Connect with Us

Basha nuk u ndalet gafave/ Ofendon komunitetin musliman për Bajram

Politikë

Basha nuk u ndalet gafave/ Ofendon komunitetin musliman për Bajram

Publikuar

-

Basha nuk u ndalet gafave/ Ofendon komunitetin musliman për Bajram

Lulzim Basha nuk di të ndalet, sa i takon gafave që ai bën. Sikur të mos mjaftonte “shkëlqimi” në matematikë, Basha ka filluar të respektojë edhe komunitetet fetare.

Sot është një festë e rëndësishme për komunitetin musliman, të cilët pas një muaj sakrifice të agjerimit, falin Filter Bajramin.

Urimet ishin të shumta në këtë ditë, por ajo që ra në sy ishte kreu i PD-së Lulzim Basha, i cili duket se e ka ngatërruar këtë festë me Sulltan Novruzin. I shoqëruar nga bashkëshortja e tij Aurela dhe Fitim Zekthi, kreu i PD ka takuar Baba Mondin, i cili i përket fesë bektashije në vend që të takonte H.Bujar Spahiun, kryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Basha i përgjigjet flakë për flakë Ramës/Do iu përmbysim! S’ka rrugë tjetër

Ndonëse i hequr si një lider Europian, Basha ka injoruar në mënyrë të turpshme komunitetin më të madh në vend, me pretendimin se janë gylenistë, ndonëse respekti ndaj këtij komuniteti ka qenë nga të gjithë, përfshirë këtu edhe ambasadoren amerikane Yuri Kim, e cila dy ditë më parë shtroj iftar me muslimanët.

Ky veprim, sa i ulët aq edhe tallës ka shkaktuar një reagim të madh në rrjetin social, ku në faqen zyrtare të Bashës kanë vërshuar komente të ndryshme dhe ku i kërkojnë kreut demokrat të reflektojë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Letra e një demokrati/A mund të protestoj dhe unë për kunatin e Lulit!?

LEXO EDHE:  Grida Duma i thur lavde Bashës/ Unë e njoh, nuk i lë asnjëherë punët në gjysmë!

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha imitues i Ramës”/ Nishani me superlativa për Berishën: Model i integritetit moral

Publikuar

-

Nga

Përfaqëson minorancën në PD”/ Nishani liston ‘dështimet’ e Bashës

Ish presidenti Bujar Nishani ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non-grata të Sali Berishës.

“Unë mund të them se personalisht jam person që kam një histori konkrete me Sali Berishën, unë ministër ai kryeministër, unë president ai kryeministër unë dhe Basha kemi eksperienca konkrete dhe kjo ka qenë eksperienca që tregoi se Berisha ishte person model i integritetit moral dhe institucional.

Unë bëj avokatin e Berishës por ajo që dua të them është së në ‘97 fati i Berishës ishte në zgrip dhe askush nuk e mendonte se ai do të kthehej më në politikë. Berisha dhe çdo person tjetër ka mundësi që të adoptojë sjelljen me dinamikën që pëson politika.

LEXO EDHE:  “Kërcënon” Basha/Nëse na provokoni …! (Video)

LEXO EDHE:  DOKUMENTI/ A e ka përfunduar shkollën e lartë Lulzim Basha?

PD në shtatorin që vjen kthehet në parlament me të njëjtën forcë elektorale që ishte në 2019 kur iku nga parlamenti. Nuk më duhet Edi Rama miniaturë në PD por më duhet një person që sjell risi, është imitues i keq i Ramës.

Ndërkohë nëse Berisha do të dënohej nga një gjykatë shqiptare duhet që të distancohet dhe nga partia”, ka thënë Nishani/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Publikuar

-

Nga

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, thotë se dorëheqja e Gramoz Ruçit nuk ka lidhje me rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në qarkun e Fierit, ku PS mori 9 mandate dhe nuk arriti objektivin e vendosur për 10 – 11 deputetë.

Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë”, Spiropali e quajti një leksion të madh politik largimin e Ruçit.

“Nuk është kjo arsyeja sepse Gramoz Ruçi e ka fituar mandatin e tij ne Fier ashtu siç dhe kanë marrë 9 mandate në mandatin e tretë të PS. Akti i Ruçit ishte një vendim i lartë. Unë besoj fort që është një leksion i madh politik, një akt që e nderon Gramoz Ruçin jo vetëm brenda partisë politike që i përket por në skenën politike shqiptare akte të tilla janë të rralla”, tha Spiropali.

LEXO EDHE:  Topollaj ironizon Bashën me kritikët: Faturoja atyre dollarët e Amerikës, po të bien në qafë

LEXO EDHE:  Letra e një demokrati/A mund të protestoj dhe unë për kunatin e Lulit!?

Ajo shtoi se largimi i Ruçit bëhet edhe më i lavdishëm pasi është në kontrast të thellë me atë që po ndodh në PD.

“Dy forca politike që në 30 vjetorin e tyre po lëvizin në drejtime krejt të kundërta.

Është në kontrast të thellë me atë që po ndodh brenda Partisë Demokratike dhe kjo e bën edhe më të lavdishëm aktin e tij. Gramoz Ruçi është nga ata politikanë që kurrë nuk është kapur me thonj pas karriges. Mosha e tij të cilën e dha dhe si arsye por edhe pozicionet që ka mbajtur. Kulmi i karrierës së tij është i mjaftueshëm për ti dhënë atij kohën që të dali nga politika i qetë, pa fantazma që e ndjekin nga pas pa frikë dhe pa e përdorur Partinë Socialiste si mburojë”, tha Spiropali në Përballë.

LEXO TE PLOTE