Connect with Us

Zgjedhjet e 25 prillit/ Anëtari i KAS: Rezultati do certifikohet përfundimisht deri në qershor

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Anëtari i KAS: Rezultati do certifikohet përfundimisht deri në qershor

Publikuar

-

Zgjedhjet e 25 prillit/ Anëtari i KAS: Rezultati do certifikohet përfundimisht deri në qershor

Anëtari i Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve (KAS), Ledio Braho, ka deklaruar se rezultati i zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit do të vuloset përfundimisht nga mesi i muajit qershor.

Në një intervistë për Report Tv, Braho tha se bashkë me shqyrtimin e ankimimeve të opozitës, rezultati do të certifikohet gjatë qershorit.

“Parashikoj që së bashku me Kolegjin Zgjedhor, rezultati i 25 prillit mund të shkojë deri nga mesi i qershorit, që mund të certifikohet përfundimisht”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Largimet nga LSI/ Vasili: E kanë shëndoshur partinë, plehrat janë ato që digjen gjithmonë

Ndërkohë, kujtojmë se opozita e Lulzim Bashës ka ankimuar zgjedhjet me pretendimin se gjatë procesit të numërimit janë manipuluar votat si dhe janë blerë, dhënë favore apo kërcënuar apo  qytetarët në këmbim votës.

KAS deri më tani ka rrëzuar kërkesën e PD-së dhe LSI-së për disa qendra dhe po shqyrton për qendrat e tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Karnavalet e Korçës/ Rama e nis ditën me festë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama e nisur ditën me festë. Ai e ka uruar mirëmëngjesin me një video nga Karnavalet e Korçës.

Mirëmëngjes  dhe me festën e rilindur të Karnavaleve në Korçën turistike, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama në rrjete sociale.

Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnavaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar.

LEXO EDHE:  “PD të shohë veten”/ Balla: Basha ka humbur vota nga LSI

LEXO EDHE:  Largimet nga LSI/ Vasili: E kanë shëndoshur partinë, plehrat janë ato që digjen gjithmonë

Në 10 prill të vitit 1994, në Korçë organizohet Festivali i Parë Ndërkombëtar i Karnavalit në Shqipëri.

Një vit më pas organizohet Festivali i dytë Ndërkombëtar i Karnavalit me përmasa akoma më të mëdha. Që nga ky vit dhe deri në vitin 2008, grupi i Karnavaleve të Korçës është përfaqësuar në një sërë festivalesh ndërkombëtare të organizuara në vende të ndryshme europiane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  “Po ushqehen me gjoba si banda”/ Rudina Hajdari: Administrata s’duhet të jetë fole militantësh

LEXO EDHE:  Kryesia e PD skualifikon 5 kandidatë nga gara/ Reagon ashpër Indrit Hoxha: Akt komunist

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha imitues i Ramës”/ Nishani me superlativa për Berishën: Model i integritetit moral

Publikuar

-

Nga

Përfaqëson minorancën në PD”/ Nishani liston ‘dështimet’ e Bashës

Ish presidenti Bujar Nishani ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non-grata të Sali Berishës.

“Unë mund të them se personalisht jam person që kam një histori konkrete me Sali Berishën, unë ministër ai kryeministër, unë president ai kryeministër unë dhe Basha kemi eksperienca konkrete dhe kjo ka qenë eksperienca që tregoi se Berisha ishte person model i integritetit moral dhe institucional.

Unë bëj avokatin e Berishës por ajo që dua të them është së në ‘97 fati i Berishës ishte në zgrip dhe askush nuk e mendonte se ai do të kthehej më në politikë. Berisha dhe çdo person tjetër ka mundësi që të adoptojë sjelljen me dinamikën që pëson politika.

LEXO EDHE:  “Kërcime nga belaja”/ Rama ironizon Metën dhe Kryemadhin: Hyrja pa pagesë, fikni celularin

LEXO EDHE:  Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapura

PD në shtatorin që vjen kthehet në parlament me të njëjtën forcë elektorale që ishte në 2019 kur iku nga parlamenti. Nuk më duhet Edi Rama miniaturë në PD por më duhet një person që sjell risi, është imitues i keq i Ramës.

Ndërkohë nëse Berisha do të dënohej nga një gjykatë shqiptare duhet që të distancohet dhe nga partia”, ka thënë Nishani/CNA.al

LEXO TE PLOTE