Connect with Us

‘Basha nuk do të kishte jetë në PD pa Berishën’/ Topi tregon arsyen pse Ramës i intereson të mos e japë dorëheqjen

Politikë

‘Basha nuk do të kishte jetë në PD pa Berishën’/ Topi tregon arsyen pse Ramës i intereson të mos e japë dorëheqjen

Publikuar

-

‘Basha nuk do të kishte jetë në PD pa Berishën’/ Topi tregon arsyen pse Ramës i intereson të mos e japë dorëheqjen

Ish-Presidenti Bamir Topi, ka folur për situatën politike në vend pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Aktualitet” në Fax Neës, ai tha se Ramës i intereson që Lulzim Basha të jetë në krye të PD, duke shpjeguar dhe arsyen.

Sipas Topit, Lulzim Basha nuk do të kishte jetë në Partinë Demokratike nëse nuk do të kishte lidhjen me ish-kryeministrin Berisha.

Ai thotë se duke mbajtur në krye të PD-së Bashën, në këtë mënyrë Rama mban dhe Berishën, për ta përdorur si një krahasim për t’i thënë popullit “shikoni cfarë ju pret”.

LEXO EDHE:  Kërkon përplasje për të justifikuar veten/ Fatmir Mediu i përvishet Ramës

“Duke stimuluar Bashën, Rama stimulon dhe atë lidhjen tjetër Basha-Berisha.

Basha për mendimin tim nuk mund të ketë jetë në PD nëse nuk do kishte lidhjen me Berishën. Kjo lidhje është lidhje interesash. Duke tentuar që ai të mbajë Bashën, Rama kërkon të mbajë Berishën. Duke mbajtur Berishën, gjithmonë ka një motiv me të cilin ai krahasohet, duke thënë shikoni ccfarë ju pret”, tha Nishani./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Duhet t’i themi të vërtetat në sy”/ Paralajmëron Enno Bozdo: Do të kemi një 4-vjeçar të vështirë

Publikuar

-

Nga

“Duhet t’i themi të vërtetat në sy”/ Paralajmëron Enno Bozdo: Do të kemi një 4-vjeçar të vështirë

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Enno Bozdo, ka bërë një parlajmërim, teksa ka folur për zgjedhjet në PD, për kryetarin e ri.

Bozdo tha në Vizion Plus se ky 4-vjeçar që vjen do të jetë vërtetë i vështirë, ndaj kërkoi që të vërtetat të thuhen në sy.

Ai deklaroi se PD duhet të transformohet dhe të shkojë drejt një hapjeje që të mund të krijojë frymë besimi.

“Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, ai që drejton vendin ka tipare diktatoriale. Për herë të parë, kemi përballë një lloj makineri që po shfrytëzon të gjitha forcat, ligjore dhe antiligjore. Ne mund ta përmbysim këtë lloj mekanizmi; jemi e vetmja forcë.

LEXO EDHE:  Basha flet për djegien e mandateve/ Nuk e bëjmë sepse nuk do LSI

LEXO EDHE:  Rama në Vlorë: Procesi i integrimit instrument unik

Do të kemi një 4-vjeçar vërtetë të vështirë. Duhet të kuptojmë dhe t’i themi të vërtetat në sy: çfarë nuk ka funksionuar dhe krijimin e një fryme besimi. Një qeverisje e PD ka shanse që ta çojë vendin përpara. PD duhet të transformohet. Kryetari i partisë do të jetë aq i mençur për të përfshirë të gjitha zërat kritikë për një kompozim të mundëshm të PD. Besoj se PD do të shkojë drejt një hapjeje”, theksoi demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Enno Bozdo kundër Bashës/ Gara për kryetarin e ri të PD ishte e pabarabartë

Publikuar

-

Nga

Enno Bozdo kundër Bashës/ Gara për kryetarin e ri të PD ishte e pabarabartë

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Enno Bozdo, e ka cilësuar të pabarabartë garën për kryetarin e ri të PD-së, nga ku Lulzim Basha fitoi mandatin e tretë.

Bozdo tha se nuk u suprizua nga ky rezultat, pasi pretendon se e kishte parashikuar.

“Nuk ishte surpizë për mua. Unë prisja që kryetari të marrë diçka mes 75-85 për qind të votave. E kisha parashikuar. Nuk doli asnjë surpizë sa i përket rezultatit. Rezultatin e dija, nuk kisha asnjë lloj dileme”, u shpreh ai në Vizion Plus.

LEXO EDHE:  Kërkon përplasje për të justifikuar veten/ Fatmir Mediu i përvishet Ramës

LEXO EDHE:  Kërkon përplasje për të justifikuar veten/ Fatmir Mediu i përvishet Ramës

Teksa u pyet se përse vendosi të mos jetë pjesë e Komisionit Zgjedhor të Partisë Demokratike, Bozdo deklaroi se gara nuk ishte e drejtë.

“Kam patur arsyet e mia. Çdo garë që bëhet me një kryetar partie që ka 8 vite që e drejton, është e pabarabartë. Kjo vlen për të gjitha partitë. Është shumë e vështirë të sfidosh kryetarët. Secili prej kandidatëve e dinte që po i futej në një garë të pabarabartë”, theksoi anëtari i Kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha merr mandatin e tretë në krye të PD/ Bushati: Duhet t’i biem këmbanave të alarmit

Publikuar

-

Nga

“Nuk mundi të më bëjë as mua ta votoja”/ Bushati ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës

Analisti Andi Bushati ka sulmuar kryetarin e opozitës Lulzim Basha për zgjedhjet që u zhvilluan në Partinë Demokratike dhe për deklaratat e tij pas marrjes së mandatit të tretë.

Bushati deklaroi se PD ose është në letargji, ose në këto zgjedhje ka  ka pasur diçka që ka kërcitur që ka fituar sërish Basha.

Ai ngriti këmbanën e alarmit në emisionin “Open”, teksa tha se Basha e ka telendisur PD-në dhe pretendon se nuk është normale që mbështetja e tij të rritet.

Si ka mundësi që një kryetar partie, i cili është në humbjen e madhe elektorale të tretë radhazi, jo vetëm fiton prap por me 81%. Vetëm këtu duhet kapur diçka që të na trokasi. Ose PD është një parti jo në letargji, por duke vdekur dhe pranon kryesimin e një njeriu që e çon nga humbja në humbje, ose këto zgjedhje ka pasur diçka që ka kërcitur sepse ndoshta këtu mjedisi është çuditur se në partitë tona që në vitet 2000, nuk kemi pasur gara në parti.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Kryemadhit/ Zbulon klanet brenda PS-së?

LEXO EDHE:  Bushati sulmon ashpër Yuri Kim/ “Eshtë bërë zyra e PR të regjimit të Edi Ramës”

Të jemi në pikën kur PD është telendisur, është shkatërruar thoni po të doni dhe kryetari i vetëm rrit mbështetjen brenda partisë, ka diçka që do të na bënte t’i binim kambanave të alarmit”, theksoi analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE