Connect with Us

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Publikuar

-

Një tjetër tërmet godet Greqinë/ Ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fortë ka shkundur mesnatën e sotme Greqinë.
Mesohet se tërmeti kam pasur epiqendër Kosturin ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Korçë dhe zonat përreth.
Magnituda e tërmetit ka qenë 5.2 ballë.

Paraprakisht nuk raportohet për persona të lënduar dhe dëme materiale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

FOTO-Dielli lind ndryshe në Korçë/ Qyteti plot ngjyra në festën e Karnevaleve

Publikuar

-

Nga

Korça është një nga qytetet që rizgjoi traditën e karnevaleve. Sot në këtë qytet festohen Karnevalet, ku njerëzit kanë sjellë një sërë kostumesh dhe personazhezh nëpërmjet maskimeve të tyre.

Karnavalet kanë filluar të festohen në Korçë para viteve ’40, periudhë në të cilën jeta kulturore në këtë qytet ka qenë e larmishme. Megjithëse një festë pagane , Karnavalet më vonë festoheshin ditën e Ndjesave në muajin shkurt.

Veç individëve të shumtë të veshur karnavale, kishte edhe grupe me kitara, këmbajka dhe maska butaforike si koka kafshësh dhe njerëzish. Karnavalet e Korçës morën një hov të madh pas krijimit të shoqërive kulturore si “Rinia Korçare” etj. Në këtë periudhë karnavalet shoqëroheshin me mandolina, kitara dhe këngë humoristike.

Festimi i Karnavaleve u ndërpre pas vitit 60, për të rifilluar në kushte të tjera shoqërore pas vitit 90.

Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnavaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar. Në 10 prill të vitit 1994, në Korçë organizohet Festivali i Parë Ndërkombëtar i Karnavalit në Shqipëri.

Një vit më pas organizohet Festivali i dytë Ndërkombëtar i Karnavalit me përmasa akoma më të mëdha. Që nga ky vit dhe deri në vitin 2008, grupi i Karnavaleve të Korçës është përfaqësuar në një sërë festivalesh ndërkombëtare të organizuara në vende të ndryshme europiane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në PD/ Jemin Gjana njofton përgatitjet e fundit

Publikuar

-

Nga

Video- Gjesti i ulët i Jemin Gjanës/ Nxjerr çamçakëzin nga goja para gazetarëve

Kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana, ka njoftuar se janë bërë të gjitha përgatitjet që i paraprijnë zgjedhjeve për kryetar të Partisë Demokratike, për ditën e nesërme.

“Listat e votuese janë mbyllur dje dhe janë shkarkuar në sistem. Dhomat e fshehta dhe kutitë e viotimit janë bërë gati. Po shpërndahen materialet zgjedhore dhe nga dreka ky proces përfundon të gjitha qarqet dhe degët e partisë”, është shprehur Gjana.

Në garë për kreun e PD, përveç kryetarit në detyrë Lulzim Basha, janë edhe Edith Harxhi, Fatbardh Kadilli dhe Agron Shehaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta e maturantëve/ Reagon ministrja Kushi

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka reaguar pas protestës së maturantëve për testin e matematikës.

Kushi është shprehur se në këto momente po vlerësohet edhe një herë më grupin e ekspertëve niveli i vështirësisë së çdo pyetje në testin e matematikës.

Të dashur maturantë, Siç ju kemi premtuar, ne do të jemi gjithmonë në mbështetjen tuaj. Në këto momente, jemi duke vlerësuar edhe një herë me grupet e ekspertëve nivelin e vështirësisë së çdo pyetjeje në testin e matematikës.

Dhe në rast se na rezulton që ai e tejkalon nivelin e parashikuar, të cilin e kushtëzon mënyra e zhvillimit të mësimit gjatë këtij viti shkollor, pa dyshim që ne do ta rishikojmë shpërndarjen e pikëve në test dhe mënyrën e vlerësimit.

Ju uroj shumë suksese për provimin e radhës!”, shprehet Kushi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE