shoh qëllim nga pala tjetër për diskutim”, tha ai.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian dhe është zotuar se nuk do ta njohë atë, duke kërkuar siç thuhet, një zgjidhje kompromisi, ndërsa Kosova e cilëson të panegociueshme pavarësinë e saj. Por, kërkon nga Kosova që të zbatoj marrëveshjet e arritura në Bruksel posaçërisht atë për themelimin e Asociacionit të komuanve me shumicë serbe.

Por, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hedhur poshtë çdo mundësi që të krijohet një asociacion një etnik në Kosovë. Kryeministri Kurti nesër pritet të takohet me presidentin francez, Emanuel Macron në Paris, në një përpjekje për të shtyrë përpara arritjen e një marrëveshjeve normalizimi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, bisedimet ndërmjet të cilëve pritet të vazhdojnë në fund të muajit korrik./ VOA

LEXO TE PLOTE