Connect with Us

Paralajmëron Ngjela/ “Shqipëria do jetë vendi kryesor i Ballkanit Perëndimor në konfliktin NATO- Rusi”

Politikë

Paralajmëron Ngjela/ “Shqipëria do jetë vendi kryesor i Ballkanit Perëndimor në konfliktin NATO- Rusi”

Publikuar

-

Paralajmëron Ngjela/ “Shqipëria do jetë vendi kryesor i Ballkanit Perëndimor në konfliktin NATO- Rusi”

Avokati Spartak Ngjela ka paralajmëruar se Shqipëria do të jetë vendi kryesor i Ballkanit Perëndimor në konfliktin midis NATO-s dhe Rusisë.

Ngjela thotë se historia po përsërit vetveten dhe se Shqipëria dhe shqiptarët janë domosdoshmëri për politikën amerikane.

Ai ngre aludimet se Rusia ka dashur të manipulojnë zgjedhjet edhe në Shqipëri, por pretendon se nuk ia arritën qëllimit.

Për këtë rezultat avokati mendon se ka pasur gisht Amerika. Sipas tij, tani gjithçka është e garantuar dhe progresi shqiptar drejt evolucionit të vet historik gjithëshqiptar është i sigurt.

“Koha e solli sërish: Shqipëria do të jetë vendi kryesor i Ballkanit Perëndimor në konfliktin midis NATO-s dhe Rusisë.

Shqiptarët, edhe një herë në histori, do të jenë të domosdoshëm për politikën amerikane.

l.

Historia përsërit vetveten, kjo tani është një aksiomë historike e provuar, sepse çdo cikël historik është përsëritës. Kurse pozicioni gjeografik i Shqipërisë ka qenë dhe është pikë strategjike në konfliktin global. Sot Shqipëria është një qendër gjeopolitike e rëndësisë së veçantë, për historinë botërore .

Ishte presidenti amerikan John Fitzgerald Kennedy në vitin 1961, i dyti president i Shteteve të Bashkuara, mbas presidentit Ëillson, që i tha kryeministrit ruso-sovjetik, Nikita Hrushov: “Shqipëria nuk preket”. Dhe Hrushovi iu përgjigj: “Unë iki nga Vlora”; në një kohë kur ai kishte në Pashaliman flotën më të madhe në Mesdhe.

Po sot?

Edhe sot është e njëjta situatë. Shqipëria dhe shqiptarët janë domosdoshmëri për politikën amerikane, dhe ky fakt i sjell shqiptarëve sërish historinë e lavdisë së tyre, lavdi kjo e cila ka filluar me Aleksandrin e Madh; ka vijuar me Pirron e Epirit, ka ecur në një histori luftërash dhe mbijetese kundër dyndjeve sllave; ka vijuar me rezistencën e madhe kundër genocidit antishqiptar serb dhe grek; ka triumfuar në luftërat kastriotiane me heroin kombëtar dhe evropian njëherësh, Gjergj Kastriot Skënderbeun; dhe ka rifilluar triumfin e vet arbëror me luftën e Kosovës.

Ishte këtë herë gjenialiteti i presidentit amerikan Bill Klinton, në vitin 1999, që çliroi Kosovën nga pushtimi serb. Përsëri një president amerikan.

LEXO EDHE:  Shifrat në shtetin fqinj/ Paralajmëron ministri i Shëndetësisë: Vjeshta mund të sjellë rreziqe

ll.

Janë 22 vjet të triumfit shqiptar, por edhe një agresivitet i madh i Serbisë, me çdo mjet kundër shqiptarëve. Gjithë llumi antihistorik u bashkua për të ndaluar evolucionin arbëroro-shqiptar në evolucionin e vet historik. U sulën të gjithë me çdo mjet: hapën e ndërtuan xhami e blenë hoxhallarë antishqiptarë, të cilët thonin “ne nuk jemi arbërore”; u hodhën kundër Gjergj Kastriotit, e quajtën atë serb me agjenturën e tyre në Shqipëri e në Kosovë; madje në Kosovë filoserbët e paguar shqiptarë donin ta hiqnin nga sheshi monumentin e tij; rishkruan historinë fals të Shqipërisë. Beogradi dhe Moska paguan në Tiranë pseudo-analistë, tani të skeduar të gjithë nga politika amerikane, që u ngritën hapur kundër shqiptarizmit; blenë televizione dhe gazetarë; por nuk bënë dot asgjë.

Gjatë gjithë kësaj kohe; aleati ynë i madh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, qeshte dhe tallej me palaçot e Tiranës, të Beogradit e të Moskës, derisa morën si bazë ushtarake aeroportin historik të Kuçovës dhe, befas, organizuan dhe filluan në Shqipëri stërvitjen ushtarake më të madhe në rajon, e gjitha me synim kundër Rusisë. Tani të gjithë e kanë qepur. Janë të trembur.

Në fakt kishin edhe një shpresë me zgjedhjet e 25 prillit, aq sa ambasadori i Rusisë në Tiranë e tha hapur: “Presim ndryshimin politik”. Siç duket kanë dashur të manipulojnë zgjedhjet edhe në Shqipëri. Por thyhen hundet.

Asgjë nuk bënë dot. Dhe asgjë nuk mund të bëjnë. Forcat ushtarake amerikane nuk kanë ardhur kot sot në Shqipëri. Gjithçka tani është e garantuar.

Progresi shqiptar drejt evolucionit të vet historik gjithëshqiptar, sot është i sigurt. Dhe gjithçka po ecën paralel me reformën antikorrupsion në Shqipëri, e cila, po pritet që të likuidojë me ligj të gjithë korrupsionin e lartë shtetëror.

Korrupsioni i lartë shtetëror sot është kundër progresit shqiptar, në Shqipëri dhe në Kosovë, por tani ai është drejt fundit të tij të sigurt”, shkruan Ngjela në rrjette sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Thirrja e fortë e gazetarit/ Të investojmë në arsim, kulturë, ndryshe nuk do të ngrejmë kokë kurrë”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kiki aka lëshuar një apel të fortë në lidhje me investimet në arsim dhe kulturë.

Duke hequr paralele mes një aktiviteti një grup fëmijësh të Qendrës së Kulturës për Fëmijë dhe“aktorëve” e programit televiziv “Përputhen”, Kikia ka dhënë alarmin se duhet reaguar sa më parë.

Të investojmë në arsim dhe kulturë, ndryshe nuk do të ngrejmë kokë kurrë

Fundjavën e kaluar, me një grup fëmijësh të Qendrës së Kulturës për Fëmijë, isha në Vilë Bashtovë. Vizituam kalanë dhe fëmijët mësuan për historinë e saj. Me të drejtë pyetën, se përse një kala në fushë, kur kalatë janë mësuar ti shikojnë në maja kodrash.

Pak ditë më pas vizituam një shtypshkronjë, ku fëmijët panë më sytë e tyre të gjithë ciklin që ndjek prodhimi i një libri. Dhe në fund, shumica thanë: Sa punë u dashka për një libër dhe në shpesh i grisim pa u menduar fare.

I solla këto dy episode nga puna me fëmijët, pasi nuk më hiqet nga mendja turma histerike në Shkodër që vraponte të takonte idhujt e ditësve të sotme, “aktorët” e programit televiziv “Përputhen””, shkruan Kikia në rrjetet sociale.

Kush e ka fajin?”, pyet më tej gazetari.

Në një shkrim të mëparshëm për këtë temë, shumë njerëz komentuan duke akuzuar shoqërinë, ndërsa shumë të tjerë, akuzonin median që prodhon kësi realitetesh të deformuara, e që shndërrohen në modele për rininë.

Në fakt unë do të thoja se faji është kolektiv, familja, shkolla, shoqëria, media…

 Por më i madh është i qeverisjeve, veçanërisht gjatë tri dekadave të fundit, për shkak të mungesës së largpamësisë. Sepse gjeneratat nuk formësohen me një mandate qeverisës, sado të investosh.

Një gjeneratë nuk është një pallat, që po të  kesh paratë e bën për një vit.

I shikoj ministra e deputetë që kapardisen para kamerave e flasin për zhvillim, edhe kur shtrohen 100 metra rrugë, kur hapen 100 metra kanal, kur mbillen 10 pemë, kur ndërtohet ndonjë urë etj.

Po, duhen edhe rrugët, edhe kanalet, edhe urat e autostradat…

Por më parë duhet të investohet në arsim, jo thjeshtë në shkolla, ndërtesa e çati të reja, por në cilësinë e arsimit, dhe në kulturë.

Duhet të civilizojmë, arsimojmë dhe kulturojmë fëmijët dhe rininë, ndryshe do të jemi përherë lagja më e prapambetur e rajonit dhe Europës. Ashtu siç ishim dikur, lagja më e prapambetur, e degraduar, më e varfër, më e pistë dhe më injorante e Perandorisë Osmane”, shkruan gazetari Mentor Kikia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama publikon pamjet nga stadiumi i Kukësit/ Bën premtimin e radhës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar pamje nga punimet në stadiumin e Kukësit.

Sipas Ramës po punohet me ritme të shpejta që në Shtator stadium të jetë gati me kushte dinjitoze.

 “Mirë mëngjes  dhe me punën që po ecën me ritme të shpejta për stadiumin e ri të Kukësit, që në shtator të jetë gati me kushte dinjitoze për ekipin e qytetit, ju uroj një ditë të mbarë’, shkruan Rama në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  “Më ranë në qafë”/ Rosela Gjylbegu flet për konfliktet me vip-at

LEXO EDHE:  Shifrat në shtetin fqinj/ Paralajmëron ministri i Shëndetësisë: Vjeshta mund të sjellë rreziqe

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Shifrat në shtetin fqinj/ Paralajmëron ministri i Shëndetësisë: Vjeshta mund të sjellë rreziqe

LEXO EDHE:  Presidenti Trump i sigurt për fitore/ Biden do përgjigjet për mashtrimin zgjedhor

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE