Connect with Us

“Bashës i duhet plan afatshkurtër”/ Besnik Mustafaj: Të marrë seriozisht zërat kundër tij

Politikë

“Bashës i duhet plan afatshkurtër”/ Besnik Mustafaj: Të marrë seriozisht zërat kundër tij

Publikuar

-

Zgjedhjet për kryetarin e ri/ Mustafaj: Gara do jetë e pabarabartë, PD mund të zvogëlohet

Ish ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj thotë se kreu i PD, Lulzim Basha duhet të ngrejë një strategji afat shkurtër për të shpjeguar se si do të dalë nga kriza.

I ftuar në studion e lajmeve në ABC, Mustafaj ka theksuar se Lulzim Basha duhet që të veprojë sa më shpejtë në mënyrë që të bindë demokratët dhe më pas shqiptarët lidhur me detyrën që ka në PD.

“Menaxhimi i kësaj krize i bie opozitës. Dhe Këshilli Kombëtar do të vendoste nëse do bëhej këto lëvizje dhe turin. Po them se nëse bëhet jashtë një agjendë është e pa nevojshme dhe përpjekje kot që bën Lulzim Basha. Ai ende është legjitim por duhet të sillet si një kryetar legjitim., Dhe duhet të tregojë se askush më shumë se ai është i interesuar që kjo krizë të përfundojë në favor të opozitës” tha Besnik Mustafaj.

LEXO EDHE:  “Së shpejti port turistik në Sarandë, Durrës dhe Vlorë”/ Rama: 120 demokratë do zbresin falas në aeroportin e Kukësit për zgjedhje!

Më tej Mustafaj u shpreh se zërat që kanë dal kundër tij, duhet të dëgjohen nga vetë Lulzim Basha.

“Zëra që reflektojnë një shqetësim brenda duhen marrë shumë seriozisht, nga Këshilli Kombëtar, vetë kryesia dhe Basha. Nuk e kam thënë se Basha duhet të japë dorëheqjen por po pres dhe vëzhgoj me sa seriozitet po e menaxhon këtë krizë. Dhe sa është në gjendje të na jap shpresë se kjo Drejtësi”, tha Mustafaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bakoyannis: Nuk ekziston asnjë dallim mes shqiptarëve dhe grekëve në Athinë

Publikuar

-

Nga

Bakoyannis: Nuk ekziston asnjë dallim mes shqiptarëve dhe grekëve në Athinë

Kostas Bakoyannis, i cili prej vitit 2019 drejton Bashkinë e Athinës, thotë se shqiptarët në Greqi janë tashmë një komunitet plotësisht i integruar dhe i quan “athinas”. Këtë deklaratë, Bakoyannis e bëri gjatë një interviste për Euronews Albania me gazetaren Bruna Çifligu.

“E keni fjalën për athinasit. Athinas të vërtetë. Aq sa jam unë athinas janë dhe ata. Fëmijët e tyre janë rritur me fëmijët tanë, ata shkojnë në shkollë me fëmijët tanë, kanë hyrë në ushtrinë me fëmijët tanë dhe punojnë së bashku. Nuk ka më dallime”, deklaroi politikani 43-vjeçar.

Ai konsiderohet si një prej politikanëve të rinj, prej së cilëve Greqia mund të shohë drejt së ardhmes. Por tashmë që është pjesë e pushtetit lokal ai thotë se ka për detyrë që të gjejë zgjidhje reale për problemet reale.

“Mendoj se është një brez i ri në Greqi. Greqia, pas krizës së gjatë ekonomike, është kthyer me një sens të ri optimizmi dhe vetëbesimi. Ndaj, po. Mendoj se mund të shpresojmë për një të ardhme më të ndritur”, shprehet z. Bakoyannis.

LEXO EDHE:  “Së shpejti port turistik në Sarandë, Durrës dhe Vlorë”/ Rama: 120 demokratë do zbresin falas në aeroportin e Kukësit për zgjedhje!

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/Basha, “JO”-ja e vetmisë së madhe

Kryebashkiaku i Athinës thotë se sheh ngjashmëri mes tij dhe kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe u shpreh i befasuar nga puna në kryeqytet.

“Jam krenar që ai është miku im dhe se jam i befasuar nga puna e mirë që ka bërë, por mendoj se ajo që kemi të përbashkët është entuziazmi, dashuria për çfarë bëjmë. Nuk është vetëm puna, por njerëzit në vetvete”, deklaroi ai.

Kostas Bakoyannis është nip i kryeministrit aktual Kyriakos Mitsotakis, djalë i ish-ministres së Jashtme Theodora Bakoyannis dhe politikanit liberal Pavlos Bakoyannis. Ai e nisi politikën në vitin 2010 kur zyrtarizoi kandidaturën si i pavarur për kryebashkiak të Karpeneshit (Karpenísi)./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video- Pas shkarkimit nga Kuvendi/ Meta i “futet sportit” në Gjirin e Lalzit

Publikuar

-

Nga

Ilir Meta, i cili mesa duket i ka “ditët e numëruara” në Presidencë, është “arratisur” nga Tirana.

Ditën e sotme, ai është filmuar në bregdetin e Gjirit të Lalzit, duke luajtur volejboll me një lojtar të Shijakut.

I nxehti afrikan që ka pushtuar vendin, e ka “zhveshur” kreun e shtetit nga kostumi presidencial dhe ka vendosur të shijojë pushimet verore.

LEXO EDHE:  “Së shpejti port turistik në Sarandë, Durrës dhe Vlorë”/ Rama: 120 demokratë do zbresin falas në aeroportin e Kukësit për zgjedhje!

LEXO EDHE:  Deputeti e thotë troç/ Ja pse Rama e Basha nuk duan ndryshimin e sistemit elektoral

Meta u shkarkua nga Kuvendi pak kohë më parë dhe tani fati i tij është në dorën e Gjykatës Kushtetuese.

Kjo e fundit, duhet të vendosë brenda tre muajve, nëse kreu i shtetit ka shkelur Kushtetutën apo jo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balluku në Korçë: Mbështetje për sipërmarrësit që kthehen në autoprodhues të energjisë

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, së bashku me Drejtoreshën e Përgjithshme të AZHBR, Frida Krifca, ishin sot në Korçë ku kanë inspektuar nga afër investimet e realizuar nga një sipërmarrës, përfitues i programit të zhvillimit IPARD II.

Balluku ka ndarë dhe foto nga takimi ndërsa shkruan se çdo ditë e më shumë investitorët shqiptarë po zgjedhin alternativa për të ulur kostot e prodhimit, duke investuar në instalimin e paneleve fotovoltaike për konsum të brendshëm.

LEXO EDHE:  Rama i “shtrin” dorën Bashës/ Mendo për Shqipërinë dhe jo për partinë

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/Basha, “JO”-ja e vetmisë së madhe

“Konstatoj me krenari se çdo ditë e më shumë investitorët shqiptarë po zgjedhin alternativa për të ulur kostot e prodhimit, duke investuar në instalimin e paneleve fotovoltaike për konsum të brendshëm. NëKorçë, ku tashmë ky model është shtrirë edhe në sektorin bujqësor dhe që pritet të ketë impakt të drejtpërdrejt në uljen e shpenzimeve dhe sigurisht të çmimit të produktit.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE