Connect with Us

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Lamallari: Njollosi procesin zgjedhor

Politikë

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Lamallari: Njollosi procesin zgjedhor

Publikuar

-

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Lamallari: Njollosi procesin zgjedhor

Zëvendës ministri i Brendshëm Besford Lamallari ka folur rreth vrasjes së Pjerin  Xhuvanit në Elbasan dhe sipas tij, kjo ngjarje njollosi procesin zgjedhor.

Ai në një intervistë për News 24 u shpreh se politika ka ndërhyrë gjithmonë në procesin zgjedhor dhe thekson se në këto zgjedhje ka patur nxitje dhune dhe sipas tij, njerëzit janë përdorur si ‘mish për top’. Lamallari shton se Elbasani ka një kriminalitet normal prej 7 %.

 “Për një muaj isha në postin e titullarit në Ministrinë e Brendshme. Detyrën e mora në kohë zgjedhjesh dhe MB është akuzuar në tërësi se përfshihet në zgjedhje, por garantoj se strukturat tona nuk kanë përfshirje të asnjë lloji. Subjektet politike vazhdojnë me akuzat, edhe pse Policia e Shtetit vlerësohet edhe nga organizmat ndërkombëtarë. Çdokush që ka diçka ndaj policisë, mund të shkojë në SHÇBA ose në Prokurori.

Ngjarja ishte kriminale në Elbasan, që për fat të keq njollosi procesin zgjedhor. Ishte reminishencë e së shkuarës, ku politika përherë ka ndërhyrë në procese zgjedhore. Ka pasur nxitje dhune, apo përdorimi i njerëzve si mish për top ose krijimi i strukturave që nuk janë normale për Shqipërinë e 2021. Elbasani ka një kriminalitet normal, diku tek 7 përqind”, tha Llamallari./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Karnavalet e Korçës/ Rama e nis ditën me festë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama e nisur ditën me festë. Ai e ka uruar mirëmëngjesin me një video nga Karnavalet e Korçës.

Mirëmëngjes  dhe me festën e rilindur të Karnavaleve në Korçën turistike, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama në rrjete sociale.

Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnavaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar.

LEXO EDHE:  Basha viziton të strehuarit në hotelet e llixhave në Elbasan/ Mirënjohje për zemërgjerësinë

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zbardh vrasjen/ Xhuvani e kishte shtëpinë 200 metra nga vendi i ngjarjes

Në 10 prill të vitit 1994, në Korçë organizohet Festivali i Parë Ndërkombëtar i Karnavalit në Shqipëri.

Një vit më pas organizohet Festivali i dytë Ndërkombëtar i Karnavalit me përmasa akoma më të mëdha. Që nga ky vit dhe deri në vitin 2008, grupi i Karnavaleve të Korçës është përfaqësuar në një sërë festivalesh ndërkombëtare të organizuara në vende të ndryshme europiane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Panik në Elbasan/ Dyqani pëpihet nga flakët, rrezikohen disa banesa

LEXO EDHE:  Grabiti 4 banesa/ Arrestohet 21 vjeçari

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha imitues i Ramës”/ Nishani me superlativa për Berishën: Model i integritetit moral

Publikuar

-

Nga

Përfaqëson minorancën në PD”/ Nishani liston ‘dështimet’ e Bashës

Ish presidenti Bujar Nishani ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non-grata të Sali Berishës.

“Unë mund të them se personalisht jam person që kam një histori konkrete me Sali Berishën, unë ministër ai kryeministër, unë president ai kryeministër unë dhe Basha kemi eksperienca konkrete dhe kjo ka qenë eksperienca që tregoi se Berisha ishte person model i integritetit moral dhe institucional.

Unë bëj avokatin e Berishës por ajo që dua të them është së në ‘97 fati i Berishës ishte në zgrip dhe askush nuk e mendonte se ai do të kthehej më në politikë. Berisha dhe çdo person tjetër ka mundësi që të adoptojë sjelljen me dinamikën që pëson politika.

LEXO EDHE:  Grabiti 4 banesa/ Arrestohet 21 vjeçari

LEXO EDHE:  Grabiti 4 banesa/ Arrestohet 21 vjeçari

PD në shtatorin që vjen kthehet në parlament me të njëjtën forcë elektorale që ishte në 2019 kur iku nga parlamenti. Nuk më duhet Edi Rama miniaturë në PD por më duhet një person që sjell risi, është imitues i keq i Ramës.

Ndërkohë nëse Berisha do të dënohej nga një gjykatë shqiptare duhet që të distancohet dhe nga partia”, ka thënë Nishani/CNA.al

LEXO TE PLOTE