Connect with Us

Vrasja e 40 vjeçarit në Vlorë/ Anila Hoxha zbulon sa persona kanë marrë pjesë në atentat

Aktualitet

Vrasja e 40 vjeçarit në Vlorë/ Anila Hoxha zbulon sa persona kanë marrë pjesë në atentat

Publikuar

-

Anila Hoxha apelon qytetarët/ Kur t’ju kërkojnë të mbani maskën, kujtoni që dhe policët i pret dikush në shtëpi

Për ekzekutimin e 40 vjeçarit në Vlorë Bledar Birçaj ka folur gazetarja Anila Hoxha. Sipas saj kjo është një vrasje e menduar mirë dhe se në atetntat kanë marrë pjesë më shumë se 5 persona.

Në emisionin Top talk ajo shtoi se qyteti i Vlorës ka përpalsje të grupeve kriminale që kanë lidhje me trafikun e drogës jo vetëm këtu por edhe jashtë Shqipërisë.

Viktima dhe shënjestra ata kishin destinacion për itenerarin e viktimës. Ishte dikush që i prste në makinë sepse makina ishte e gatshme të lëvizte. Ka qenë edhe dikush që ka ditur itenerarin që do të ndiqte ai përderisa atentatët e prisin në atë vend.

Kjo është vrasje e menduar mirë, ata e kanë anashkaluar faktin që aty kishte kamera sigurie. Në këtë atentet kanë marrë pjesë më shumë se 5 persona.

Në Vlorë ka përplase të grupeve kriminale që kanë lidhje me trafikun e drogës jo vetëm këtu por edhe me vende të tjera”, u shpreh Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Lajm i mirë nga BE/ Hiqen kufizimet e udhëtimit për tri vende të Ballkanit, mes tyre Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Lajm i mirë nga BE/ Hiqen kufizimet e udhëtimit për tri vende të Ballkanit, mes tyre Shqipëria

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore duke përfshirë, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Përveç tre vendeve të Ballkanit Perëndimor, në listë janë edhe Shtetet e Bashkuara, Hong Kongu, Makao, Arabia Saudite dhe Tajvani.

Pavarësisht vendimit, ndonjë nga shtetet anëtare mund të vazhdojë të kërkojë test negativ për COVID-19 ose një periudhë karantine.

Çështja e shëndetit është në kompetencën kombëtare të secilit shtet anëtar të BE-së, prandaj, edhe në rast se disa vende deklarohen të sigurta, secili vend i BE-së ka të drejtë të vendosë masa për të luftuar koronavirusin.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 Prillit/ Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e PD për Vlorën

LEXO EDHE:  Lajmi i fundit/ Babai var dy fëmijët e më pas veten

Për të siguruar statusin e një vendi të sigurt, ai duhet të regjistrojë maksimum 75 raste pozitive me koronavirus për 100,000 banorë, në 14 ditët e fundit.

Në muajin maj, Këshilli i BE-së hoqi zyrtarisht kufizimet në udhëtimet jothelbësore për shtetasit e vendeve të treta, të cilët janë vaksinuar me të gjitha dozat e kërkuara të vaksinës kundër koronavirusit.

Shtetasit e vendeve të treta përfshijnë edhe qytetarët e Ballkanit Perëndimor. REL

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Një e moshuar gjendet e vetëvrarë në banesë/ Policia në vendngjarje

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm një 76 vjeçare me iniciale N.P është gjetur e vetëvarur në banesë nga fqinjët.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në lagjen “Kala”, në Berat.

Sipas policisë, nga këqyrja paraprake nuk janë evidentuar shenja dhune.

Grupi hetimor po punon për  sqarimin e rrethanave të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çështja e Teatrit”/ Nis seanca e tretë në Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme ka nisur seanca e tretë për shqyrtimin e çështjes së  Teatrit, e cilësuar si antikushtetuese nga Presidenti Ilir Meta.

Këshilltari Ligjor i Presidencës Bledar Dervishaj ka bërë të ditura shkeljet që sipas tij, Qeveria ka bërë lidhur me këtë çështje.

Dervishaj u shpreh se Kuvendi nuk ka rivlerësuar konstatimet e Presidentit. Sipas tij, Kuvendi duhet të merrte kohën e duhur deri në funksionalizimin e Gjykatës Kushtetuese.

Çështja ka nisur që në 2018 mars, që përkon dhe me daljen jashtë funskionimit të Kushtetueses. Në atë kohë u hodh ideja e një ligji special, të një zone në qendër të Tiranës. Shumë shpejt, në 26 qershor 2019, ligji special për ndërtimin e Teatrit Kombëtar dhe zonës aty pranë. Presidenti e vlerësoi me seriozitet, jo vetëm ligjim special, por edhe qëndrimet publike të shoqërisë civile, ekspertëve dhe aktorëve pro dhe kundër, si dhe ktheu me dekret ligjin.

Kuvendi duhet të merrte kohën e duhur deri në funksionalizimin e Gjykatës Kushtetuese. Kuvendi mori dekretin e Presidentit dhe e vendosi parimin e tij. Titulli i ligjit ndryshoi, përmbajtja e procedura dhe e çoi te Presidenti si një ligj të ri.

Rezultoi se Kuvendi, nuk kishte rivlerësuar konstatimet e Presidentit. Përpjekja e vetme ishte të hiqte emrin e kompanisë propozuese dhe atë të zëvendësonte me paragrafë që çonin po te e njëjta kompani”, është shprehur Dervishaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE