Connect with Us

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

Kuriozitete

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

Publikuar

-

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

NASA – agjencia amerikane e hapësirës – ka krijuar një aplikacion që lejon “shkencëtarët vullnetarë” në të gjithë botën të ndihmojnë shkencëtarët që studiojnë Tokën dhe mjedisin global.

Njerëzit nga gjithë Shtetet e Bashkuara dhe bota po ndihmojnë shkencëtarët në NASA në një projekt shkencor për Tokën.

Duke përdorur një aplikacion në telefonët e tyre, “shkencëtarët vullnetarë” matin lartësinë dhe gjerësinë e pemëve lokale dhe i ndajnë të dhënat me shkencëtarët e NASA-s për t’i ndihmuar ata të vlerësojnë sasinë e karbonit që mund të mbahet nga pemët.

“Jemi këtu në Universitetin Shtetëror Bowling Green, jamme Megan Recker. Do ta vëzhgojmë pemën duke përdorur aplikacionin GLOBE Observer. Je gati Megan?”

Megan: “Po!”

Pjesëmarrësit hapin aplikacionin dhe zgjedhin Pemë nga katër ikonat kryesore.

“Për të matur lartësinë e pemës, ajo duhet të fillojë nga baza e pemës.”

“Pastaj ajo do të bëjë një foto të majës së pemës.”

Dhe pastaj një fotografi të gjithë pemës.

Megan më pas shkon te pema, duke numëruar hapat e saj për të përcaktuar distancën e cila tregon se kjo pemë është rreth 16 metra e lartë.

“Dhe tani Megan do të dërgojë të gjitha të dhënat e saj për pemën në GLOBE që shkencëtarët e aplikacionit të kenë qasje në matjet që sapo bëri Megan.”

NASA ka satelitë që rrotullohen rreth Tokës.. që masin lartësinë e pemëve nga hapësira.

Të dhënat nga përdoruesit e aplikacioneve plotësojnë vëzhgimet hapësinore të NASA-s për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë karbonin që pemët ose thithin, ose çlirojnë në atmosferë.

“Dhe kështu NASA mund të përdorë të dhënat që kemi mbledhur nga toka për të vëzhguar sa të sakta janë modelet e saj. A e masin satelitët e saj saktësisht lartësinë e pemës?”

“Teknologjia e telefonit inteligjent që ne mbajmë në xhep çdo ditë – përfshin disa mjete mjaft të sofistikuara që janë të dobishme për mbledhjen e të dhënave. Dhe kështu kur kuptuam që teknologjia kishte përparuar mjaftueshëm, ne ishim në gjendje t’i kombinonim ato në një instrument për të përfshirë publikun në mbledhjen e të dhënave. “

Përdorimi i aplikacionit për Pemët frymëzoi të apasionuarën ndaj natyrës Candace Gossen për të organizuar ekskursione në pyjet e malitTabor, në Portland të Oregonit dhe për t’i angazhuar ata.

LEXO EDHE:  NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

“Unë kam aplikacionin në telefonin që sjell me vete, shpjegoj se çfarë po bëjmë; jo vetëm që flasim për efektin e pemëve, por flasim edhe për mënyrën se si ecim së bashku dhe ndajmë këtë informacion me pjesën tjetër të botës”, thotë Candace Gossen, mësuese dhe pjesëmarrëse në programin GLOBE Observer.

Më shumë se 120 vende po marrin pjesë në program deri tani me pjesëmarrësit që e vlerësojnë rolin e tyre si shkencëtarë vullnetarë.

“Kam parë që studentëve të të gjitha moshave u pëlqen të jenë pjesë e projektit më të madh, kur ata analizojnë pemën, ata duan të shohin idetë e tyre dhe kontributin në faqen e internetit që të shohin që kanë sjellë ndryshim megjithëse mund të jetë i vogëlm që ata po ndihmojnë në monitorimin e shëndetit të Tokës, dhe kjo është kuptimplotë për ta”, thotë profesorja Haney./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  “Nga bebja në bebe”/ Kryemadhi shpjegon mekanizmin financiar për çdo foshnjë që lind

LEXO EDHE:  Do t’iu transferojnë në një botë tjetër/ Pamjet më mahnitëse natyrore

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Shoqërimi dhe takimet rastësore rrit konsumin e alkoolit tek të rinjtë, sipas një studimi të ri. Studiuesit në Uashington anketuan më shumë se 700 të rinj mbi statusin e tyre të marrëdhënies, zakonet e takimit dhe përdorimin e alkoolit gjatë dy viteve.  Ata zbuluan se kur ishin më të interesuar të shoqëroheshin dhe të dilnin rastësisht, ata kishin tendencë të pinin më shumë pije alkoolike.

Por kur ata ishin në marrëdhënie serioze, jo të interesuar për takime ose i jepnin më pak rëndësi miqësisë, përdorimi i tyre i alkoolit ishte dukshëm më i ulët. Kur jemi në takim, alkooli lehtëson marrëdhëniet romantike dhe seksuale, thonë ekspertët dhe ka të ngjarë të lehtësojë ato takime të para të vështira përtej tryezës së darkës.

Por gjetjet e studimit janë potencialisht shqetësuese, pasi ato sugjerojnë që të rinjtë që po shkojnë shpesh me takime po godasin shishen. Dhe sipas hulumtimit të vitit 2018 , pirja e më pak se katër pijeve në një natë vë të rriturit e rinj në rrezik të sëmundjes së zemrës.Sipas profesorit Duckëorth, rezultatet janë të rëndësishme sepse të rriturit e rinj janë në një rrezik më të lartë të përdorimit të alkoolit se çdo grupmoshë tjetër.

‘Të kuptuarit se çfarë po ndodh në jetën e tyre me kalimin e kohës është shumë e dobishme nëse duam të zbusim përdorimin e alkoolit me rrezik të lartë,’ tha ajo. ‘Ne mund të përqendrohemi në ndërhyrje që ndihmojnë në edukimin e të rriturve të rinj në atë që i motivon sjelljet e tyre.

“Ne jemi duke kapërcyer përdorimin e alkoolit me kërkimin mbi zhvillimin në një mënyrë kuptimplotë që mund t’i ndihmojë njerëzit me të vërtetë”.

Për studimin, Profesor Duckëorth dhe ekipi i saj rekrutuan 752 të rinj të rritur që jetonin në zonën e Seattle dhe të moshës midis 18 dhe 23. Pak më shumë se gjysma e kampionit – 56 përqind – ishin femra. Studimi përdori një shembull të komunitetit që nuk ishte i kufizuar vetëm në studentët e kolegjit.

LEXO EDHE:  Astronautët e NASA-s flasin për Coronavirusin nga hapësira: Toka duket po aq mahnitëse

LEXO EDHE:  Do t’iu transferojnë në një botë tjetër/ Pamjet më mahnitëse natyrore

Për 24 muaj rresht, sondazhet vlerësuan përdorimin e tyre të alkoolit për muajin e kaluar, si dhe motivet e tyre të pirjes shoqërore, rëndësinë e miqësisë dhe statusin e takimit / marrëdhënies.

Të qenit në gjendje të shikonte sjelljen e të rriturve për një periudhë më të gjatë i lejoi ekipit hulumtues të shihte se si lidhej përdorimi i alkoolit në shoqërimin dhe marrëdhëniet.Meqenëse sondazhi gjurmonte njerëzit çdo muaj, ata mund të studionin ndryshimet ndërsa pjesëmarrësit lëviznin brenda dhe jashtë statuseve të ndryshme të marrëdhënieve.

Gjithashtu, nëse periudha e vlerësimit kufizohej në tre muaj gjatë verës, për shembull, rezultatet mund të ishin anuar nga një tendencë më e madhe për të pirë kur moti është i mirë ose studentët janë me pushime.E rëndësishmja, kur pjesëmarrësit ishin vetëm, ata u ndanë në dy grupe – pavarësisht nëse ata dilnin rastësisht ose jo interesantë në takime.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që të rinjtë në marrëdhënie kanë tendencë të pinë më pak sesa beqarë, por ato studime nuk e ndanë termin ‘beqar’ në dy grupe të veçanta bazuar në faktin nëse të rriturit e rinj ishin të interesuar për takime.

Rezultatet zbuluan se ky dallim tregoi një ndryshim të rëndësishëm në përdorimin e alkoolit – datatorët e rastësishëm pinin më shumë pije alkoolike sesa ata që nuk datonin. Por studimi gjithashtu zbuloi se ‘rëndësia më e madhe mesatare e miqësisë ishte e lidhur me pirjen e më shumë pijeve’. Me fjalë të tjera, thjesht të qenit më i gatshëm për të shkuar dhe për të parë miqtë çon në konsum më të fortë, sugjeron studimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE