Connect with Us

6 mijë të shëruar nga COVID-19 në javë/ Alimehmeti tregon se çfarë po ndodh me rënien e shifrave

Shëndeti

6 mijë të shëruar nga COVID-19 në javë/ Alimehmeti tregon se çfarë po ndodh me rënien e shifrave

Publikuar

-

6 mijë të shëruar nga COVID-19 në javë/ Alimehmeti tregon se çfarë po ndodh me rënien e shifrave

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar një ulje të ndjeshme të rasteve me Covid në ditët e fundit, ndërsa raportet nxjerrin dhe një përgjysmim të rasteve aktive.

Deri më 7 maj numri i rasteve aktive me COVID-19 ishte 13.916 ndërsa 7 ditë më vonë në 14 maj raportohen rreth 6 mijë infektime më pak ose 7407 raste aktive.

Këto shifra janë komentuar dhe nga mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, që sipas të nuk përputhen me trendin e infektimeve ditore për periudhën dy mujore prill-maj 2021.

“Rastet po bien, do vazhdojnë të bien, sepse kemi parasysh që ne tashmë kemi rreth dy javë që rastet e reja nuk janë më shumë se 100. Që do të thotë që këto raste që po shërohen kanë dalë nga database ndoshta mund të kenë qenë shumë lehtë dhe s’kanë pasur kontakt me mjekun e familjes dhe kanë qëndruar si pozitiv aty. Rëniet me 800-1000  kur ndërkoh që deri para pak javësh nuk i kemi pas rastet me 800-1000 do të thotë që këto kanë edhe më tepër kohë. Pra situata është dhe më e ulët në krahasim sesa nga ajo që shihet nga kurba e rasteve aktive.

Jemi qartësisht drejt fundit të valës së dytë, pra ky është pothuajse sheshim në një shoqëri pothuajse totalisht të hapur”, theksoi Alimehmeti në një prononcim për News 24./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Shqipëria mundi pandeminë/ Epidemiologu Fabian Cenko flet për imunizim të popullatës

Publikuar

-

Nga

“Shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar”.

Kështu ka deklaruar epidemiologu Fabian Cenko i ftuar në “ABC e Mëngjesit”.

Tashmë prej 2 muajsh duke parë këtë trend dhe duke parë të dhënat kemi një qarkullim shumë të ulët të virusit.

Problemi është i thjeshtë qarkullimi i ulët i virusit ose se virusi nuk ka hyrë akoma që kjo bie, ose virusi qarkullon njerëzit e mundësojnë këtë qarkullim, por janë imunë ose sepse je infektuar dhe e ke kaluar, ose je vaksinuar.

Mendoja që aktiviteti zgjedhor në fund të prillit do të jepte pasoja, ose do mbushte ca xhepa të zonave që ishin prekur më pak. Por nuk ndodhi dhe kjo tregon që kemi një proces imunizimi të popullatës kokëfortë që është aty ”, është shprehur ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Publikuar

-

Nga

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Ju e dini që një zemër e shëndetshme përfshin më shumë sesa thjesht ushtrime të shumta. Por kur bëhet fjalë për krijimin e një diete që mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit tuaj kardiovaskular, ju mund të anashkaloni një artikull të rëndësishëm ushqimor. Në fakt, nmund të zvogëloni ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së zemrës duke ngrënë një ushqim në veçanti dy herë në javë.

Të konsumosh kos më shumë se dy herë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës. Marrja e racioneve të rekomanduara mund të ulë rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës me 20 përqind.

Studiuesit nga Universiteti i Bostonit dhe Shkolla Mjekësore e Harvardit ekzaminuan të dhënat shëndetësore të më shumë se 55,000 grave me presion të lartë të gjakut midis moshave 30 dhe 55 dhe 18,000 burrave midis moshave 40 dhe 55. Secili pjesëmarrës mbajti një regjistër të dietës së tyre ditore dhe çdo diagnozë mjekësore, përfshirë sulmin në zemër, goditjen në tru ose gjendje të tjera.

LEXO EDHE:  Konfirmohen me Covid-19, gjashtë raste të reja në Krujë

LEXO EDHE:  “Nga dalin këta deputetë që nuk i njeh as partia e vet”/ Shehi: Në Shqipëri mafia dhe shteti janë bashkë

Studimi tregoi se pasi konsumuan dy herë në javë kos, 19 përqind e burrave kishin më pak të ngjarë të pësonin një sulm në zemër sesa ata që nuk konsumuan produktin e qumështit. Gratë panë një rënie edhe më të madhe, duke qenë 30 përqind më pak të ngjarë të përjetojnë urgjencën kardiake. Por si burrat ashtu edhe gratë që hanin kos rregullisht panë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës për 20 për qind.

Një studim i fundit gjithashtu zbuloi se pirja e qumështit rregullisht mund të jetë e mirë për zemrën tuaj. Kërkime të reja zbuluan se qumështi është një tjetër produkt shumë i mirë për shëndetin kardiovaskular./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Publikuar

-

Nga

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Shumë prej nesh nuk mund ta kalojnë ditën pa një filxhan kafe. Ka një arsye për këtë, natyrisht. Kafeina është një stimulues natyral që mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni vigjilent dhe të parandaloni shfaqjen e lodhjes, siç vë në dukje Healthline.

Por mbështetja te kafeja nganjëherë do të thotë të pish disa filxhanë çdo ditë dhe ndërsa kjo mund të jetë mirë deri në një pikë, konsumimi i tepërt i kafesë mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore. Një studim ka përcaktuar sasinë maksimale të kafesë që duhet të pini brenda një jave.

Njerëzit nën 55 vjeç nuk duhet të pinë më shumë se 28 filxhanë kafe në javë. Një studim i vitit 2013 i botuar në revistën Mayo Clinic Proceedings analizoi sesi konsumi i kafesë ndikon në shëndetin e njerëzve, në varësi të sasisë që ata konsumojnë. Studiuesit vëzhguan më shumë se 43,700 individë përgjithësisht të shëndetshëm që do të thotë se ata nuk kishin një histori paraprake të sulmit në zemër, goditje në tru ose kancer për një mesatare prej 17 vjetësh.

Gjatë periudhës së studimit, ndodhën 2.512 vdekje. Bazuar në këto rezultate, burrat dhe gratë nën moshën 55 vjeç që pinë më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë kishin një rrezik dukshëm më të lartë të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet sesa ata që nuk pinë kafe, me një rrezik më shumë se 50 për qind.

LEXO EDHE:  Tre ditë mbyllje në fundjavë?/ Rakacolli sqaron masat e reja kufizuese

LEXO EDHE:  “Nga dalin këta deputetë që nuk i njeh as partia e vet”/ Shehi: Në Shqipëri mafia dhe shteti janë bashkë

Sipas studimit, nuk kishte rezultate anësore me konsum më të lartë të kafesë për gratë 55 vjeç e lart, por kishte për burrat. Studiuesit zbuluan se burrat e të gjitha moshave kishin një rrezik prej 21 përqind të rritur të vdekshmërisë së të gjitha shkaqeve kur pinin më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë. Studiuesit kanë debatuar nëse kafeja është e mirë për të rriturit.

Kafeina është shpallur për përfitimet e saj shëndetësore në të kaluarën, por konsumi i tepërt ka qartë rreziqet e tij. Sipas studimit, kafeja ka efekte të mundshme anësore për shkak të aftësisë së kafeinës për të stimuluar çlirimin e hormonit epinefrin, për të frenuar aktivitetin e insulinës dhe për të rritur presionin e gjakut dhe nivelet e homocisteinës.

Studiuesit për studimin e vitit 2013 thonë se gjenetika mund të luajë gjithashtu një rol pse kafja mund të jetë e dëmshme gjë që mund të shpjegojë pse preken burrat e të gjitha moshave, por jo gratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE