Connect with Us

Kryeqyteti italian vishet verdhekuq, Roma mposht Lazion

Seria A

Kryeqyteti italian vishet verdhekuq, Roma mposht Lazion

Publikuar

-

Roma ka dalë triumfuese nga derbi i kryeqytetit ndaj Lazios duke fituar pastër 2-0. Ndonëse ka humbur shpresat për Ligën e Kampionëve, ekipi verdhekuq ka arritur të triumfojë në mënyrë komode ndaj rivalit të urryer të qytetit, Lazios, në derbin e qytetit të ashtuquajtur “Derby della Capitale”.

“Giallorossët” ishin më të mirë në këtë takim dhe këtë e treguan që nga fillimi i ndeshjes. Mkhitaryan shënoi gol pas një asisti nga Dzeko në min 42’ për ti dhënë avantazhin skuadrës. Pjesa e parë përfundoi me avantazhin e Romës.

Në këtë takim luajti nga minuta e parë edhe Vedat Muriqi i cili u zëvendësua në min 60’. Për goditjen përfundimtare, u kujdes spanjolli Pedro i cili shënoi një gol fantastik në min 78’. Rezultati përfundimtar, Roma 2-0 Lazio./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ronaldo nuk e përjashton largimin nga Juventusi: Çfarëdo të ndodhë, do jetë për më mirë

Publikuar

-

Nga

Në konferencën për shtyp prag ndeshjes me Hungarinë ditën e nesërme, kapiteni i Portugalisë Kristiano Ronaldo gjeti rastin dhe ju përgjigj pyetjeve të gazetarëve për të ardhmen e tij.

Ronaldo i habiti të gjithë duke u shprehur se çfarë do që të vijë do të jetë më mirë duke hedhur aludime të shumta mbi një largim të tij nga Juventusi.

“Unë kam luajtur në nivele të larta për 18 vjet, prandaj nuk më bëjnë përshtypje thashethemet. Çfarëdo që të ndodhë, do të jetë për më mirë. Pavarësisht nëse qëndroj apo largohem nga Juventusi, kjo nuk është gjëja më e rëndësishme për momentin.

Unë jam përqendruar në ekipin tim kombëtar, sepse nuk luajmë në një kompeticion të kësaj madhësie çdo ditë Megjithëse është Kampionati Europian i pestë për mua, më duket sikur është i pari”, e mbylli fjalën e tij Ronaldo.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Heroi absolut i Europianit, Milani gati t’i besojë shiritin Simon Kjaerit

Publikuar

-

Nga

Me gjestin e tij që kontribuoi për t’i shpëtuar jetën Eriksen, Simon Kjaer është kthyer në një hero për të gjithë planetin e futbollit dhe tani edhe te Milani dhe tifozët e tij duan t’i japin mirënjohjen e duhur.

Siç raportojnë mediat italiane, duket se është marrë tashmë vendimi për t’i dhënë shiritin e kapitenit të kuqezinjëve për sezonin e ardhshëm.

Pas episodit të Eriksen në mënyrë publicitare në rrjetet sociale njerëzit vlerësuan mbrojtësin danez duke bërë thirrje që të bëhej kapiteni i Milant, një zë popullor që klubi duket se ka vendosur ta dëgjojë.

Në pritje për të kuptuar se cila do të jetë e ardhmja e Alessio Romagnolit, i cili që prej 2018-ës mban gradën e përfaqësuesit të grupit në dhomat e zhveshjes, trajneri Pioli dhe pjesa tjetër e skuadrës do të përballen me këtë çështje sapo të rinisin përgatitjet, por duket se Kjaer gëzon që tani gjykimin pozitiv të gjithë ambientit.

Ky do të ishte vlerësimi i duhur jo vetëm për sjelljen e tij gjatë episodit të Eriksen, por edhe për një lojtar që po demonstron aftësi prej lideri brenda dhe jashtë fushe.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Strakosha dhe Berisha mund të transferohen të dy te ekipi i Serisë A

Publikuar

-

Nga

Etrit Berisha dhe Thomas Strakosha, prej disa vitesh duelojnë në distancë për një vend në katërkëndorin kuqezi, duke u alternuar nga trajnerët që janë ulur në këto vite në bankinë. Sigurisht, e ardhmja i përket Strakoshës, por Berisha për momentin po paraqitet shumë mirë, ndaj tekniku Reja aktualisht ka zgjedhur këtë të fundit si portierin titullar në radhët e kuqezinjve.

Por ky rivalitet duket se në këtë verë do të shkojë përtej atij brenda ekipit kombëtar. Sipas mediave italiane, një nga klubet e Serisë A ka zgjedhur pikërisht dy shqiptarët si alternativat më të mundshme për katërkëndorin e tij. Bolonja pret largimin e Skorupskit gjatë verës dhe trajneri Sinisha Mihajloviç ka piketuar Berishën e Strakoshën si ata emra të cilët mund të ndihmojnë ekipin e tij të përballojë vazhdimësinë në Serinë A.

Berisha duket opsioni që mund të arrihet më lehtë, për faktin se ai kërkon të largohet nga SPAL në Serinë B dhe ka një kosto të kartonit shumë më të ulët. Ndërsa operacioni për afrimin e Strakoshës është pak më i komplikuar, për vetë kërkesat që ka Lacio, edhe pse portieri është i ndërgjegjshëm se me Sarrin në stol, mundësia për të qenë titullar para Pepe Reinas është shumë e vogël.

LEXO TE PLOTE