Connect with Us

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën

Kuriozitete

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën

Publikuar

-

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën

Dikur ishin hotelet më të spikatura në botë, por sot janë shumë të lehta për tu vizituar apo kontrrolluar.

Travel MailOnline ka hyrë në arkiva dhe ka zbuluar hotelet më të famshme, nga Drake Hotel i New Yorkut , i cili tërhoqi të gjithë nga Frank Sinatra te Jimi Hendrix para se të shkatërrohej, te hoteli i veshur me mermer Regent Palace në Londër , i cili ishte i Evropës hoteli më i madh kur u hap në 1915 por që fitoi një reputacion si një shtëpi me reputacion të keq para se të mbyllej në 2006.

The Stardust (foto në 1961) ishte një nga vendpushimet më të mëdha të kazinove në Las Vegas dhe një nga vendpushimet më të mëdha në botë kur u hap në 1958. Hoteli fillimisht kishte 1,065 dhoma të shpërndara në gjashtë struktura dhe përfshinte një sipërfaqe prej 16,500 sq sq (1,530 sq) m) kazino.

Në 1990, një kullë 32-katëshe iu shtua Stardustit dhe shumica e ndërtesave origjinale u shembën

Muzeu Mob në Las Vegas vëren se me kalimin e viteve, vendi u bë i njohur për ‘shfaqjet e tij topless – dhe i njohur për lidhjet e tij në botën e nëndheshme’. Hoteli Regent Palace, i cili ndodhej në zemër të Londrës, afër Piccadilly Circus, u ndërtua për ‘T Lyons & Co. Ltd’ në tokën e Kurorës dhe u hap në 1915.

LEXO EDHE:  Tipare engjëllore dhe foto shumë të bukura/ Kjo është modelja që do t'iu rrëmbejë zemrën me ëmbëlsinë e saj

Në atë kohë ishte hoteli më i madh në Evropë, me 1,028 dhoma gjumi. Brendësitë ishin në stilin Art Deco, me veshje mermeri dhe hapësira argëtuese të shtrira, duke krijuar një atmosferë shoqërore. Në foto, një imazh i hotelit në një kartolinë që tregon sallën e hollë të hyrjes.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, hoteli nëntë katësh u godit nga një bombë, por për fat të mirë u dëmtua pak. Në foto, dhoma e caktuar e hotelit për pirjen e duhanit.

I vendosur në cep të Park Avenue dhe 56 Street, Drake Hotel ishte dikur një nga hotelet më të nxehta të Nju Jorkut. Ndërtesa mbretërore 21-katëshe me 495 dhoma u ngrit në 1926, gjatë ‘Epokës së Artë’ të Manhatanit.

I ndërtuar nga qeveria Bahamiane në 1861 për 20,000 £ (23,000 $), Royal Victoria Hotel ishte hoteli i parë luksoz në Bahamas dhe ndihmoi në vendosjen e kryeqytetit, Nassau, në hartë. Sipër, prona e paraqitur gjatë viteve 1900.

Hoteli me 221 dhoma shfaqi një fasadë mbresëlënëse të stilit kolonial me kopshte të rregulluara përreth pronës. Në fotografi, një skenë aktive në tarracën e hotelit në 1946.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  Një “zjarr” si Kelly Galle/ Fotot më magjepsëse të yllit të pasarelave

LEXO EDHE:  Foto/ Demi Rose më provokuese se kurrë edhe në darkën e Krishtlindjes

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Studimi: Beqarët pinë më shumë alkool se të rinjtë në një marrëdhënie

Shoqërimi dhe takimet rastësore rrit konsumin e alkoolit tek të rinjtë, sipas një studimi të ri. Studiuesit në Uashington anketuan më shumë se 700 të rinj mbi statusin e tyre të marrëdhënies, zakonet e takimit dhe përdorimin e alkoolit gjatë dy viteve.  Ata zbuluan se kur ishin më të interesuar të shoqëroheshin dhe të dilnin rastësisht, ata kishin tendencë të pinin më shumë pije alkoolike.

Por kur ata ishin në marrëdhënie serioze, jo të interesuar për takime ose i jepnin më pak rëndësi miqësisë, përdorimi i tyre i alkoolit ishte dukshëm më i ulët. Kur jemi në takim, alkooli lehtëson marrëdhëniet romantike dhe seksuale, thonë ekspertët dhe ka të ngjarë të lehtësojë ato takime të para të vështira përtej tryezës së darkës.

Por gjetjet e studimit janë potencialisht shqetësuese, pasi ato sugjerojnë që të rinjtë që po shkojnë shpesh me takime po godasin shishen. Dhe sipas hulumtimit të vitit 2018 , pirja e më pak se katër pijeve në një natë vë të rriturit e rinj në rrezik të sëmundjes së zemrës.Sipas profesorit Duckëorth, rezultatet janë të rëndësishme sepse të rriturit e rinj janë në një rrezik më të lartë të përdorimit të alkoolit se çdo grupmoshë tjetër.

‘Të kuptuarit se çfarë po ndodh në jetën e tyre me kalimin e kohës është shumë e dobishme nëse duam të zbusim përdorimin e alkoolit me rrezik të lartë,’ tha ajo. ‘Ne mund të përqendrohemi në ndërhyrje që ndihmojnë në edukimin e të rriturve të rinj në atë që i motivon sjelljet e tyre.

“Ne jemi duke kapërcyer përdorimin e alkoolit me kërkimin mbi zhvillimin në një mënyrë kuptimplotë që mund t’i ndihmojë njerëzit me të vërtetë”.

Për studimin, Profesor Duckëorth dhe ekipi i saj rekrutuan 752 të rinj të rritur që jetonin në zonën e Seattle dhe të moshës midis 18 dhe 23. Pak më shumë se gjysma e kampionit – 56 përqind – ishin femra. Studimi përdori një shembull të komunitetit që nuk ishte i kufizuar vetëm në studentët e kolegjit.

LEXO EDHE:  Një “bishë” e vërtetë/ Gigi Rydes ndez Instagramin me fotot e saj

LEXO EDHE:  Foto/ Demi Rose më provokuese se kurrë edhe në darkën e Krishtlindjes

Për 24 muaj rresht, sondazhet vlerësuan përdorimin e tyre të alkoolit për muajin e kaluar, si dhe motivet e tyre të pirjes shoqërore, rëndësinë e miqësisë dhe statusin e takimit / marrëdhënies.

Të qenit në gjendje të shikonte sjelljen e të rriturve për një periudhë më të gjatë i lejoi ekipit hulumtues të shihte se si lidhej përdorimi i alkoolit në shoqërimin dhe marrëdhëniet.Meqenëse sondazhi gjurmonte njerëzit çdo muaj, ata mund të studionin ndryshimet ndërsa pjesëmarrësit lëviznin brenda dhe jashtë statuseve të ndryshme të marrëdhënieve.

Gjithashtu, nëse periudha e vlerësimit kufizohej në tre muaj gjatë verës, për shembull, rezultatet mund të ishin anuar nga një tendencë më e madhe për të pirë kur moti është i mirë ose studentët janë me pushime.E rëndësishmja, kur pjesëmarrësit ishin vetëm, ata u ndanë në dy grupe – pavarësisht nëse ata dilnin rastësisht ose jo interesantë në takime.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që të rinjtë në marrëdhënie kanë tendencë të pinë më pak sesa beqarë, por ato studime nuk e ndanë termin ‘beqar’ në dy grupe të veçanta bazuar në faktin nëse të rriturit e rinj ishin të interesuar për takime.

Rezultatet zbuluan se ky dallim tregoi një ndryshim të rëndësishëm në përdorimin e alkoolit – datatorët e rastësishëm pinin më shumë pije alkoolike sesa ata që nuk datonin. Por studimi gjithashtu zbuloi se ‘rëndësia më e madhe mesatare e miqësisë ishte e lidhur me pirjen e më shumë pijeve’. Me fjalë të tjera, thjesht të qenit më i gatshëm për të shkuar dhe për të parë miqtë çon në konsum më të fortë, sugjeron studimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE