Connect with Us

Zgjedhjet në PD/ Elezi: Të bëhet garë e barabartë

Politikë

Zgjedhjet në PD/ Elezi: Të bëhet garë e barabartë

Publikuar

-

Kryesia e skualifikoi nga gara/ Reagon për herë të parë Ibsen Elezi

Ish kryetari i PD-së së Kukësit Ibsen Elezi është shprehur se një nga gabimet më të mëdha që Partia Demokratike ka bërë në zgjedhjet parlamentare është që nuk kërkoi votat e emigrantëve. Elezi shton se nëse do të kishin votuar edhe emigrantët opozita do ti kishte fituar zgjedhjet.

Ai në një intervistë për McnTv, thekson se  zgjedhjet brenda PD për të vendosur lidershipin e ri duhet  të jenë të barabarta dhe sipas tij, nëse fiton Basha do ta pranojë këtë gjë.

“E djathta kërkon sisteme që kanë të bëjnë me konkurrencën ndërsa e majta del me teori dhe fshehin listat. Ajo që duhet të kërkonte me këmbëngulje opozita ishte vota e emigrantëve. Si nuk e kërkon votën e tyre dhe del e ankohesh?  Po të kishte qenë vota e emigrantëve që opozita sado e pafuqishme është do kishte fituar mbi qeverinë. Kjo është një qeveri skandalesh. Nuk i numëron dot skandalet e Ramës. Kemi kërkuar që Basha të largohet dhe të bëhet garë e barabartë. Nëse si fiton unë do ta pranoja këtë gjë”, u shpreh Elezi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha kundër Bashës/ Mesazhi i koduar i ish-kryeministrit

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, tashmë duket qartë se po mban qëndrime kundër kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Një tjetër detaj që tregon se tashmë kemi një Lulzim Bashë të braktisur dhe të vetmuar janë zgjedhjet e 13 qershorit.

Në këto zgjedhje, Lulzim Basha arriti të mbajë karrigen e kryetarit, edhe pse me një humbje të ndjeshme të votave, në krahasim me vitin 2017.

Por, një detaj që bie në sy, është fakti se mesa duket tashmë Lulzim Basha ka humbur mbështetjen e liderit historik të demokratëve, Sali Berisha.

Pas zyrtarizimit të rezultatit të zgjedhjeve nga kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana,  Sali Berisha, nuk ka bërë asnjë reagim publik për zgjedhjet, as për të uruar Lulzim Bashën për fitoren, as për të kontestuar manipulimet, tashmë të bëra publike.

Përkundrazi, Sali Berisha duket se i ka drejtuar një mesazh të koduar Lulzim Bashës, ndërsa ai ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, një video kur ishte kryetar i PD-së, gjatë një takimi në Korçë.

Sikurse shikohet në videon më poshtë, Sali Berisha në Korçë kishte një mbështetje të jashtëzakonshme, ku tregon qartë se ai është “njeriu I shesheve”, ashtu siç e ka deklaruar edhe vetë Berisha. Ndërsa në të kundërt, Lulzim Basha zhvillon takime në ambiente të mbyllura, ku mezi i mblidhen 50 vetë. ( Lexo këtu)

Video më poshtë flet vetë.

Por, ky nuk është i vetmi qëndrim që Sali Berisha ka mbajtur kundër Lulzim Bashës.

Në një dalje mediatike në 27 maj, Berisha ka komentuar garën për zgjedhjen e kreut të PD-së, për të cilën tha se priste që të shtyhej dhe jo të afrohej data.

Sipas Berishës, PD tashmë kishte detyra të tjera dhe jo të afronte datën e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Kërkesa për përjashtimin nga Kuvendi të deputetëve të opozitës/ Ja kur do të shqyrtohet

LEXO EDHE:  Grida Duma leksion Bashës/ Opozita duhet të jetë bindëse

Dalja e Berishës, dhe qëndrimi që ai mbajti në lidhje me garën për kreun e PD-së, duken qartë se ai tashmë është kundër Lulzim Bashës. ( Lexo këtu)

Nga ana tjetër ka edhe një artikulim të mbajtur pak ditë më parë nga Berisha, ku ky i fundit nuk mohoi mundësinë e rikthimit në krye të PD-së. ( Lexo këtu)

Po ashtu Berisha, edhe ditën e zgjedhje, në 13 qershor, ka deklaruar se i qëndron deklaratës së tij.

Duke folur për gazetarët pas votimit, i pyetur nga gazetarët nëse i qëndron deklaratës për rikthimin në krye të PD, Sali Berisha tha se “është konsistent në deklaratat e tij.”

Në fakt gjithçka e artikuluar nga Berisha, duken të jenë mesazhe të drejtpërdrejta për Lulzim Bashën.

Gjithashtu kujtojmë këtu edhe qëndrimet e forta të Berishës, në studion e Opininion, ku ai i faturoi Lulzim Bashës çdo vendim politik që ka çuar drejt katastrofës Partinë Demokratike. ( Lexo këtu).

Pra, ajo çfarë është e kuptueshme qartë, është fakti se Sali Berisha po e ndëshkon hapur Lulzim Bashën, pas vendimit të DASH, i cili i ndalonte hyrjen në SHBA ish-kryeministrit dhe familjarëve të tij.

Deklaratat e Berishës, tregojnë qartë për një ndëshkim që duket se ish-kryeministri po i bën atij që vetë suportoi dhe vendosi në krye të PD-së.

Mesa duket tashmë Berisha është lodhur nga Lulzim Basha dhe paaftësia e tij epike, e cila ishte ndoshta ndër faktet kryesore që e ekspozoi para SHBA, duke sjellë kështu edhe atë vendim të publikuar disa ditë më parë nga DASH./ CNA.al

Foto fakt/ Basha dështon në Korçë

Faktet dhe akuzat/ Berisha ekzekuton Bashën

Faktet/ Sali Berisha kërcënon publikisht Lulzim Bashën

Berisha ndërhyn në garën e PD/ Shfaqet kundër Bashës

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duplexi në Lalëz dhe paratë e “zeza” të bashkëshortes/ KPA vendos nesër për Kastriot Selitën

Publikuar

-

Nga

Kreu i Gjykatës Administrative të Apelit, Kastriot Selita nesër do të njihet me vendimin përfundimtar të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.

Më herët KPA, pati kërkuar informacione nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, si dhe nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në lidhje me legjislacionin për tatimet, ku përcaktohet lista me llojet e të ardhurave personale që janë objekt tatami.

Por përgjigjet e institucioneve duket se nuk kanë ndryshuar rrjedhën e procesit.

Sipas Komisioneri Florjan Ballhysa, në aktet nënligjore të nxjerra nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë sanksionohet se, nga subjekti deklarues, për dhurimet duhet të paraqitet justifikimi i burimit të të ardhurave dhe mandati pagesës së tatimeve.

Por, gjyqtari Kastriot Selita e ka kundërshtuar qëndrimin e Komisionerit, ka raportuar më herët Birn.

Duke iu referuar informacioneve të mbërritura në Kolegj dhe legjislacionit për tatimet, Selita ka thënë se çdo e ardhur e tatueshme përfshihej në listën e përcaktuar në ligj.

Çdo e ardhur tjetër është e patatueshme. Duke qenë se Komisioneri Publik bëri analizë përtej ligjit, refuzon ligjin”, ka thënë Selita.

Në seancën e 19 Majit, Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa risolli në vëmendje problemet me pasurinë.

LEXO EDHE:  Pse e gjithë media nuk ishte sot me Bashën

LEXO EDHE:  Grida Duma leksion Bashës/ Opozita duhet të jetë bindëse

Ai ka ngritur dyshime lidhur me banesën 124.9 m2 në Tiranë, të krijuar me burim të pjesshëm, me të ardhurat e krijuara nga shitja e një shtëpie banimi 2 kate + papafingo, me sipërfaqe 268,2 m2 nga vjehrri i gjyqtarit, i cili ia kishte dhënë të bijës një pjesë të vlerës.

Sipas Ballhysës nuk është arritur të provohej përfitimi i të ardhurave të bashkëshortes së gjyqtarit nga një fondacion për vitet 2002 – 2003, si dhe ligjshmëria e tyre për gjithë periudhën tjetër.

Por Selita pretendon se familja e bashkëshortes ka pasur burime të mjaftueshme të ligjshme për shtëpinë, një pjesë e vlerës së shitjes së të cilës, ka shërbyer për blerjen e apartamentit 124.9 m2.

Sipas tij, bashkëshortes nuk i janë dhuruar shuma parash nga familjarët, por i është dhënë pjesa e saj takuese pas shitjes së pasurive.

Selita ka kundërshtur edhe pretendimet e Ballhyës për  një apartament Duplex dhe truall në Lalëz.

Komisioneri Publik pretendon, se nuk janë provuar burimet e ligjshme për krijimin e këtyre pasurive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Urdhëri i Biden i qartë për të korruptuarit”/ Yuri Kim: Përgjegjësit pas hekurave

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA-së, në Tiranë, Yuri Kim në një aktivitet për drejtësinë e ka vënë theksin tek lufta kundër korrupsionit dhe trafikimi i qenieve njerëzore.

Sipas saj këto dy çështje janë  prioritet për Amerikën dhe këtë e ka bërë të qartë edhe presidenti Joe Biden, nëpërmjet një dekreti.

 “Biden e kanë bërë të qartë që korrupsioni dhe krime të tjera destabilizuese përëejnë kërcënime jo vetëm për SHBA, por edhe për botën. Shqipëria për integrimin në BE nuk i kërkohet asgjë më pas, urdhëri i Biden lidhur me Ballkanin Perëndimor e ngre në përparësi, ne synojmë që përgjegjësit ose bashkëpunëtorët për abuzimin me të drejtat e njeriut të jenë pas hekurave”, është shprehur Kim.

LEXO EDHE:  Basha “fundos” opozitën/ Anëtarja e kryesisë së PD zbulon skenarin
LEXO EDHE:  Çështja Tahiri/ Ish-ministri i Jashtëm: Opozita ka shumë raste të reja, duhet t’i publikojë

Më tej diplomatja amerikane, ka thënë se trafikantët nuk do të tolerohen nga SHBA.

 “Nëse trafikoni qenie njerëzore do ju pezullojmë hyrjen në SHBA, nëse keni vizë ajo nuk do iu hyjë më në punë, nëse trafikon qenie njerëzore do të marrë veprime për pronën tuaj nëse ka lidhje me SHBA, urdhri i Biden kërkon veprim kolektiv”, është shprehur ambasadorja amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE