Connect with Us

Gripi dhe Covid-19/ Basti i Novavax, dy vaksina në një

Shëndeti

Gripi dhe Covid-19/ Basti i Novavax, dy vaksina në një

Publikuar

-

Gripi dhe Covid-19/ Basti i Novavax, dy vaksina në një

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Kompania amerikane e bioteknologjisë ka kryer provat e para të kafshëve të një vaksine të vetme duke kombinuar ato që po zhvillon veçmas kundër gripit dhe Covid-19, me rezultatet fillestare pozitive.

👉Kjo vaksinë unike duhet të mbrojë nga gripi dhe Covid-19 . Kjo formule e Novavax përdor teknologji të ndryshme nga ajo e përdorur për vaksinat që tashmë janë licencuar gjerësisht në të gjithë botën. Është një e ashtuquajtur vaksinë “nën-njësi”, e bazuar në proteina që shkaktojnë një përgjigje imune, pa viruse.

👉Sipas kompanise,  ajo  ka kryer prova fillestare tek kafshët me vaksinën unike, me rezultate fillestare pozitive. Ajo e administroi këtë vaksinë që përmbante të dy produktet tek

furetët dhe hamsterët.

👉Kjo “ka shkaktuar përgjigje të forta kundër gripit A dhe B dhe mbrojtjes kundër SARS-CoV-2”, virusi që shkakton sëmundjen Covid-19, sipas  Novavax.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Rritet bilanci i viktimave në Greqi

👉Një gjë është e sigurt, kjo vaksinë nuk do të mbërrijë menjëherë. Novavax njoftoi të hënën vonesat në kërkesën e saj për autorizim për vaksinën e saj anti-Covid, e cila bëri që çmimi i aksionit të saj të binte në burse.

👉Novavax ishte zotuar të vinte në dispozicion të programit ndërkombëtar të vaksinimit anti-Covid, Covax, 1,1 miliardë doza të kandidatit të saj të vaksinës.

👉Kompania ka në plan të fillojë testimin mbi njerëz, fillimisht në një numër shumë të vogël, “deri në fund të vitit”.

🙏”Ata besojmë se kjo vaksinë e re kandidate, që rezulton nga një kombinim (…) mund të jetë një mjet i rëndësishëm në të ardhmen në luftën afatgjatë kundër këtyre dy viruseve të frymëmarrjes (Gripi & Covid 19)”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksinimi masiv kundër Covid-19/ Rama jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi masiv kundër Covid-19/ Rama jep lajmin e mirë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm të mirë pak minuta më parë lidhur me situatën shëndetësore.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Rama bën të ditur se që nga muaji janar deri më tani janë kryer 900 mijë vaksinime kundër Covid-19 në total.

Aktualisht po vijon vaksinimi masiv, ndërsa situata shëndetësore në vendin tonë është pozitive.

LEXO EDHE:  “Ballkani vatër infeksioni”/ Ramës nuk i del ‘inati’ me ministrin gjerman të Shëndetësisë

LEXO EDHE:  “Ballkani vatër infeksioni”/ Ramës nuk i del 'inati' me ministrin gjerman të Shëndetësisë

Sipas ministrisë së Shëndetësisë, ditën e sotme janë regjistruar vetëm 5 raste me Covid-19, ndërsa dje vetëm një rast.

Mjekët besojnë se në Shqipëri është arritur imunizimi i tufës, ndaj edhe nuk ka shumë raste infektimesh. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Efektiviteti dhe efektet anësore të vaksinave anti Covid/ Pse është më mirë të vaksinohesh

Publikuar

-

Nga

Efektiviteti dhe efektet anësore të vaksinave anti Covid/ Pse është më mirë të vaksinohesh

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Si të gjitha ilaçet, vaksinat Covid-19 ndonjëherë mund të shkaktojnë efekte anësore të lehta dhe, në raste shumë të rralla, komplikime serioze. Por ky rrezik mbetet shumë i ulët krahasuar me efektivitetin e vaksinave.

Vaksina per momentin :

Është më shumë se 90% efektive kundër formave të rënda.

Është një akt qytetar.

Eshte më mire te vaksinohesh per nje semundje infektive, sepse vaksinat funksionojnë në sistemin imunitar në të njëjtën mënyrë si infeksioni natyror, por ato nuk shkaktojnë sëmundje. Kjo shmang rrezikun e një sëmundjeje që mund të komplikohet ndërsa mbrohet kundër saj me vaksinim.

