Connect with Us

VIDEO / As furtuna nuk e ndal dot Borusian, siguron biletën për Ligën e Kampioneve

BundesLiga

VIDEO / As furtuna nuk e ndal dot Borusian, siguron biletën për Ligën e Kampioneve

Publikuar

-

Pak javë më parë, Borusia Dortmund dukej plotësisht jashtë loje për Ligën e Kampioneve dhe shumë e shkëputur nga katërshja e parë në Bundesligë. Por skuadra e drejtuar nga Edin Terziç ka kthyer plotësisht fatin e saj në javët e fundit dhe me një seri rezultatesh mbresëlënëse ka siguruar praninë në Ligën e Kampioneve në edicionin e ardhshëm kur mbetet për t;u luajtur edhe një javë.

Falë edhe gabimeve të vazhdueshme të skuadrave që gjendeshin më sipër, Borusia fitoi terren dhe sot më në fund i vuri vulën pranisë në Ligën e Kampioneve me një fitore bindëse 3-1 në fushën e Mainz, në një ndeshje që u vu në dyshim për vazhdimësinë e saj në pushimin e sfidës për shkak të një furtune mbi stadium që mbylli skuadrat për shumë minuta në dhomat e zhveshjeve.

Guerreiro, Rojs dhe Brandt shënuan për Borusian, ndërsa Kuaison realizoi golin e nderit për Mainz në shtesën e ndeshjes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

E bujshme/ Milot Rashica drejt transferimit te Bayerni i Mynihut

Publikuar

-

Nga

Milot Rashica i Verder Bremenit thuhet se është një kandidat për t’iu bashkuar Bajernit të Mynihut. “Sport 1” në Gjermani shkruan se 24-vjeçari mund të vijë në Mynih si një zëvendësues i Daglas Kostas.

Rashica mund të largohet nga Verder pas rënies falë një klauzole daljeje për rreth 15 milionë euro dhe për këtë arsye do të ishte zgjidhja shumë më e lirë krahasuar me kandidatin e preferuar Hudson-Odoi.

Në çdo rast, fakti që trajneri i ri i bavarezëve, Julian Nagelsman, dëshironte ta kishte lojtarin sulmues që kur ishte te Lajpcig në të kaluarën flet në favor të marrëveshjes.

Në ditët e ardhshme Hasan Salihamixhiç pritet të takohet me lojtarin dhe shumë shpejtë për të diskutuar mbi kushtet e kontratës. Së shpejti mund të kemi një transferim historik për kosovarin, i cili mund të bëhet pjesë e një prej skuadrave më të mira në botë.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Plas sherri te Gjermania, dy lojtarët e Bayernit përplasen me njëri-tjetrin

Publikuar

-

Nga

Teknikisht ai është një nga lojtarët më të mirë që ka Gjermania. Por, e ka kuptuar Leroi Sane pas lënies jashtë në Botërorin e 2018-ës, se për çfarë bëhet fjalë? Në miqësoren ndaj Danimarkës anësori i “Pancerave” nuk ia doli në shumë raste ta driblonte kundërshtarin, mungoi gjuha e trupit dhe sprintet ishin të vakëta, saqë nuk patën asnjë impakt te kundërshtari. Kjo bëri që në drejtim të tij, të vinte një ulërimë e mesfushorit dhe shokut të tij të skuadrës Joshua Kimish. Ishte minuta e 51’ kur Danimarka fiton një top në gjysmëfushën e saj.

Gnabri, Myler dhe Kimish bëjnë menjëherë presing për ta rifituar topin, vetëm Sane jo. Më pas dëgjohen dy herë fjalët e Joshuas: “Leroi sulmo, sulmo Leroi!” Sane nuk reagoi dhe qëndroi me një pamje të inatosur. Disa sekonda më vonë, Leroi ndërhyn në mënyrë të gabuar drejt kundërshtarit duke u bërë lojtari i parë, që mori një karton të verdhë në ndeshjen e së mërkurës. Sjellja e Sanesë e ka nevrikosur shumë Kimishin që dhe disa ditë më parë në stërvitjen e kombëtares është parë të flasë i inatosur me shokun e tij të skuadrës. Duket se Sane është një trup i huaj në skuadrën e Lëvit duke mos bërë atë që kërkohet nga ai.

Një mungesë totale dëshirë që mund të ketë pasoja për të. Për ta qetësuar situatën foli zëvendëstrajneri Markus Sorg, i cili tha se Sane kishte bërë hapa përpara. “Leroi është një lojtar ndryshe nga çka qenë më parë. Ai është përmirësuar në disa aspekte gjatë lojës dhe pse duhet të bëjë më shumë, sigurisht që të gjithë lojtarët duhet të sakrifikojnë disa herë edhe jashtë pozicionit të tyre”. Me ardhjen e Kai Haverc dhe Timo Verner, Sane mund të humbasë një vend titullari dhe ndoshta edhe më shumë. Ai duhet të tregojë gjatë këtyre ditëve se për të luajtur në Europian i duhet të djersitë shumë. Lëv mund të marrë një vendim ekstrem, ashtu siç bëri disa ditë para se të niste kampionati Botëror në 2018-ën. Ditët e ardhshme janë një test i vërtetë për të.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Levandosvki tremb tifozët e Bayernit, jep sinjale largimi

Publikuar

-

Nga

Robert Levandovski i ka shtuar zërat e një largimi të tij të mundshëm nga Bajerni i Mynihut këtë verë, duke pranuar se është mendjehapur për të ardhmen e tij.

Sulmuesi polak, i cili këtë sezon theu rekordin e golashënuesit më të mirë të historisë në Bundesligë, Gerd Myler (1971-1972), duke shënuar një gol më shumë se legjenda (41), vazhdon të përmirësojë çdo vit statistikat e tij, edhe pse është 32 vjeç.

Gjatë një interviste për televizionin francez “Canal +”, numri 9 i rekordmenëve gjermanë tha: “Unë mbetem mendjehapur. Ndihem shumë mirë të Bajerni, qyteti i Mynihut është i shkëlqyer dhe Bajerni është një klub i madh. Jam gjithnjë kurioz për të mësuar një gjuhë të re, një kulturë të re. Por nëse do të jetë në futboll apo pas karrierës time, këtë nuk e di”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: