Connect with Us

Zgjerimi i Bashkimit Europian/ Majlinda Bregu tregon problematikat

Politikë

Zgjerimi i Bashkimit Europian/ Majlinda Bregu tregon problematikat

Publikuar

-

Majlinda Bregu e cila aktualisht drejton Këshillin e Bashkëpunimit Rajonal, duke qenë zyrtarja shqiptare me detyrën më të rëndësishme në këtë organizatë ka komentuar zgjerimin Europian ku bën pjesë edhe Ballkani Perëndimor. Në studion e “Refleksion” në ABC News ajo është shprehur se sa herë duhet të flasim për Europën duhet të kemi dy koncepte. Sipas saj, është ajo e vokacionit të vendeve tona që duhet ti bashkohen BE dhe për shqiptarët me një ndjesi më të dashur.

Unë besoj që ka dy koncepte ose të paktën dy qasje sa herë që ne flasim dhe pyetemi për Europën. Një pjesë është ajo e vokacionit të vendeve tona të cilat duhet ti bashkohen BE dhe mbase për shqiptarët mbase me një ndjesi pak më të dashur. Pra vjen prej faktit që shqiptarët nuk kanë qenë ndonjëherë në kërcënim për të patur një identitet europian.

Megjithatë Europa besoj se është më shumë një gjendje mendore për fatin e mirë për të gjitha vendet  që duan ti bashkohen Europës ka ende njëpërqindje të lartë të dëshirës për të qenë pjesë e saj. Por është e vërtetë nga ana tjetër që Europa si kontinent nuk ka ngelur e paprekur nga kriza. Nga njëra anë është Europa e mendimit politik apo ajo europa e vlerave, europa të cilën ëndërrojmë të gjithë, Europa e standardeve të stilit të jetesës  më të mirë dhe nga ana tjetër është Europa që filloi të imitonte një sistem të rënduar institucionesh dhe kjo e ka bërë shkëputjen nga mendimi apo vendimmarrja politike.

E ka bërë sot Europën që herë pas here të duket sikur e ka më të vështirë për tu dhënë zgjidhje problemeve të ndryshme, duke mos lënë mënjanë që është prekur nga kriza të mëdha“, u shpreh Bregu.

LEXO EDHE:  Mblidhen senatorët e PD/Detajet nga takimi

Gjithashtu ish ministrja e Integrimit është shprehur se kriza financiare por edhe pandemia e kanë tronditur Europën. Sipas saj, procesi i zgjerimit e ka larguar atë nga procesi politik.

“Vetëm së fundmi duke iu referuar krizës financiare të 2008-tës dhe më pas Brexit apo kriza e refugjatëve, qoftë edhe pandemia së fundmi e kanë tronditur Europën. Unë shpresoj shumë që të ketë një qartësi se Europa si kontinent nuk mund të jetë e fortë dhe tu bëj ballë krizave të mëdha, të cilat mund ta prekin herë pas here.

E para, pa pasur një përcaktim të qartë që kontinenti nuk është vetëm vendet anëtare të BE, pra kontinenti europian është shumë i gjerë, është edhe Ballkani Perëndimor. Por dhe nga ana tjetër ka një domosdoshmëri të madhe për të rifituar edhe një herë dëshirën lidershipin dhe vendimmarrjen politike. Lënia peng e proceseve të mëdha, qoftë edhe ai i procesit të zgjerimit, e teknikaliteteve, e letrave, e burrokracive, e metodologjive e ka larguar atë nga procesi politik dhe për mua besoj që Europa, por edhe e gjithë bota ka nevojë për të qenë të qartë me vizion politik”, shtoi Bregu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

FOTO-E diela e Presidentit/ Meta viziton monumentet kulturore dhe historike

Publikuar

-

Nga

Këtë fundjavë, presidenti Ilir Meta ka vendosur ta kalojë duke vizituar monumentet kulturore në Shqipëri.

Meta ka vizituar disa monumente historike të trevës së Krajës, ndërtë cilat edhe Kishën e Gjon Buzukut.

Gjithashtu ai ka shprehur mirënohje për arkeologun ulqinak, Dr. Anton Lulgjuraj, I cili e la shoqruar gjatë kësaj vizite.

“Kënaqësi të vizitoja disa nga monumentet kulturore dhe historike të trevës së Krajës, ndër të cilat edhe Kishën e Gjon Buzukut.

LEXO EDHE:  Mblidhen senatorët e PD/Detajet nga takimi

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu humb personin e dashur të familjes/Mesazhi i dhimbshëm i saj

Mirënjohje arkeologut ulqinak, Dr.Anton Lulgjuraj, i cili më shoqëroi në këtë vizitë, për përkushtimin e palodhur për promovimin e traditave të shquara të zones”, shkruan presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vaksinimi në burgje/ Gjonaj jep të dhënat

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi në burgje/ Gjonaj jep të dhënat

Ministrja Etilda Gjonaj ka zbuluar të dhënat mbi ecurinë e vaksinimit në burgje. Sipas Gjonaj vaksinimi është shtrirë edhe në dy burgje të tjera, në atë të Fierit dhe tek “Mine Peza”.

Pas IEVP “Jordan Misja” dhe “Ali Demi”, vaksnimi eshtë shtrirë edhe në IEVP Fier dhe IEVP “Mine Peza”, ku të dënuarit po marrin dozën e parë të vaksninës“, shkruan Gjonaj.

LEXO EDHE:  Mblidhen senatorët e PD/Detajet nga takimi
LEXO EDHE:  Bregu shuplakë Bashës/ Nuk ndodh asgjë me establishmentin politik

Pas vaksinimit të trupës policore, do të vijojmë për të mundësuar edhe më tej lehtësimin e masave për t’iu kthyer normalitetit në institucione.

Ajo shprehet se: “Deri më tani në sistemin penitenciar janë vaksinuar 143 të dënuar.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rrëzimi i Ramës/ Vetëm po kaluat mbi trupin e Lulit

Publikuar

-

Nga

Rizgjedhja e Bashës në krye të PD/ Ironizon Patozi: Në Shqipëri të gjithë fitojnë pastër

‘Vetëm po kaluat mbi trupin tim”. Ky është slogani i kreut të PD-së Lulzim Basha, sa herë që ngrihet një kauzë nga qytetarët apo sa herë demokratët kanë ndërmarrë ndonjë aksion kundër Qeverisë.

Nuk janë të pakta rastet që Basha ka kërcënuar, duke përdorur trupin e tij si mburojë.

Por në të gjitha rastet ka gënjyer demokratët dhe mbështetësit e tij. Njësoj siç bëri  pas zgjedhjeve të 25 Prillit, ku pasi humbi dhe e la PD dhe katër vite të tjera në Opozitë, në vend që të pranonte humbjen doli dhe foli për fitore.

Në fakt, Basha ka fituar, nëse kemi parasysh sloganin e tij të fanshëm, “vetëm po kaluat mbi trupin tim”.

Edi Rama, fitoi sërish, edhe katër vite të tjera në pushtet. Pra, ia siguroi edhe katër vite të tjera mandate, duke lënë në mes të katër rrugës demokratët.

Sipas tezës së Bashës, Edi Rama rrëzohet, vetëm nëse kalohet mbi trupin e tij. Kjo gjë nuk ka ndodhur dhe kjo i jep të drejtë të vetshpallet fitues.

Rama nuk rrëzohet pa kaluar mbi trupin e Lulit dhe me rizgjedhjen e tij në krye të PD, kjo tezë është përforcuar edhe më tej.

“Vetëm po kaluat mbi trupin tim” teza mashtruese e Bashës

Kujtojmë se në vitin 2017, Lulzim Basha shprehej se nuk do të lejonte emërimin e Fatmir Xhafës si Ministër i Brendshëm.

“Ai nuk do të hyjë në zyrë dhe nuk do të bëhet kurrë ministër, veçse nëse kalon mbi trupat tanë”, është shprehur në  atë kohë Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Mblidhen senatorët e PD/Detajet nga takimi

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu humb personin e dashur të familjes/Mesazhi i dhimbshëm i saj

Por, Fatmir Xhafa një ditë më pas kësaj deklarate shkoi në zyrë, u bë ministër i Brendshëm, dhe më pas u largua me marrëveshjen e 18 majit, në kohën kur ministria e Brendshme u drejtua më pas nga kolonel Dritan Demiraj, i rekomanduar në bazë të marrëveshjes nga Partia Demokratike.

Të njëjtën tezë, Lulzim Basha e përdorur në vitin 2019, kur zhvillohej proestat e banorëve të Astirit.

Ai nënshkroi një marrëveshje me banorët e Astirit dhe ju premtoi se shtëpitë e tyre nuk do të prekeshin. Nëpërmjet Klevis Balliut përsëristi, frazën” vetëm po kaluan mbi trupat tanë”.

E njëjta histori u përsërit në vitin 2020, kur protestohet për Teatrin. Basha nënshkroi një marrëveshje të njëjtë si me banorët e Astirit edhe me mbrojtësit e Teatrit Kombëtar. 

“Teatri do të shembet vetëm nëse kalojnë mbi trupat tanë”, shprehej Basha.

Por më pas i braktisi protestuesit dhe Teatri u shemb.

Më tej, Parlamenti miratoi ligjin për të dhënë me Partneritet Publik Privat ndërtimin e Teatrit të ri, një pjesë të truallit shtetëror si një koncesion midis një subjekti privat, firmës Fusha dhe qeverisë shqiptare.

Dhe Basha nuk u dëgjua më, për asnjërën nga çështjet, ku kishte ofruar trupin.

Ndërsa për tre çështjet e mësipërme ka mashtruar, Luli për një gjë e ka mbajtur fjalën, Ramën nuk lejoi ta rrëzonin nga pushteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE