Connect with Us

Historiku/ Ja me cilët kundërshtarë është përballur më shumë Shqipëria

Kombëtare

Historiku/ Ja me cilët kundërshtarë është përballur më shumë Shqipëria

Publikuar

-

Kombëtarja shqiptare qysh nga krijimi i saj në vitin 1930 ka luajtur 346 ndeshje miqësore dhe zyrtare me 66 kundërshtarë të ndryshëm nga e gjithë bota. Ndeshja e parë e kuqezinjve është miqësorja me Malin e Zi e luajtur në Shkodër në gusht të vitit 1946 (dhe e fituar nga Shqipëria 5-0), ndërsa ndeshja e parë zyrtare është ajo ndaj Jugosllavisë, e luajtur në Tiranë në tetor 1946 dhe që përfundoi me fitoren 3-2 të miqve.

Por cilët janë kundërshtarët me të cilët ka luajtur më shumë ndeshje Kombëtarja shqiptare në histori? Nëse i hedhim një sy statistikave Shqipëria ka më shumë përballje me Rumaninë dhe Gjermaninë: plot 17 të tilla me secilën.

Në fakt, me rumunët ne kemi luajtur një nga ndeshjet e para zyrtare në histori në tetor të vitit 1946 në kuadër të Kupës Ballkanike, sfidë e fituar nga kuqezinjtë me rezultatin 1-0 e që i dha trofeun Shqipërisë.

Ndaj Rumanisë jemi përballur 5 herë në ndeshje miqësore dhe 12 ndeshje zyrtare mes Kupës Ballkanike, eliminatoreve të Botërorit dhe eliminatoreve të Kampionatit Europian. Përballja e fundit mes Shqipërisë dhe Rumanisë është ajo e finaleve të Euro 2016 në Francë, që u fitua nga tanët me rezultatin 1-0 me gol të shënuar nga Armando Sadiku. Një ndeshje historike në pjesëmarrjen e parë të Shqipërisë në finalet e një kompeticioni madhor.

Me gjermanët do të luanim ndeshjen e parë në prill të vitit 1967 në transfertë, sfidë e vlefshme për eliminatoret e Kampionatit Europian 1968, ndërsa e fundit ka qenë ajo e qershorit të vitit 2001 në Tiranë për eliminatoret e Botërorit 2002. Nga këto 17 përballje, kemi 2 ndeshje me Republikën Federale Gjermane (Gjermania Perëndimore) dhe 3 duele me Gjermaninë Lindore. Që të gjitha kanë qene ndeshje zyrtare dhe asnjë miqësore.

Gjithashtu, Shqipëria ka luajtur 13 herë me Gjeorgjinë dhe Greqinë, si edhe regjistron 12 përballje me Turqinë. Me Bullgarinë dhe Poloninë kemi luajtur nga 11 ndeshje për secilën, kurse me Danimarkën dhe Maqedoninë e Veriut kemi nga 10 përballje në histori.

Sakaq, ka edhe disa kundërshtarë me të cilët ne kemi luajtur vetëm një herë. Ato janë Argjentina, Meksika, Vietnami, Uzbekistani, Maroku, Jordania, Irani, Kuba dhe Kameruni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Andi Lila: Për mua dhe kombëtaren e brezit tim do shkruajë historia

Publikuar

-

Nga

Krahasimi ndër vite mes dy ekipesh është gjithmonë shumë i vështirë për t’u bërë, pasi ndikojnë talenti, forma e momentit e sidomos rezultatet. Por Andi Lila është i bindur se përfaqësuesja aktuale, ka më shumë talent në gjirin e saj sesa ajo që arriti objektivin historik të kualifikimit në Euro 2016.

Në “Euromania”, Lila veçoi cilësitë e lojtarëve aktualë dhe bindjen që ka se Shqipëria do të kthehet përsëri në skena kaq të rëndësishme. Por njëkohësisht, ai vlerësoi se si të parët e kualifikuar, ai dhe të gjithë ata që çuan Shqipërinë në Euro 2016, do të kujtoheshin gjatë.

“Skuadra e tanishme me skuadrën që ishim ne, mendoj se kjo skuadër që është sot ka shumë talent. Jam plotësisht i bindur që Kombëtarja shqiptare e futbollit do të përfaqësohet në vitet e ardhshme në evenimente kaq të mëdha. Jam me fat unë dhe brezi im se jemi të parët që shkuam në një eveniment kaq të madh dhe mendoj se të gjithë shqiptarët e historia do të shkruajë për ne sepse hera e parë mbahet mend gjatë”, tha Lila.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Pesë vite nga goli i Sadikut në Europian, UEFA bën postimin e veçantë

Publikuar

-

Nga

Si sot përpara 5 viteve Shqipëria arriti fitoren e parë historike në finalet e një kompeticioni madhor siç ishte Kampionati Europian i vitit 2016 në Francë.

UEFA ka kujtuar golin historik me kokë të Armando Sadikut të realizuar ndaj Rumanisë pas një superasisti të Ledian Memushaj.

Goli i Sadikut do të mbahet mend gjatë nga tifozët shqiptarë pasi ishte dhe goli i parë dhe i vetëm deri më tani në një kompeticion kaq të madh si Kampionati Europian.

Ajo sfidë përfundoi me fitoren e Kombëtares kuqezi teksa Shqipëria u rendit e treta në atë grup ku merrnin pjesë Franca, Zvicra dhe Rumania.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Erkand Qerimaj do përfaqësojë Shqipërinë në Olimpiadën e Tokios

Publikuar

-

Nga

Erkand Qerimaj ka dhënë lajmin e madh për sa i përket Olimpiadës së Tokios. Nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare, shtangisti, konfirmoi se është kualifikuar, për të përfaqësuar Shqipërinë në këtë Olimpiadë, pas 3 viteve gara kualifikuese, sakrificë dhe mund.

POSTIMI I QERIMAJT NË “FACEBOOK”:

Zyrtarisht i kualifikuar per Olimpiaden Tokyo 2020 per te perfaqesuar vendin tim,Shqiperine ! Pas 3 viteve Gara Kualifikuese , sakrifice dhe mund duke arritur te marr piket kualifikuese per kete kompeticion shume te rendesishem persa i perket karrieres time ! Faleminderit gjithe qe me kan mbeshtetur dhe besuar.

LEXO TE PLOTE