Connect with Us

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Teknologji

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Publikuar

-

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Instagram ka bashkëpunuar me një organizatë bamirësie të shëndetit mendor për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e besimit të trupit tek burrat.

Gjiganti i mediave sociale në pronësi të Facebook do të punojë me CALM për të hapur një bisedë rreth asaj se si shëndeti mendor i meshkujve dhe dismorfia e trupit janë goditur nga bllokimi .

Një sondazh i 2,000 burrave të moshës 16 – 40 vjeç i porositur nga Instagram zbulon se më shumë se gjysma (58 përqind) janë ndjerë negativisht për trupin e tyre si rezultat i pandemisë.

LEXO EDHE:  Pandemia e koronavirusit dhe një verë protestash

Ndërkohë, 48 përqind e të anketuarve thonë se shëndeti i tyre mendor ka vuajtur si rezultat i asaj se si ndihen për trupin e tyre.Instagram ka pësuar disi një revolucion kulturor në kohët e fundit me një shtytje të konsiderueshme drejt pozitivitetit të trupit.

Shumë nga postimet e fotosopuara në pozat artificiale që janë prodhuar nga ndikuesit janë zëvendësuar nga një përmbytje e imazheve natyrore, të shoqëruara me hashtags të tilla si # selflove.

Por ndërsa gratë e kanë përqafuar kryesisht këtë ndryshim, lëvizja nuk ka arritur ende tek burrat./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Zbulohet data e lançimit të Iphone 13/ Ja kur do të mund ta kini në dorën tuaj

Publikuar

-

Nga

Apple po përgatitet për të lançuar një tjetër celular me shumë karakteristika të reja.

Adhuruesit e teknologjive po përpiqen të zbulojnë sekretet e tij, dhe ne mendojmë se dimë një të madhe: datën e lëshimit të iPhone 13.

Ashtu si mekanizmi i orës, Apple lëshon një iPhone të ri (ose katër) çdo vit. Vitin e kaluar Apple prezantoi iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max. Dhe këtë vit ne po presim iPhone 13.

Apple nuk e ka konfirmuar ende publikisht iPhone 13, por do të ishte një tronditje totale nëse firma nuk do ta zbulonte atë këtë shtator.

E rëndësishmja, Apple është një krijesë e zakonit, duke iu përmbajtur një modeli të qartë për lëshimet e iPhone çdo vit.

LEXO EDHE:  Bjondina do t’iu lërë pa mend me pozat e saj/ Fotot më mahnitëse të modeles së njohur

LEXO EDHE:  Kida vjen e nxehtë në foton e fundit/ Mbulon gjoksin me gjethe dhe shpërthen rrjetin

Ngjarja e madhe e nisjes zhvillohet gjithmonë në shtator dhe zakonisht bie në fillim të muajit – të martën ose të mërkurën. Këtë vit, ne do të presim që Apple të zbulojë iPhone 13 të martën, 14 shtator ose të mërkurën, 15 shtator.

Para-porositë ndoshta do të bëhen të disponueshme të Premten, 17 Shtator.

Dhe data aktuale e lëshimit mund të bjerë të Premten, 24 Shtator.

Sigurisht, Apple mund të ndryshojë teknikën e saj këtë vit dhe të na befasojë plotësisht. Në çdo rast, ne nuk dimë shumë për iPhone 13./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Vjedhin të dhënat tuaja/ Largoni menjëherë këto aplikacione nga Android

Publikuar

-

Nga

Joker është kthyer. Joker, është virusi që jo vetëm mbledh të dhëna nga përdoruesit e Android, por gjithashtu vjedh para dhe më shumë.

Virusi u zbulua së fundmi në tetë aplikacione Android të renditura në Google Play Store nga Quick Heal Security Labs të cilat e raportuan atë te Google dhe aplikacionet e prekura u hoqën. Virusi Joker është i rrezikshëm sepse mund të vjedhë të dhënat personale të përdoruesve, listat e kontakteve, informacionin e pajisjes, mesazhet, të bëjë thirrje telefonike dhe më shumë.

LEXO EDHE:  Pandemia e koronavirusit dhe një verë protestash

LEXO EDHE:  Bukuroshja amerikane me linjat perfekte/ Kjo është modelja më e ëmbël që keni parë

Aplikacionet e infektuara janë:

Auxiliary Message

Fast Magic SMS

Free CamScanner

Super Message

Element Scanner

Go Messages

Travel Wallpapers

Super SMS

Nëse keni ndonjë nga këto aplikacione në telefonin tuaj Android, duhet t’i çinstaloni ato menjëherë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp nuk ndalet me ndryshimet/ Ja çfarë i shtohet aplikacionit

Publikuar

-

Nga

WhatsApp nuk ndalet me ndryshimet/ Ja çfarë i shtohet aplikacionit

WhatsApp po sjell një ndryshim të madh në aplikacion. Aplikacioni po shton dyqane.

Tanimë do të jeni në gjendje të blini artikuj në aplikacionin e bisedës.

WhatsApp nisi si një aplikacion mesazhesh në vitin 2009.

Por përfundimisht u ble nga Facebook në 2014 dhe që prej asaj kohe është përditësuar në mënyrë të vazhdueshme me veçori shtesë.

LEXO EDHE:  Ka vaksinuar mbi 3.4 milionë banorë/ Izraeli nis lehtësimin e masave

LEXO EDHE:  Ka vaksinuar mbi 3.4 milionë banorë/ Izraeli nis lehtësimin e masave

Më e fundit është “Dyqanet”, e cila lejon bizneset të ofrojnë dyqanet virtuale në shërbim të qytetarëve.

Nuk është një surprizë e madhe, duke pasur parasysh që aplikacionet Facebook dhe Instagram tashmë kanë funksionalitetin e blerjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE