Connect with Us

Foto-lajm/ Xhemail Pasmaçiu alias Ylli Ndroqi dhe Mona urojnë Bajramin

Aktualitet

Foto-lajm/ Xhemail Pasmaçiu alias Ylli Ndroqi dhe Mona urojnë Bajramin

Publikuar

-

Foto-lajm/ Xhemail Pasmaçiu alias Ylli Ndroqi dhe Mona urojnë Bajramin

Falja e Filter Bajramit është një nga ditët më të rëndësishme të besimtarëve muslimanë, pas një muaji sakrifice agjerimi.

Urimet kanë qenë të shumta në këtë ditë të shënuar, por nuk ka munguar as ajo e Xhemail Pasmaçiut alias Ylli Ndroqit dhe Monika Kryemadhit.

Pronari i RTV Ora që është sekuestruar nga shteti, i shoqëruar me bashkëshorten e tij dhe Mona së bashku me Endrit Brahimllarin kanë shkuar te Baba Mondi dhe i kanë uruar festën, ndonëse ky i fundit i përketë fesë bektashije.

LEXO EDHE:  Kërkoi përjashtimin e Ramës nga Parlamenti/ Ngjela "sulmon" Kryemadhin: Flet kot, gjysmat e rrugëve...

Lidhjet e LSI me Xhemail Pasmaçiun alias Ylli Ndroqi janë shumë të hershme, dhe ata nuk mund të mos ishin bashkë për Bajram./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

I dënuar me tre vite burg në Greqi/ Dekriminalizmi “djeg” kryebashkiakun e Ramës

Publikuar

-

Nga

I dënuar me tre vite burg në Greqi/ Dekriminalizmi “djeg” kryebashkiakun e Ramës

Kryebashkiaku i Mallakastrës, Qerim Ismailaj ka rezultuar me probleme në ligjin e Dekriminalizimit.

Pas hetimeve të kryera Prokuroria e Përgjithshme ka arritur në përfundimin se Qerim Ismailaj ka qenë i dënuar me tre vite burg në Greqi.

Në përfundim të hetimeve, Akuza thekson se “Deklaruesi Qerim Ismailaj, me funksion kryetar i Bashkisë Mallakastër, rezulton i dënuar me veprim të formës së prerë, për kryerjen e një vepre penale, nga autoriteti gjyqësor i huaj. Referuar vendimit 9-11/2000 të Gjykatës së Përbërë nën Betim të Chios, i formës së prerë, rezulton se i akuzuar Qerim Ismailaj (në mungesë në gjykim), është deklaruar fajtor dhe është dënuar me 3 vite burgim për veprën penale të “Konfliktit”/ “Përleshjes”, parashikuar nga neni 313 i Kodit Penal të Republikës së Greqisë, që i korrespondon veprës penale të “dëmtime të tjera me dashje” parashikuar nga neni 90/1 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë, e cila si sanksion parashikon dënim vetëm me gjobë”.

Kujtojmë se rreth një vit më parë Partia Demokratike ka publikuar një dokument të Prokurorisë greke, ku thuhej se kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj ka qenë i dënuar në Greqi me 3 vite burg./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Teatri” në Kushtetuese/ Qeveria dhe Presidenca nuk i përgjigjen Gjykatës

Publikuar

-

Nga

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"

Ka nisur në Gjykatën Kushtetuese seanca për ‘çështjen e Teatrit’.

Gazetarja Klodiana Lala bën të ditur se nga gjykatësit është tërhequr vëmendja pasi nuk janë janë dërguar dokumentet e kërkuara si nga Qeveria ashtu edhe nga Presidenca.

“Ju dhamë kohë qeverisë për të sjellë dokumente. Nuk i sollën në afatet e përcaktuara nga gjykata. Edhe Presidencës ia kemi përcjellë jashtë afatit. Tërheqim vëmendjen e të gjithëve për mosrespektimin e afateve”, ka thënë gjykatësit.

LEXO EDHE:  Koncepti i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit për mediat/ Kundërshtarët i kërcënojnë, gazetarët e tyre ne bordero

LEXO EDHE:  Koncepti i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit për mediat/ Kundërshtarët i kërcënojnë, gazetarët e tyre ne bordero

Ndërkohë, nga ana tjetër, këshilltari ligjor i Presidencës, Bledar Dervishaj, ka thënë se nuk janë administruar të gjitha provat që ka kërkuar Presidenti i Republikës.

“Rezulton se nuk janë administruar të gjitha provat që kërkoi Presidenti i Republikës”, tha Dervishaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet/ Basha “masakron” Partinë Demokratike, vijon e tallet me demokratët

Publikuar

-

Nga

Faktet/ Basha “masakron” Partinë Demokratike, vijon e tallet me demokratët

Të dielën në 13 qershor, Partia Demokratike zhvilloi zgjedhjet për kryetar, ku në garë ishin katër kandidatë, Edith Harxhi, Agron Shehaj, Fatbardh Kadilli dhe vetë kreu në detyrë Lulzim Basha.

Pas përfundimit të numërimit të votave, rezultoi se Basha ka arritur të mbajë karrigen e kryetarit të PD-së, por me një numër votash, shumë herë më të ulët se në 2017.

Komisioni i Zgjedhjeve në Partinë Demokratike ka bërë të ditur se Lulzim Basha ka fituar me 32 882 vota.

Por, ka edhe një tjetër detaj.

Lulzim Basha rezulton me një humbje të ndjeshme të votave, në krahasim me vitin 2017, ku kishte marrë 58 mijë vota.

Edhe pse arriti sërish të mbajë karrigen e kryetarit, votimi i demokratëve duket se është një “shuplakë” e fortë për Lulzim Bashën, pasi mori rreth 25 mijë vota më pak se katër vite më parë.

Por, duke qënë se tani Basha nuk mund të justifikohet sërish, duke thënë se “ia vodhi Rama”, tenton tiu hedhë hùi syve demokratëve, duke dalë në konferenca për shtyp, ku thotë se “mbështetja ishte e jashtëzakonshme”.

Në fakt sesa e mbështesin demokratët Lulzim Bashën, kjo tashmë dihet dhe është e provuar.

Por, Lulzim Basha mesa duket i urren demokratët dhe Partinë Demokratike.

Dje në një deklaratë për mediat, Basha tha se “Ndaj dua të falenderoj secilin prej jush, nga themeluesit tek anëtarët më të rinj, për ushtrimin më të bukur të demokracisë brenda partisë tonë, në një proces unik falë të cilit edhe njëherë Partia Demokratike ngrihet në lartësinë e emrit dhe të historisë së saj.”.

Në fakt kjo nuk është asgjë tjetër veçse një tallje nga ana e Lulzim Bashës.

Së pari vetë Lulzim Basha ka “vrarë” senatorët e kësaj partie. Së dyti në PD nuk ka mbetur më asgjë demokratike.

Ashtu sikurse CNA.al e ka raportuar gjatë gjithë fushatës, procesi zgjedhor për kreun e PD, vetëm demokraci nuk kishte.

Data e zgjedhjeve, është një detaj, i kritikuar fort edhe nga lideri historik i demokratëve, Sali Berisha.

Basha vendosi 13 qershorin si datë për zgjedhjet, duke mos iu lënë kohë kandidatëve për fushatë.

Nga ana tjetër, e gjithë gara u zhvillua në kushte plotësisht të pabarabarta. Basha garonte, përballë tre kandidatëve të tjerë, ndërkohë që ishte në karrigen e kryetarit dhe vuri në shërbim të tij të gjithë administratën e PD-së.

Dhe po të shikosh faqen zyrtare të PD në rrjetet sociale, është publikuar me video çdo takim i Lulzim Bashës në degët lokale, ndërsa për kandidatët e tjerë, asnjë takim.( Lexo këtu)

LEXO EDHE:  “Goditja” e radhës për Kryemadhin/ Largohet kryetari i Kukësit

Për më tepër Lulzim Basha fshehu listat e anëtarësisë, duke mos ua vënë në dispozicion kandidatëve të tjerë, dhe këtë mesa duket ai e quan “proces demokratik”.( Lexo këtu)

Më tej, listat rezultuan të shkurtuara nga 103 mijë anëtarë që ishin deklaruar zyrtarisht në vitin 2017, u deklaruan 75 mijë  anëtarë, pra 28 mijë anëtarë më pak.( Lexo këtu)

Çdo detaj gjatë fushatës për kreun e PD, tregoi qartë se gara ishte e paravendosur dhe se Lulzim Basha po përgatiste një proces farsë, me qëllimin e vetëm që të vijojë të mbajë karrigen e kryetarit të PD. ( Lexo këtu)

Por, përtej talljes që u bëri demokratëve, Basha nuk ndalet me kaq. Në deklaratën e djeshme ndër të tjera ai tha se “Po ashtu falenderoj me mirënjohje për mbarëvajtjen e këtij procesi komisionerët, vëzhguesit dhe numëruesit. Përkushtimi juaj meriton vetëm respekt!”.

LEXO EDHE:  Lutjet në Zot për blerjen e votave/ Kryemadhi i përgjigjet Ramës

Për këtë detaj, në fakt Lulzim Basha nuk ka faj, që i falenderon komisionerët dhe numëruesit, pasi pa ndihmën e tyre vështirë se do kishte këtë rezultat.

Mjafton të shikojmë rastin e Durrësit, ku Lulzim Bashës i “mbinë” rreth 300 vota. ( Lexo këtu).

Apo rastin e Beratit, ku Bashës i dolën më shumë vota se votues. ( Lexo këtu).

Detajet tregojnë që është vetë Lulzim Basha që akuzon kryeministrin Edi Rama se ka bnërë “masakër zgjedhore” në 25 prill, por nga ana tjetër Lulzim Basha vijon “masakrën” brenda Partisë Demokratike./CNA.al

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

“Forconi aritmetikën”/ Gazetari ironizon zgjedhjet në PD: Ta dinte Naimi i shkretë do ishte bërë kinez

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Gara në PD e paravendosur/ Jemin Gjana justifikon manipulimin

Basha “zhduk” anëtarët/ Rivalët nuk i marrin dot emrat

Zgjedhjet në PD/ Hiqen nga lista një e treta e anëtarëve në Berat

Procesi skandaloz zgjedhor në PD/ Nga zhdukja e anëtarëve në lista tek votimi në grup

Fakti-Gara për kreun e PD e paravendosur/ Basha manipulon fushatën

LEXO TE PLOTE