Connect with Us

Hyrje-daljet për turizëm/ Rakacolli: Mendojmë të mos vendosim masa për ata që do vijnë në Shqipëri

Shëndeti

Hyrje-daljet për turizëm/ Rakacolli: Mendojmë të mos vendosim masa për ata që do vijnë në Shqipëri

Publikuar

-

Hyrje-daljet për turizëm/ Rakacolli: Mendojmë të mos vendosim masa për ata që do vijnë në Shqipëri

Nëse do të vijohet të ketë të njëjtën dinamikë të pandemisë, autoritetet shqiptare të shëndetësisë janë të mendimit të mos vendojnë masa për personat që do të vijnë për turizëm në Shqipëri.

Këtë e tha gjatë emisionit “Ilva Now” në Euronews Albania, zëvendvsminitrja Mira Rakacolli.

“Çdo gjë është dinamike, por me shifrat që kemi tani nuk mendojmë se do të vendosim masa për ata që do vijnë në Shqipëri. Do të hapim qendra në pikat turistike që do t’i ndjekin lëvizjet,” – u shpreh Rakacolli.

Gazetarja Ilva Tare këmbënguli duke i kërkuar zëvendësministres nëse do të hiqet orari kufizues i lëvizjeve dhe aktiviteteve ekonomike, mirëpo Rakacolli u përgjigj se kjo do të jetë në varësi të dinamikës që do të ketë pandemia.

Zëvendësministrja kujtoi se masat merren kur diskutohen indikatorët javore nga epidemiologët, merren në konsideratë numri i urgjencave, rasteve ditore, të shtruarit në spitale dhe numri i viktimave.

LEXO EDHE:  Covid-19 rikthehet në spitalin e Elbasanit, infektohet infermieri

““Më vjen mirë që tani po shtyhemi për lirimin e masave, ndërkohë që në fillim kemi pasur trysni për të kundërtën, por […] gjithçka varet si do jetë dinamika sepse mund të nisi sezoni me disa masa dhe të përfundojë me masa të tjera,” – u shpreh Rakacolli teksa refuzoi të komentonte faktin se masat nuk zbatohen nga të gjithë dhe disa bare qëndrojnë hapur pavarësisht orarit të kufizuar.

Drejtuesi i Qendrës Kombëtare të Urgjencave Skënder Brataj tha më tej se mbyllja tremujore e vitit të shkuar shërbeu që sistemi shëndetësor të fitonte kohë për ta kuptuar më mirë sjelljen dhe prirjen e sëmundjes dhe për t’u përgatitur më mirë për një valë të fortë infektimesh. Brataj u shpreh se kjo masë ekstreme bëri që të kuptohej qartë edhe se çfarë masash do të mund të aplikoheshin më mirë në vijimin e pandemisë./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa persona u vaksinuan sot

Publikuar

-

Nga

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa persona u vaksinuan sot

Këtë të mërkurë janë realizuar 11, 445 vaksinime.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, bëri me dije se deri më tani që nga nisja e fushatës “Shqipëria Buzëqesh” janë kryer 912, 874 vaksinime.

Kujtojmë se ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë nuk raportoi asnjë viktimë dhe vetëm një rast me Covid.

Nga ana tjetër gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 14 pacientë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Varianti Delta i koronavirusit në Shqipëri?/ Specialistja e ISHP-së: Rreziku ekziston

Publikuar

-

Nga

Varianti Delta i koronavirusit/ Specialistja e ISHP-së: Rreziku ekziston, ka transmetueshmëri më të lartë

Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Iris Hasibra, ka folur sot për variantin Delta të Covid-19, i cili është përhapur në rreth 46 shtete të botës.

Hasibra tha se autoritetet shëndetësore janë në monitorim të situatës dhe të udhëtarëve, të cilët vijnë nga vendet e prekura.

“Ne jemi një vend i hapur me udhëtarë dhe si rrjedhim rreziku sikurse edhe erdhi varianti britanik dhe për variante të tjera kjo është diçka që ndodh gjithmonë. Raste të dyshuara mund të ketë në kuptimin e udhëtimeve në këto vende që kanë qarkullim të variantit Delta, ne jemi në monitorim të situatës. Masat janë marrë. E kemi në kontroll situatën”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  “Vjeshta dhe dimri shton rastet me Covid”/ Dasho ngre alarmin: Të merren masat menjëherë

LEXO EDHE:  “Korrupsioni shtetëror kërkon destabilizim”/ Ngjela bën thirrjen urgjente, mesazhi për Ramën

Specialistja e ISHP-së tregoi për Abc News se ky variant ka transmetueshmëri 50% më të lartë se varianti britanik.

“Mendohet se ky variant ka një transmetueshmëri 50% më të lartë se varianti britanik që qarkullon në vendin tonë, që edhe ai ishte 50% më i transmetueshëm se varianti origjinal. Ne me teknologjinë e avancuar kemi përshtatur përveç sekuencimit, kemi përshtatur metoda alternative të identifikimit”, deklaroi Hasibra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Asnjë humbje jete nga Covid/ Ja sa pacientë po marrin trajtim në spital

Publikuar

-

Nga

Asnjë humbje jete nga Covid/ Ja sa pacientë po marrin trajtim në spital

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1960 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1 qytetar, dhe asnjë viktimë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Në 24 orët e fundit janë kryer 1960 testime, nga të cilat ka rezultuar pozitiv 1 qytetar nga Kavaja.

LEXO EDHE:  Vaksinimi masiv/ Ja sa doza Pfizer kanë mbërritur në Rinas

LEXO EDHE:  Më 27 prill fillojnë punë gjykatat/ Xhafaj: Shpresoj të shoqërohen me masat e duhura

Aktualisht janë 87 pacientë aktivë me COVID19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë, njëri prej të cilëve është në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,955 që nga fillimi i epidemisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE