Connect with Us

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet i zbardhur

Aktualitet

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet i zbardhur

Publikuar

-

Mëngjesin e sotëm Shkodra është zgjuar e zbardhur nga breshëri.

Një fenomen i pazakontë ky për qytetin në këtë mes maji kur të gjithë presin që të vijë vera. Reshjet kanë nisur në mesnatë e sot në mëngjes breshëri kishte mbuluar të gjitha rrugët e rrugicat e qytetit.

Automjetet qarkullojnë me lehtësi, pavarësisht se breshëri ka arritur në disa centimetra./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shqiptarët drejt Malit të Zi për fundjavë/ Mbi 1 km radhë makinash në Muriqan

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët drejt Malit të Zi për fundjavë, mbi 1 km radhë makinash në Muriqan

Në pikën kufitare të Muriqanit, ku lejohet kalimi i qytetarëve shqiptarë, nuk mungojnë radhët e gjata të makinave.

Korrespondenti i Euronews Albania, Teodor Gjerga raportoi se që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm, në këtë pikë kufitare ka një prani të shtuar të automjeteve, të cilët duan të dalin nga territori shqiptar. Kjo radhë automjetesh i kalon 1 km.

LEXO EDHE:  Shkodër/ Asgjësohen 600 rrënjë kanabis, në pranga kultivuesit

LEXO EDHE:  “Do ia pres duart atij banditi”/ Meta paralajmëron Ramën nga Shkodra

Nga ana e policëve doganorë po punohet me dy sportele dhe një të tretë që shërben vetëm për autobusët.

Ndërsa, në pikën tjetër kufitare me Malin e Zi, atë të Hanit të Hotit, situata është më e normalizuar, pasi kjo pikë kufitare përdoret kryesisht për mjetet që kryejnë transportin e mallrave./euronews

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

IKMT nis shembjen e ndërtimeve pa leje edhe në Durrës/ ‘Rrafshohen’ objektet e para

Publikuar

-

Nga

IKMT nis shembjen e ndërtimeve pa leje edhe në Durrës/ ‘Rrafshohen’ objektet e para

IKMT  ka nisur sot me shembjen e ndërtimeve pa leje në Durrës.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, teksa publikon një video thotë se fillimisht janë shembur 4 objekte në Kepin e Rodonit.

Sipas tij, kontrolli i territorit do të ngrihet në një tjetër nivel duke përdorur teknologjinë, ndërkohë që janë ashpërsuar ndëshkimet në Kodin Penal për ata që ndërtojnë pa leje duke përfshirë të gjithë zinxhirin ndërtimor.

“#BregdetiYnë – IKMT ka nisur shembjen e ndërtimeve pa leje edhe në Durrës. 4 objektet e para u shembën në Kepin e Rodonit. Ky operacion do të zhvendoset më tej pëgjatë gjithë vijës bregdetare të vendit. Në këto dy javë të para kemi shembur dhjetra objekte pa leje edhe në Ksamil, Shëngjin e Velipojë. Krahas ashpërsimit të Kodit Penal kur është fjala te ndërtimet pa leje dhe dëmtimi i mjedisit, ne do ta ngremë një një tjetër nivel kontrollin e territorit duke përdorur teknologjinë më të fundit e jo vetëm, si dhe nuk do të tolerojnë askënd që guxon të zaptojë çdo metër katror tokë kudo qoftë, në bregdet jo e jo, por as në zonat e mbrojtura apo gjetkë”, shprehet ministri Çuçi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vila dhe të ardhura mijëra euro/ Nga Balanca, tek Sejko dhe Shahu, ja pasuria e drejtuesve të institucioneve

Publikuar

-

Nga

Pas krerëve të politikës dhe institucioneve të drejtësisë, Report Tv sjell edhe ndryshime në pasurinë e drejtuesve të institucioneve të pavarura gjatë vitit 2020. Kryetari i KLSH, Arben Shehu, deklaron vetëm 1 milionë lekë pagë si të ardhura për gjashtëmujorin e dytë të vitit 2020, ndërsa ka kursyer 200 mijë lekë.

Ndërkaq, Erinda Ballanca deklaron 2.4 milionë lekë pagë si Avokate e Popullit, 300 euro dieta, 8.7 mijë euro të ardhura nga qiraja e apartamentit dhe 15 mijë euro nga shitje kuotash të kompanisë  E 4 Legal.

Gjatë vitit 2020, Ballanca ka shlyer përfundimisht detyrimin për blerjen e një rezidence në fshatin e pasanikëve në Mullet me vlerë 451 mijë euro. Bëhet fjalë për një vilë 603 m2 dhe parcelë 1 547 m2 në Mullet, ku gjatë vitit 2020, ka shlyer këstin e fundit me vlerë 120 mijë euro.

Gjithashtu, Ballanca, ka shlyer këstin e fundit prej 5 mijë eurosh për blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 125 m2 dhe të një garazhi, me vlerë 150 mijë euro. Ballanca është pronare edhe një apartamenti në Vlorë 92.69 m2, pronare e pjesshme e një shtëpie në Tiranë, një tjetër apartamenti etj.

Ndërkaq, të ardhurat nga pagat për vitin 2020 të Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko janë rreth 136 mijë USD. Konkretisht, Sjeko deklaron 5.9 milionë lekë ose rreth 59 mijë USD pagën si Guvernator i Bankës së Shqipërisë, 2.4 milionë honorare për mbledhjet e Këshillit Mbikëqyrës të BSH si dhe 5.1 milionë lekë ose rreth 50 mijë USD paga e bashkëshortes në një bankë.

Gjatë vitit 2020, bashkëshortja e Gent Sejkos, Elona Sejko, ka blerë një rezidencë në Himarë me vlerë 281 mijë euro, ku 270 mijë euro i ka marrë kredi, ndërsa pjesën tjetër nga të ardhurat nga paga. Zonja Sejko ka shitur edhe një makinë Audi A4 me vlerë 6.8 mijë euro, ndërsa deklaron 2 mijë euro të ardhura nga dhënia me qira e një apartamenti si dhe 164 mijë lekë të ardhura nga dy obligacione me vlerë 1.8 milionë lekë dhe 2 milionë lekë. Llogaritë e çiftit Sejko gjatë vitit 2020 janë shtuar me mbi 70 mijë USD.

LEXO EDHE:  Tentoi të vriste me armë 37-vjeçarin/ Policia parandalon krimin, arreston në flagrancë të riun

LEXO EDHE:  "Marubi" çel shtëpinë në Shkodër/ Kumbaro: Premtim i mbajtur

Kryetarja e Inspektoratit të Lartë për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, Evgjeni Bashari, ka deklaron vetëm pagën 1.5 milionë lekë si dhe 234 mijë lekë honorare nga “Fundatia Kondrad Adenauer Stiftung”. Edhe kryetari i Komisionit të Prokurimit Publik, Jonaid Myzyri deklaron vetëm pagë rreth 1 milionë lekë. Kryetarja e Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentjana Sula deklaron 73 mijë USD shtesë në llogarinë bankare, 1.2 milionë lekë paga, 719 milionë lekë nga qiratë dhe 150 mijë lekë nga bono thesari dhe investime në obligacione.

Ndërkaq, kryetari i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Meta deklaron të ardhura nga 8 burime të ndryshme. Mete deklaron 2.7 milionë si kryetar i AMF, 565 mijë lekë si kryetar i bordit të AMF, 112 mijë lekë si pedagog i jashtëm në Shkollën e Magjistraturës, 625 mijë lejë si konsulent i Bankës Botërore, 141 mijë lekë si anëtar i Këshillit Drejtues të Agjencisë së Sigurimit të Depozitave, 50 mijë lekë si anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranës, 851 mijë lekë të ardhura nga konsulenca dhe 115 mijë lekë të ardhura nga obligacionet./Shqiptarja.com

LEXO TE PLOTE