Mbrojtja nga vaksinimi është e dyfishtë: në të njëjtën kohë ne mbrojmë veten, por gjithashtu mbrojmë të tjerët dhe. Kemi shembullin e fruthit, kur e dimë që një person që ka fruth mund të transmetojë sëmundje në pesëmbëdhjetë ose njëzet njerëz të tjerë, ne e kuptojmë pse vaksinimi është mbrojtja më e mirë.

Disponueshmëria e një vaksine kundër Covid-19 nuk do të thotë fundi i mbikëqyrjes, përkundrazi!!

Monitorimi është një çështje kryesore për të garantuar efikasitetin e vaksinës në popullatë, dhe për të identifikuar çdo efekt anësor që mund të mos jetë vërejtur gjatë provave klinike, veçanërisht efektet e rralla (më pak se 1 në 1000) ose të vonuara.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave nga Covid-19/ Ndërron jetë një pacient në Sanatorium

LEXO EDHE:  Vaksinimi anti Covid/ Meta dekreton tre aktet normative të miratuara në Kuvend

Prandaj, edhe kur një vaksinë del në treg, ajo vazhdon të monitorohet dhe analizohet vazhdimisht, duke pasur parasysh zhvillimin e njohurive dhe përdorimin e saj në jetën e përditshme.

Me poshte me foto ne menyre skematike tregohet si procedohet me vaksinat.

Zhvillimi vaksines

Provat klinike

Survejanca

Të gjithë pacientët e vaksinuar mund të kenë efekte të padëshirueshme, por vaksinimi është i dobishëm vetëm për pacientët që do të ishin infektuar në mungesë të tij (duke përjashtuar efektin e mbrojtjes së popullatave). Nëse ky raport është më i lartë, përfitimet e pritura të vaksinimit do të jenë më të larta. Përkundrazi, nëse raporti është më i ulët, atëherë fitimet e pritshme do të jenë më të ulëta.

Efektet anësore serioze janë shumë të rralla dhe monitorohen dhe hulumtohen nga afër kur ndodhin.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si ndikojnë temperaturat e larta tek të vaksinuarit nga Covid?/ Specialistja e ISHP këshilla qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Si ndikojnë temperaturat e larta tek të vaksinuarit nga Covid?/ Specialistja e ISHP këshilla qytetarëve

Specialistja e ISHP, Iria Preza, është shprehur se temperaturat e larta që kanë përfshirë vendin ditë e fundit, nuk ndikojnë në shëndetin e personave që po marrin vaksinat kundër COVID.

Në një intervistë për report tv, ajo tha se stina  e nxehtë nuk ka lidhje me vaksinimin. Megjithatë ajo pati disa këshilla për qytetarët, duke i rekomanduar që të hidratohen mirë si dhe të mbrohen nga dielli.

“Stina e nxehtë nuk ka lidhje me vaksinimin, por njerëzit duhet të kenë parasysh që duke qenë se është vapë, të hidratohen mirë, të mbrohen nga dielli, të vendosin kapele apo të mbajnë çadër kur lëvizin, të kenë parasysh kur bëjnë vaksinë në të ndjekin të gjitha këshillat që i jepen”, tha ajo.

Ndërsa u ndal te procesi i vaksinimit në vend, Preza tha se ai po ecën me ritme mjaft të mira, duke shtuar se në total janë mbi 370 mijë qytetarë që kanë marrë të dyja dozat dhe mbi 890 mijë që kanë marrë një dozë.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Rritet bilanci i viktimave në Greqi

LEXO EDHE:  Njerëzimi "nën ethet" e Covid/ Gati 60 milionë të infektuar dhe mbi 1.4 milionë viktima

“Aktualisht janë mbi 370 mijë qytetarë që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës, ndërkohë që mbi 890 mijë janë pajisur me një dozë dhe ne e kemi ulim tashmë fashën për të gjithë qytetarët 50 vjeç e sipër. Vaksina kemi dhe janë shpërndarë në të gjithë vendin. Janë mbi 1 milion vaksina që kanë ardhur në vendin tonë, procesi po ecën me ritme të mira, kemi angazhim maksimal dhe po vijon puna për vaksinimi e të gjithë popullatës”, u shpreh specialistja e ISHP.

LEXO TE PLOTE