Connect with Us

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

LEXO EDHE:  Kush janë hajdutët e Bashës që dështuan të prishnin aktivitetin e “Lëvizjes për Ringritjen e PD” në Korçë

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Avokati publikon faktet skandaloze/ Si e manipuluan procesin zgjedhor Basha-Gjana

Publikuar

-

Nga

“Gjeniu” Jemin lëshon perlen e radhës/ Ja si identifikohen tradhëtarët e Lulit

Avokati Altin Goxhaj ka publikuar fakte skandaloze, të manipulimit të procesit zgjedhor në PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se Jemin Gjana dhe Lulzim Basha kanë manipuluar procesin zgjedhor.

Goxhaj thekson se sipas Jemin Gjanës, i bie që në total kanë votuar 1 votues në 75 sekonda.

Sipas Jeminit nga ora 08:00-16:00 votuan 33048 anëtarë (pra 1 votues / minutë për qendër votimi) dhe nga ora 16:00-20:00 votuan 8047 anëtarë pra më pak se 1 votues në 3 minuta për qendër votimi). Pra në total 41095

Pra në total kanë votuar 1 votues në 75 sekonda

Çfarë ndodhi Jemino?

Mashtrimi Basha-Gjana (duke iu referuar batutës idiote Rama-Doshi, pasi në të vërtetë është “Rama i Sorosit” njësoj si “Lyli i Soros”):

Jemin Gjana: “Për 12 orë, 41.095 anëtarë kanë votuar në 76 qendra votimi”

Pra 41095votues : 76qendra : 12 = 1 votues në 75sekonda për qendër votimi.

Pra sikur të gjithë votuesit të mbanin radhë të pandërprerë te dera dhe votimi të ishte i pandërprerë pa asnjë pauzë, vetë koha e paraqitjes (10-15sek), identifikimit(20-40sek), shkuarja në dhomën e fshehtë (20-30sek), paraqitja në kutinë e votimit (10-15sek), zgjat mesatarisht më shumë se 60 sekonda. Pra presupozuam se anëtari as nuk vonohet duke bërë muhabet koridoreve, në sallë me komisionerët, me shoqërinë, por njësoj si gjermanët kryen punë!”-shkruan Goxhaj.

LEXO EDHE:  Kush janë hajdutët e Bashës që dështuan të prishnin aktivitetin e “Lëvizjes për Ringritjen e PD” në Korçë

LEXO EDHE:  Mbledhja e grupit të PD / Basha harron deputetët e shitur

Më tej, ai vijon duke ironizuar Bashën dhe Gjanën, ndërsa shkruan se “Testi II i Matematikës Basha-Gjana:

Ushtrim

Ta bëjmë pak llogarinë:

41095 votues

: 76 qendra votimi

: 8 orë

= 1 votues në 75 sek. në çdo qendër votimi

Ushtrim

Koha që i duhet 1 votuesi për të votuat:

+10-15sekonda (kohëzgjatja minimale e paraqitjes)

+20-40sekonda (kohëzgjatja minimale e identifikimit)

+20-30sekonda (kohëzgjatja minimale për dhomën e fshehtë)

+10-15sekonda (kohëzgjatja minimale nëkutinë e votimit)

=60-90sekonda (koha e votimit për votues për qendër votimi)

Përgjigja e saktë e Testit të SHQUP:

Pra në 76 qendra votimi ka radhë pa fund dhe sa mbaron një votues në 75 sekonda futet direkt tjetri

Votuesit janë gjermanë dhe nuk vonohen me muhabete tipike shqiptare me komisionerët”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjeniu” Jemin i vjen në ndihmë Bashës?/ Në Durrës i “mbijnë” mbi 300 vota

Publikuar

-

Nga

Procesi i zgjedhjeve për kryetarin Partisë Demokratike nuk kishte aspak surpriza. Ashtu siç ishte paralajmëruar nga CNA.al, Lulzim Basha ka bërë gjithçka për të mbajtur karrigen e kryetarit.

Nga votat e numëruara deri tani, Basha ka mbajtur karrigen e kryetarit, por me një humbje mbi 30 mijë vota, në krahasim me vitin 2017.

Por, “perlat” nuk kanë të sosur në procesin zgjedhor, ndërsa rasti më kuptimplotë është në Durrës.

Sikurse shikohet në tabelën më poshtë, për Lulzim Bashën, pretendohet se kanë votuar 1266 demokratë.

Por, kjo është ajo që tregon më së miri, se çfarë procesi ka përgatitu Lulzim Basha. Sikurse shikohet në procesverbalin e mbajtur në Durrës, numri i anëtarëve që kanë votuar është 897, ku dy prej tyre kanë rezultuar vota të pavlefshme.

Pra, ngelin 895 vota, ndërsa për Lulin paska 1266 vota. Sa nga i mbinë Lulzim Bashës mbi 300 vota, këtë mund ta dijë vetëm ai bashkë me “Jeminët” e tij.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Basha nga Vlora: Përgjegjës janë Rama dhe Sandër Lleshaj
LEXO EDHE:  Kush janë hajdutët e Bashës që dështuan të prishnin aktivitetin e “Lëvizjes për Ringritjen e PD” në Korçë

Kujtojmë këtu se Jemin Gjana, është “gjeniu” që i zgjidh hallet Lulzim Bashës.

Në dhjetor të vitit 2018, ndërsa PD publikoi procesverbalin me emrat fitues të Këshillit Kombëtar të PD-së, i cili mbante edhe firmën e Jemin Gjanës, dilte qartë manipulimi që i është bërë zgjedhjeve.

Referuar këtij procesverbali, dokumentin të cilin e shikoni më poshtë, ka dal në pah një manipulim i numrit të votuesve që është më i vogël se fletët e gjetura në kutitë e votimit.

Në procesverbal shkruhet se ka rezultuar se mandatin për të votuar në fillim të procesit, e kanë marrë 4741 persona, ndërsa në votim kanë marrë pjesë 4919 persona.

Në atë kohë i “mbinë” rreth 178 persona, ndërsa tani e ka shtuar “dozën” në mbi 300 vota./CNA.al

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

Publikuar

-

Nga

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

Ashtu sikurse CNA.al e kishte paralajmëruar, procesi i zgjedhjeve për kryetarin e PD, është shoqëruar me parregullsi të shumta.

Një ndër më skandalozet është manipulimi që është bërë në Maliq.

CNA.al ka mësuar se në Korçë kanë votuar 570 veta për Lulzim Bashën, 83 për Agron Shehajn 41 për harxhin dhe 22

Ndërsa në Maliq kanë votuar 471 veta për Lulzim Bashën, 19 për Agron Shehajn, 7 për Harxhin dhe 5 për Kadillin. Pjesëmarrja në votim raportohet më e madhe në Maliq se në bashkinë e Korçës.

Ky është një fakt që tregon një tjetër manipulim votash. CNA.al denoncoi se ishin hedhur 150 vota në bashkinë e Maliqit me urdhër të deputetit Ervin Salianji. Bashkia e Maliqit nuk është një njësi e madhe administrative që ka një dendësi të madhe të popullsisë, pra siç është bashkia e Korçës, Bashkia e Pogradecit apo Elbasanit, por është një bashki e cila është ndërtuar kryesisht si një njësi administrative për popullsinë e Maliqit dhe në shumë komuna ka një shpërndarje të gjerë gjeografike.

Bashkia e Maliqit për nga territori është shumë herë më e madhe se ajo e Korçës, dikush nga maja e malit apo nga fusha ka shkuar ka votuar Lulin në Maliq, kurse në Korçë në qytet, aty tek pazari, tek parku Rinia, tek lagjja 4, te lagjja 12, 7 nuk ka lëvizur nga shtëpia të shkojë të votojë.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Basha nga Vlora: Përgjegjës janë Rama dhe Sandër Lleshaj

LEXO EDHE:  Skenaret për rrëzimin e qeverisë/Ja si Meta po tenton mazhorancë për “qeveri besimi”

Ky është një fakt që vërteton atë që CNA.al denoncoi për 150 votat e hedhura në Maliq, në një proces të manipuluar zgjedhor. Votat fiktive kryesisht vihen emrat e emigrantëve dhe demokratëve që nuk kanë shkuar të votojnë, duke nxjerrë një rezultat fiktiv. Një proces i manipuluar, krejtësisht i pavlerë.

I njëjti manipulim ka ndodhur edhe në Devoll. Në Devoll pretendohet se kanë shkuar për të votuar gati 700 demokratë nga të cilët 577 kanë votuar për Lulin. Kjo është e pavërtetë. Bledion Nallbati, ish kryetari i Bashkisë ka mbushur kutitë për Lulzim Bashën, pasi pjesëmarrja në Devoll ka qenë shumë e ulët. Edhe popullsia e Devollit ëshë më e ulët se sa në Korçë. Por, Devolli ka gati dyfishin e votave për Lulzim Bashën, sesa Korça.

Dhe më të ultin rezultat e ka Kolonja, dhe më pas Pogradeci.

Pogradeci ka një numër më të madh anëtarësh. Është një njësi administrative me më shumë banorë, por del se në Pogradec kanë votuar më pak se në Korçë. Në Pogradec kanë votuar më pak se në Maliq dhe më pak se në Devoll. Por, në fakt Devolli dhe Maliqi janë bashki më të shpërndara si njësi administrative sesa Pogradeci./CNA.al

LEXO TE PLOTE